هفته دفاع مقدس
1389/06/07 10:07:00
سرویس صحن
مطهری در مخالفت با حذف ماده22:

این ماده راه حل یک معضل اجتماعی است

**"علی مطهری" در مخالفت با حذف ماده ۲۲ با تاکید بر اینکه این ماده راه حل یک معضل اجتماعی است نه راهی برای هوسرانی گفت: اگر این قانون به درستی اجرا شود و به صورت فرهنگ در آید، بسیاری از مشکلات اجتماعی حل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز یکشنبه 7 شهریور ماه و در ادامه بررسی لایحه حمایت از خانواده، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مخالفت با حذف ماده 22 این لایحه، اظهار داشت: موضوع مهمی در رابطه با نظام خانوادگی اسلام مطرح است و مجلس باید استقلال رای خود را در مقابل تبلیغات غربی نشان می دهد.

وی افزود: مطلب مهم این ماده این است که هیات نکاح موقت در صورت باردار شدن زوجه الزامی است.

مطهری در پاسخ به پیشنهاد حذف ماده 22 که از سوی "عیسی جعفری" مطرح شد با بیان اینکه 3 احتمال در رابطه با این پیشنهاد مطرح است گفت: یکی اینکه بگوییم ایشان معتقد است به صرف مطرح شدن نکاح موقت باعث رواج بیش از حد آن می شود و ممکن است به ازدواج دائم لطمه بزند اما اندک تامل در مفاد این ماده روشن می کند که این ماده قانونی با الزام ثبت در صورت باردار شدن در واقع ازدواج مجدد را محروم کرده است و راه سوءاستفاده را بسته است.

عضو کمیسیون فرهنگی ادامه داد: احتمال دوم برای پیشنهاد حذف این ماده این است که پیشنهاد دهنده معتقد باشد که الزام ثبت نکاح موقت نباید منحصر در باردار شدن زوجه باشد بلکه همواره موارد باید ثبت شود تا این کار هرچه بیشتر محدودتر شود و آن کنترل های بهداشتی هم انجام شود. این مطلب از حیث کنترل بهداشتی حرف درستی است اما بطور کسی این دلیل درست نیست چون با ماهیت ازدواج موقت یک ازدواج با شرایط آسان و آزاد است، سازگار نیست.

مطهری با اشاره به نظر شارع مقدسی در رابطه با ازدواج موقت تصریح کرد: شارع مقدسی تشخیص داده که آن جا که امکان ازدواج دائم با تعهدات مختلف وجود ندارد و از طرفی نیاز به ازدواج وجود دارد، زمینه نکاحی با شرایط آسان فراهم شود.

نماینده مردم تهران اظهار داشت: در ازدواج دائم نفقه به عهده مرد است اما در ازدواج موقت بستگی به قرارداد آزادی است که میان طرفین منقعد شده است، در ازدواج دائم هیچ یک از زوجین بدون جلب رضایت دیگری حق ندارد از بچه دار شدن جلوگیری کند ولی در ازدواج موقت جلب رضایت طرف دیگری ضرورت ندارد.

وی با بیان اینکه با وجود شرایط آسان ازدواج موقت الزام به ثبت آن در همه موارد با روح این قانون سازگار نیست اظهار داشت: با این وجود اگر مجلس الزام به ثبت را تصویب کند مشکل اساسی بوجود نخواهد آمد.

نماینده مردم تهران با تاکید بر اینکه پیشنهاد حذف این ماده به دلیل عدم آشنایی با فلسفه این حکم است گفت: تبلیغات غرب گراها و رژیم گذشته در طول سالیان دراز در کشور انجام می شد و آثار آن هنوز باقی است بسیار تاثیرگذار است.

مطهری قانون ازدواج موقت را راه حل یک معضل اجتماعی دانست و تصریح کرد: این قانون راهی برای هوسرانی نیست، مخالفت غربی ها با این قانون به این دلیل است که آنها چیزی جز فساد و فحشا که مظهر بردگی زن است جایگزین آن نکرده اند.

این عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر اینکه ضرورت ازدواج موقت در عصر جدید بیش از گذشته است خاطرنشان ساخت: خاصیت عصر این است که فاصله بلوغ طبیعی با بلوغ اجتماعی و قدرت تشکیل خانواده را زیادتر کرده است در این شرایط با غریزه چه باید کرد.

وی با بیان اینکه سه راه حل وجود دارد گفت: با رهبانیت و ریاضت موقت، که موجب پیدایش عوارض روانی سهمگین می شود یا کمونیسم جنسی و روابط آزاد که موجب نابودی نهاد خانواده می شود و یا ازدواج موقت که اسلام این راه را برگزیده است اما غرب راه دوم یعنی آزادسازی را رواج داده است.

مطهری ادامه داد: بعضی از مشکرین غربی مثل راسل ازدواج رفاقتی را برای معضل اجتماعی غرب پیشنهاد داده اند که شباهت زیادی با ازدواج موقت در اسلام دارد و مورد استقبال هم واقع شده است.

این نماینده مردم تهران با بیان اینکه سوءاستفاده از این قانون نباید احساس قانون را زیر سوال ببرد اظهار داشت: لغو این قانون جلو آن سوءاستفاده ها را نمی گیرد بلکه شکل آن را عوض می کند و ما نباید آنجا که باید انسان ها را اصلاح و آگاه کنیم مرتباً به جان مواد قانونی بیفتیم انسان ها را تبرئه کنیم و قوانین را مسئول بدانیم.

مطهری تاکید کرد: اگر این قانون به درستی اجرا شود و به صورت یک فرهنگ درآوریم که ازدواج موقت موارد ضروری است و از آنجائی که ازدواج دائمی امکانپذیر نیست باید صورت گیرد، در این صورت این قانون راه حل یک معضل اجتماعی خواهد بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet