هدر موبایل
1387/02/17 13:14:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

کریمیان: مدیریت سیاسی عراق خواهان همراهی ایران در باز آفرینی عراق متحد و آرام است

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر با بیان اینکه اراده حاکم بر مدیریت سیاسی عراق در صدد باز آفرینی عراق متحد و آرام است، خاطر نشان کرد که آنها در این راه نگاه آن به همت والای دستگاه دیپلماسی کشور ما مملو از تمنا و امید به همراهی است.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "محمد کریمیان" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

خدای بزرگ و مهربان را شاکرم که توفیق کسب آراء مردم شریف حوزه انتخابیه‌ام را در 3 دوره نمایندگی نصیب اینجانب گردانید و اینک که پس از ادای تکلیف با وجدانی آسوده و فراغ خاطر ردای این مسؤولیت سنگین را به منتخب بعد از خویش می‌سپارم از مردم شریف سردشت و پیرانشهر صمیمانه تشکر می‌نمایم و برای منتخب محترم آنان آرزوی توفیق دارم.

نمایندگان محترم! اینک که مجلس هفتم آخرین روزهای کاری خویش را می‌گذراند بر خود لازم می‌دانم نکاتی را که مهمترین مسایل و چالشهای خاورمیانه و منطقه را شکل و موجودیت می‌بخشند به اختصار مورد اشاره قرار دهم و با تکمیل رسالت نمایندگی خویش بر پاره‌ای مشکلات معیشتی و فرهنگی و سیاسی مردم عزیزمان انگشت بگذارم.

کشور عراق پنجمین بهار تاریخ خود را پس از فروپاشی رژیم ددمنش بعث در حالی سپری می‌کند که با خارج شدن از چاله نخوت و دیکتاتوری صدام معدوم به چاه ناامنی ناشی از فروپاشی ساختار حکومت و قدرت و نیز افزایش اختلافات فرقه‌ای و قومی درافتاده‌اند و متأسفانه این کشور به حیات خلوت گروههای تروریستی و انتحاری مبدل گشته است که جان و مال مردم بی‌دفاع عراق را نشانه رفته‌اند و هر روز فاجعه‌ای در آن کشور خلق می‌کنند. با این وجود، اراده حاکم بر مدیریت سیاسی عراق که بر گرفته از خواست رهبران کرد و شیعه می‌باشد در صدد باز آفرینی عراق متحد، فدرال و آرام و دمکراتیک است و در این راه نگاه آن به همت والای دستگاه دیپلماسی کشور عزیزمان مملو از تمنا و امید به همراهی است که انتظار می‌رود مسؤولان ذی‌ربط با درک بهتر واقعیتهای موجود و توجه به ظرفیتهای مشترک از فرصت فراهم شده در جهت ارتقاء نفوذ شفاف سیاسی و دیپلماتیک کشور در عراق بهره گیرند.

ایران عزیز کشور رنگین‌کمان تنوعات قمی و مذهبی است. پایداری و ماندگاری این زادبوم پرگهر منوط به ارتقاء همبستگی ملی همه شهروندان ایرانی است و این میسر نخواهد شد مگر آنکه کلیه شهروندان این کشور خود را در سرنوشت سیاسی و اجتماعی خویش دخیل بدانند و مشارکت آنان در تصمیم‌گیریها و تصمیم‌سازیها به مثابه تکلیفی مشروع برایشان اولویت یابد.

به همین دلیل مسؤولان بلند پایه کشور باید رویکردی واقع‌گرایانه به رسالت تاریخی خویش و حفظ حقوق آحاد ملت و صیانت از آزادی، کرامت انسانی آنان را برترین مصحلت‌‌ کاری، شفاف‌ترین سیاست رفتاری خویش بدانند و با عنایت به این مهم که در نظام اسلامی هیچ مسأله‌ای فراتر از قانون‌اساسی و بالاتر از حقوق بنیادی ملت، نظیر حق بهره‌مندی از یک زندگی شرافتمندانه توأم با منزلت انسانی و حق تعیین سرنوشت وجود ندارد، بمنظور پیشبرد امور کلان کشور و حفظ انسجام اسلامی و وحدت ملی با پیشه کردن اعتدال در بینش و روشها راه عبور کشورمان را به سوی افق‌ها و چشم‌اندازهای والای انسانی و اسلامی هموار نمایند وکاستی‌های موجود را شناسایی و مرتفع و خطاها و اشتباهات مدیریتی را بپذیرند و بدینوسیله تاریخ را بر شهامت سیاسی و درایت مدیریتی خویش شاهد بگیرند.

فقر فزاینده و رو به رشد، اپیدمی شدن نزاعها و تعارضات بیهوده گروهها و جناحهای سیاسی کشور، سایه تهدیدهای خارجی، تورم لجام‌گسیخته مسکن و دیگر نیازهای اساسی مردم، انزوا و انفعال نخبگان فکری و علمی، فساد اقتصادی و رانت‌های چالش‌آفرین و فاصله و شکاف عمیق طبقاتی و تحقق نیافتن شعارهای عدالت‌پرورانه، نمونه‌های حزن‌انگیزی از واقعیات کنونی جامعه است که زندگی را بر کام ملت و دلسوزان کشور تلخ نموده است.

به صراحت اعلام می‌کنم همراهی و مشارکت مردم در صحنه‌های عمومی و مناسبات امروز بدلیل رضایت از وضعیت موجود و مدیریت مسؤولان کشور نیست بلکه نجابت آنان در پاسداری از اسلام عزیز و خون شهیدان است که موجب حضور آنان می‌شود. که صد البته اگر بی‌توجهی به مشکلات موجود ادامه یابد و مردم عزیز کشورمان از عایدات نفتی و غیرنفتی سرزمینشان بهره بهتر و بیشتری نگیرند معلوم نیست که سرنوشت‌مان به کجا خواهد انجامید و این مهمترین چالشی است که آینده ما را تهدید می‌کند.

و اما در رابطه با شهروندان کرد؛ بارها عرض کرده‌ام که کردها هر کجا باشند، ایران عزیز را مام وطن دانسته و می‌دانند و این مهم را از بزرگان خود آموخته‌اند. بهمین جهت انتظار دارند که در وطن خویش (ایران) ضمن برخورداری از رفاه منطقی در بیان عقاید و نظرات و پاسداشت ارزشهای فرهنگی و تاریخی خویش از آزادی در حد شأن و منزلت والای انسانی برخوردار باشند و تعامل حاکمیت با شهروندان کرد ایرانی به الگوی ایده‌آل و الهام‌بخشی برای تنظیم روابط کردها در دیگر کشورها با حاکمیتشان مبدل گردد.

فلذا ضروریست با درک تحولات و دگرگونیهای وسیع و سریع منطقه‌ای و شرایط ایجاد شده در عراق و رویکرد مثبت و تمایل بالای مسؤولان عالیرتبه حکومت اقلیم کردستان و رئیس جمهور محترم عراق بهمراهی و همگرایی با ایران مورد توجه جدی مسؤولان دستگاه دیپلماسی کشور قرار گیرد، تا ایران عزیز بتواند همچنانکه آرزوی ما و دیگر نخبگان ایرانیست با در دست گرفتن ابتکار عمل ضمن جهت‌دهی درست به گفتمان حاکم بر روابط کشورهایی چون ترکیه و سوریه با کردهای ساکن این کشورها که تا پیش از جنگ چالدران در سال 1514 میلادی، هموطن و پاسدار مرزهای ما بوده‌اند به ارزشها و مفاهم انسانی و دموکراتیک بیافزاید و به گفتمان 100 ساله اخیر این کشورها با این ملت تشنه آزادی و دموکراسی که مبتنی بر جنگ و خشونت بوده است خط پایان بکشند که این مهم برای کشور ما افتخاری تاریخی خواهد بود.

از سازمان ملل متحد و همه مجالس و محافل جهانی و بین‌المللی و بشردوست عالم مصرانه می‌خواهم که اجازه ندهند حاکمان بیش از این حقوق حقه این ملت را در کشورهای ترکیه، سوریه و عراق پایمال و سرنوشت آنها را وجه‌المصالحه منافع استعماری و بقای حکومت خویش قرار دهند تا مبادا تاریخ یکبار دیگر فجایعی همچون انفال، بمباران شیمیایی، ژنوساید فرهنگی و نظامی را در حیات این ملت مظلوم به ثبت برساند.

متأسفانه با وجود آنکه 3 دهه از عمر نظام اسلامی می‌گذرد هنوز برخی افراد و جریانهای موجود در کشور کردها و اهل سنت را شهروندان اصیل ایرانی به حساب نمی‌آورند و آنان را نامحرم قلمداد نموده و مورد اجحاف و بی‌مهری قرار می‌دهند. رویه ناپسند و مذموم این گروه تا امروز موجب زیان گشته است و چالشهای عظیمی در مسیر وحدت ملی و انسجام اسلامی کشور ایجاد نموده است.

ما کردها، به شهادت تاریخ زرین این کشور بیش از هر کس دیگری در ایجاد میراث تاریخی و اسلامی دخیل بوده‌ایم و خود را در کشور دارای حقوق و تکالیف قانونی مشروع می‌دانیم و نظر به اینکه در هزاره سوم، خط‌کشی‌های قومی و نژادی و فرقه‌ای امری مذموم و خطایی بزرگ می‌باشد، (معتقدیم) سپردن مسؤولیتها و اختیارات به نخبگان و شایستگان باید بر مبنای تخصص و توانمندی باشد نه وابستگی و تعلقات قومی، مذهبی و گروهی و این تنها راه توسعه کشور است.

بنابراین یکبار دیگر توصیه می‌نمایم که دولتمردان محترم با وسعت نظر انسانی و اسلامی دایره اعتماد به نخبگان و شایستگان کرد و اهل سنت را وسعتی منطقی بخشند و ضمن استفاده از دانش، تخصص و نشاط این بخش از نیروی انسانی کشور، عملاً در جهت ارتقاء هویت ملی و انسجام اسلامی گامی بردارند تا شاهد سالی پر از شکوفایی و نوآوری باشیم.

همکاران گرامی اگر در نظام جمهوری اسلامی خدمت به مردم عبادت است و مسؤولیت سعادت محسوب می‌شود، هیچکس حق ندارد با هر بهانه‌ای نخبگان شایسته کرد و اهل سنت را از این عبادت و سعادت محروم نماید. علاوه بر آنچه گفته شد رسیدگی به برخی از درخواستهای منطقی اهل سنت همچون تسریع در اعطاء مجوز ساخت مسجد اهل سنت در پایتخت برای برگزاری مراسم دینی و مذهبی امروزه یک ضرورت حتمی و لازم‌الاجراست؛ اقدامی که می‌تواند با پایان دادن به مراجعه مکرر و روح آزار شهروندان اهل سنت به مدارس و سفارتخانه کشورهای مسلمان برای ادای فریضه نماز جمعه و اعیاد پایان بخشد و نماد حرکت عملی نظام اسلامی نیز در جهت تحقق وحدت جهان اسلام و مسلمانان ایران به حساب آید.

در حوزه فرهنگ، رسانه‌ها و مطبوعات، نخست ضروریست که رسانه ملی با حرکت در مسیر وظیفه اصلی خود در جهت اطلاع‌رسانی شفاف و فراگیر در تمامی سطوح و حوزه‌ها از پتانسیلهای قانونی خویش بهره گیرد و مطابق آرمانهای اصیل و اولیه ملت ایران در آغاز انقلاب اسلامی یعنی استقلال و آزادی، باید تعامل با اهل قلم و اصحاب فکر و اندیشمنان و روزنامه‌نگاران مورد بازبینی قرار گیرد و با فراهم نمودن امکانات بهتر و بیشتر در انتشار آزاد مطبوعات حرفه‌ای و منتقد، نشاط لازم در این حوزه مورد اهتمام قرار گیرد.

عملکرد صدا و سیمای مراکز استانها در مناطق کردنشین خصوصاً در استان آذربایجان‌غربی با رسالت قانونی آن کاملاً فاصله دارد و نادیده گرفتن فرهنگ و ارزشهای شهروندان کرد ساکن این استان بارزترین وجه اثبات این مدعاست. بدون در نظر گرفتن ویژگیهای فرهنگی و آیینی مردم و لحاظ نمودن آنها در تهیه و تنظیم برنامه‌های تلویزیونی نمی‌توان توقع داشت مردم بعنوان مخاطبان هر رسانه‌ای برنامه‌های آنان را دنبال کنند.

اهتمام جدی به مسأله ازوداج جوانان با توجه به آمارهای نگران‌کننده از اوضاع اجتماعی و افزایش سن ازدواج و تبعات ناشی از آن باید از طریق ایجاد تسهیلات لازم و حذف الزامات غیرضروری در دریافت تسهیلات در دستور کار دولت و مجلس آینده قرار گیرد چرا که غفلت بیشتر در این باب زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست.

تعدد مراکز بازرگانی در مسأله واردات، خصوصاً در جریان واردات بی‌رویه شکر و ضرر و زیان وارده به کشاورزان چغندرکار و تولیدکنندگان علی‌رغم دغدغه مقام رهبری، ریاست محترم جمهور و مجلس محترم در جهت تقویت کشاورزان و ارتقاء میزان تولید و خودکفایی و اشتغال نیروی کار در این حوزه، نشانگر ضعف مفرط وزیران جهادکشاورزی و بازرگانی است و اصولاً باید بدلیل عدم توفیق در کنترل تورم و تثبیت قیمتها در سطح جامعه مورد بازخواست قانونی مجلس قرار گیرند و در صورت عدم پاسخگویی منطقی استیضاح شوند یا شخص رئیس جمهور عذر آنان را بخواهد.

و مطلب آخر آن که در حوزه مناطق کردنشین مسأله مهم حفظ و ارتقاء امنیت عمومی و رعایت حال شهروندان کاسب و مرزنشین و کارآفرینی و فرصت‌سازی برای ساکنان این حوزه‌ها با توجه به پتانسیلهای موجود می‌باشد. تا این شهروندان همچنان که تبعات دردسرآفرین مرزنشینی را با صبوری تحمل می‌کنند از پیامدهای اقتصادی مثبت زیستگاه خود نیز بهره‌مند گردند. صراحت قانون‌اساسی مطابق اصل 28 در این زمینه می‌تواند منشوری برای رفتار مسؤولان به حساب آید. متأسفانه بدلیل عدم توجه مسؤولان و بعضی از مأموران این مناطق، آمار تلفات انسانی ناشی از کمین مرگ در مسیر ارتزاق این مرزنشینان بسیار نگران‌کننده می‌باشد.

بالغ بر یکسال است که صدور اولیه حکم اعدام 2 تن از جوانان کرد به نامهای آقایان عدنان حسن‌پور و هیوا بوتیمار در دادگاه مریوان و علی‌رغم درخواست اعاده دادرسی برای یکی از آنان و تجدید نظرخواهی برای دیگری توسط وکلای محترم پرونده، موجی از نگرانی و اضطراب را در میان نخبگان و آگاهان کرد پدید آورده است. لذا مصرانه بعنوان نماینده ملت و دلسوز کشور از محضر ریاست محترم قوه قضائیه درخواست می‌نمایم با استفاده از اختیارات قانونی خویش موجبات لغو احکام صادره را فراهم و لغزشهای سیاسی این دو جوان را به حساب جوانی بگذارند و به روح آزادی و آزادیخواهی مسؤولان که خود زندان رفته در نظام ستمشاهی هستند بیفزایند و به جهانیان نشان دهند که نظام اسلامی در کنار اجراء عدالت، رأفت اسلامی را مورد اهتمام جدی قرار می‌دهد.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet