ایام محرم 1398
1389/06/07 10:33:00
سرویس صحن
رئیس مجلس با اشاره به بررسی لایحه حمایت از خانواده:

کشمکش‌های سیاسی را وارد این لایحه نکنیم

**رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت لایحه حمایت از خانواده و تاثیر آن در اجتماع گفت: نباید این مساله مهم اجتماعی را با بحث ها و کشمکش‌های سیاسی آغشته کنیم و اجازه دهیم با بررسی دقیق‌تر ابعاد آن به خوبی روشن شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه 7 شهریور ماه و در ادامه بررسی لایحه حمایت از خانواده، "علی لاریجانی" در پاسخ به تذکرات و اخطارهای متعدد مطرح شده در رابطه با بررسی این لایحه اظهار داشت: اصل موضوع مشارکت فعال نمایندگان در بررسی این لایحه، که گاهی مساله را آنقدر حساس می کنند که مساله ای را به صورت دسته جمعی تذکر و اخطار می دهند، دال بر اهمیت موضوع است.

وی با بیان اینکه این مساله با همه بدنه اجتماعی کشور مربوط است افزود: نمایندگان هم در راستای دفاع از حقوق ملت، با دقت به این مساله توجه دارند و این حساسیت قابل تقدیر و تشکر است.

لاریجانی با تاکید بر این که این موضوع یک مساله مهم اجتماعی است و نباید با مسائل و بحث های سیاسی آغشته شود گفت: نباید کشمکش های سیاسی را وارد یک موضوع مهم اجتماعی کنیم. ازدواج موقت و مسائل پیرامون آن یک مساله اجتماعی فراگیر است و باید گذاشت که ابعاد آن را بفهمیم و تذکراتی که نمایندگان مطرح می کنند ابعاد موضوع را روشن خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینکه گفته می شود افرادی نسبت به نکاح موقت خیلی ایراد گرفتند و آن را یک لایحه و طرح ناصوابی دانستند چطور نسبت به فحشای بی در و پیکری که  در غرب وجود دارد و کانونهای تمدن غرب را از بین می برد، ایراد نمی گیرند و به این لایحه اسلامی و نکاح موقت با ضابطه قانونی ایراد می گیرند و آن را یک حرکت سنتی تلقی می کنند.

لاریجانی به اصل 4 قانون اساسی اشاره کرد و اظهار داشت: براساس این اصل ما باید آن چیزی که در تفکر اسلامی وجود دارد را به درستی درک کنیم و آن را در قوانین بیاوریم و نباید به حرفهایی که مبنای اصولی ندارد توجه کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تصمیم قاطع مجلس بر اجرای قانون اسلامی است تصریح کرد: این مساله مبانی عقلی قوی دارد و از ارکان خانواده و جامعه صیانت می کند و ما از این مساله دفاع می کنیم.

وی گفت: آنچه در این لایحه و خصوصا در ماده 22 و 23 آمده، نکات مثبت زیادی وجود دارد و این ناسپاسی است که بگوییم کسانی که لایحه و مواد را طراحی می کردند و آنچه که در لایحه دولت بوده یا کمیسیون قضایی و حقوقی مصوب کرده، کم ارزش بوده چرا که این عزیزان کار را تا حد زیادی جلو بردند و اصلاح کردند و اشکالات را مرتفع کردند و موضوع را قاعده‌مند کردند.

لاریجانی به ماده 22 اشاره کرد و افزود: در همین ماده که در مورد ازدواج موقت است بخشی از آن مربوط به نسبت یا عدم نسبت و برخی نکات پزشکی است، که این ها مربوط به نقایص این ماده است اما اصل اینکه این موضوع تعیین تکلیف شود یک کار مهمی است و در لایحه و بررسی های کمیسیون ابعاد مختلف این موضوع باز شده و راه حل نهایی هم برای آن مشخص شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود به ایرادات و تذکرات مطرح شده در رابطه با این لایحه را قابل توجه و بررسی دانست و گفت: این لایحه بسیار مهمی است و کار مهمی قرار است انجام شود و ابعاد قضیه هم تا حدی درست جلو رفته است نباید به خاطر چند اشکال آن را مخدوش کرد.

وی تصریح کرد: در اینکه نکاح موقت در اسلام است تردیدی نیست و اینکه این مساله می تواند از بروز و شیوع فحشا در جامعه جلوگیری کند تردیدی نیست، اما نظام مند کردن آن باید به گونه ای باشد که آسیب هایی را به وجود نیاورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet