هدر موبایل
1389/06/07 14:24:00
سرویس صحن
الیاس نادران :

رئیس شورای‌عالی ایرانیان را به جای وزیرامورخارجه بگذارید

**نادران در سوال خود از وزیر امور خارجه خواستار تفکیک و مشخص شدن وظایف شورای عالی ایرانیان خارج از کشور با وظایف وزارت امور خارجه شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، الیاس نادران نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در تشریح سوال خود از وزیر امور خارجه اظهار داشت: به استناد مصوبه‌ای که وزارت امور خارجه فرستاده است ستاد مربوط به ساماندهی امور ایرانیان خارج از کشور مصوبه هیات وزیران را دارد آنچه امروز محل سوال است شورای عالی ایرانیان خارج از کشور است.

وی افزود: اینکه کمیسیون گفته جواب قانع‌کننده است و شورا وجاهت قانونی دارد بفرمایید که شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در کجا مصوب شده؟ مصوبه کدام مرجع قانونی را دارد؟

وی ادامه داد: ستادی که دبیرخانه آن در وزارت امور خارجه بوده است مصوب شده که کار ستادی می‌کرده است و دبیرخانه هم تمام امور اجرایی را به عهده داشته و این دبیرخانه در امور خارجه بوده چه ارتباطی با شورای عالی ایرانیان خارج از کشور دارد که این شورا برای اداره امور خود ده‌ها شورا و مجموعه و زیرمجموعه تشکیل داده است و این به روشنی مغایرت دارد با مواد 139 تا 145 قانون برنامه چهارم که اضافه کردن تشکیلات دولتی را منع کرده است.

نادران تاکید کرد: ایجاد تشکل‌های جدید در این قوانین منع شده است مگر با تصویب مراجع قانونی و از محل ظرفیت‌های موجود دستگاه‌ها باشد آنچه محل ثبت است به اعتقاد من دفاع از حیثیت مجموعه وزارت امور خارجه و کارشناسان و مدیران و عزیزان زحمت‌کشی است که در این مجموعه کار می‌کنند که با تشکیل این شورا و با اختیاراتی که گرفته و با اقداماتی که کرده است وزارت امور خارجه را از حیض انتفاء ساقط کرده است.

وی افزود: کارشناسان و مدیران و سفرای ما از موضوعیت افتاده‌اند چرا در اردیبهشت ماه که من این سوال را پرسیدم اعضای کمیسیون پیش‌بینی اتفاقاتی که در این چند ماه گذشته افتاد را نمی‌کردند. این همایش که به نام ایرانیان خارج از کشور تشکیل شد و باعث قهر نظام شد و اتفاقاتی افتاد که دون شأن نظام جمهوری اسلامی است چرا پیش‌بینی نشد.

نادران ادامه داد: آنچه که امروز به عنوان نمایندگان وی‍ژه رئیس‌جمهور که مشخص نیست از کجای قانون اساسی استنباط شده و اگر مستند اصل 127قانون اساسی می باشد این اصل سازوکار خودش را دارد باید اختیارات مشخص باشد  نماینده وبژه باید در یک جلسه اضطراری انتخاب شود ، حال چه اضطراری به وجود آمده است ؟ بحث بر سر این است که اختیارات شورای عالی ایرانیان خارج از کشور که فقط مصوبه تشکیل ستاد را دارد و نه شورای عالی از اختیاراتی برخوردار شده که نه تنها اختیارات وزارت امور خارجه را دارد که فراتر از آنها نیز تصمیم‌گیری می‌کند.

وی با اشاره به اتفاقاتی که در بحث همایش ایرانیان خارج از کشور افتاد گفت: اگر بنا است این شورا را افراد معلوم‌الحالی که در آنجا فعالیت کرده و مسئولیت دارند، اداره کنند اشکالی ندارد همان آقا را وزیر امور خارجه بگذاریم و وزیر محترم خارجه هم بشود رئیس شورای عالی ایرانیان خارج از کشور تا ما بدانیم چه کسی مسئول است و مسئولیت دارد.

وی افزود: بحث این است که می‌خواهند قانون را دور بزنند ویا می‌خواهند دستگاه دیپلماسی کشور رابی‌خاصیت کنند؟ ما دستگاهی که وظیفه ذاتی آن دفاع از حقوق ایرانیان خارج از کشور است را معطل کرده‌ایم و شورایی را متشکل از افراد تشکیل داده‌ایم شوراهای مختلف زیرمجموعه درست کردیم و در نهاد ریاست جمهوری برده‌ایم که در این کشور هر مسئولیتی می‌خواهد داده شود اول به آن آقا باید داده شود بعد به دیگران، باید روشن شود که چرا تا این حد اختیارات جابه‌جا می‌شود؟ ما می‌خواهیم مقدرات کشور را دست چه کسی بسپاریم؟

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد که جای وزارت امور خارجه و شورای عالی ایرانیان خارج از کشور جابه‌جا شده و فقط اسم‌ها متفاوت است گفت: ما نسبت به این جابه‌جایی ها و تفویض مسئولیت‌ها اعتراض داریم.

وی ادامه داد: وزیر امور خارجه به ما بفرمایند آیا قرار است این اختیاراتی که دائما از وزارت امور خاجه سلب می‌شود و به افراد خاص داده می‌شود تا به کجا ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه وزیر امور خارجه باید برای نصب وزرا یانمایندگان وی‍ژه با ایشان هماهنگ کنند یا با آقای رئیس جمهور گفت: برای اداره امور جاری سفارت خانه‌ها در خاورمیانه، افغانستان و آسیا که نماینده ویژه گذاشته شده است اختیارات هیات دولت به این افراد تفویض شده و این افراد به جای هیات وزیران می توانند تصمیم‌گیری کنند.

آقای وزیر امور خارجه آیا با این ها باید هماهنگ شد و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی را تعطیل کنیم و وظایفشان را به این نمایندگان ویژه می‌دهیم؟ آیا قرار است تشکیلات جدید درست کنند؟

نادران با بیان اینکه نظرات بیهوده این نمایندگان موضع نظام تلقی می‌شود گفت: باید بفهمند که چه می‌گویند و راه و رسم دیپلماسی را درک کنند، باید آموزش دیده باشند.

نادران در بخش دوم صحبت‌های خود پس از پاسخ وزیر با اشاره به وقایع رخ داده در همایش شورای عالی ایرانیان گفت: در این همایش کسانی حضور داشتند که پس از 30 سال بازگشت بی‌جهت طلبکار ما شدند.

وی ادامه داد: فضاحت‌هایی که در همایش دوم ایرانیان به بارآمد و افرادی را در این همایش دعوت کردند که دلال رابطه با آمریکاست. در این همایش ساواکی‌ها رادعوت کردند و بعد هم دستور دادند حقوق 30 ساله آنها را پرداخت کنند. در این همایش ضد انقلاب‌ها را دعوت کردند. آیا اینها با هماهنگی وزارت امور خارجه بوده است؟ وزارت امور خارجه چه نقشی داشته چه اعتراضی کرده است؟

وی با بیان اینکه می‌گویند می‌خواهیم مکتب ایرانی درست کنیم گفت: وقتی سال 1994 در فرانسه تحصیل می‌کردم و دولت فرانسه تصمیم گرفت با مسلمانان و زنان با حجاب برخورد کند صراحتا دولت فرانسه گفت: می‌خواهیم اسلام فرانسوی درست کنیم. یعنی اسلامی که محدود به مرزهای جغرافیای باشد و وقتی اسلام محدود به مرزهای جغرافیایی شد دیگر امت اسلامی تشکیل نمی‌شود.

وی ادامه داد: بعد هم مدعی می شوند که در این همایش بحث‌های مذهبی کرده‌اند.

وی اظهار داشت: بسیاری از کسانی که در این همایش حضور داشتند مجرم بودند و اگر به صورت عادی وارد ایران می‌شدند باید به دستگاه قضایی و وزارت اطلاعات پاسخ می‌دادند. چرا با فشارهای سیاسی کاری کردید که اینها آزادانه بیایند و طلبکارانه بروند و بعد در جلسه بگویند ما بدهکار ایرانیان خارج از کشوریم، شما اگر بدهکار هم باشید بدهکار ایرانیان داخل از کشور هستید. به اینهایی که 8 سال جنگ تحمیلی را تحمل کردند و شهید دادند.

وی افزود: کجا بودند این آقایان ساواکی که حالا شما به آنها بدهکارید؟

شما بدهکارید! مردم و نظام بدهکار نیستند در کشورهای مختلف خانه ایرانیان درست کرده اند که نه بودجه اش مشخص است و نه مسئولیتش، وزارت امور خارجه هم هیچ اعتراضی نمی کند .

وی با بیان اینکه این آقا در سال گذشته در سفر نیورک به ملاقات پیکرینگ سفیر اسبق امریکا در رژ یم صهیونیستی می رود گفت: چه مذاکراتی صورت گرفته؟ متن مذاکرات کجا است؟ من به این جریان و اتفاقاتی که با مدیریت این آقا در کشور رخ می دهد مشکوک هستم.

نادران تصریح کرد: قرار بود مدافع حقوق ایرانیان در خارجه از کشور باشیم و وزارت امور خارجه این وظیفه را دارد نه اینکه در نهاد ریاست جمهوری یک مجموعه افراد جمع شوند و این کارها را انجام دهند و بعد رئیس جمهور در جمع دانشجویان بگویند چرا این مسائل سطحی را مطرح می کنید حالا گیریم که پای فلان خانم به پای فلان آقا خورده باشد. فقط پا خورده؟

وی با بیان اینکه شب همایش اینها در هتل مشروب صرف کردند، گفت: مگر در آن همایش رقص مختلط برگزار نشد؟ بعد از آن در همایش چه مسائلی مطرح شد آیا باید بودجه بیت المال صرف این کارها شود؟

آیا مجلس نباید برای 50 میلیارد تومانی که برای این کار مصوب کرده تحقیق و تفحص کند؟

وی با بیان اینکه اینها نشست های مشکوک دارند گفت: درداخل کشور اینها را دعوت کردند و جلسه خصوصی و بدون حضور خبرنگاران برگزار کرده اند چه مسائلی قرار بوده مطرح شود؟ این آقا وهن دارد و فکر می کند اگر برای ریاست جمهوری کاندید شود 9 میلیون از آقای احمدی نژاد بیشتر رای می آورد.

وی در پایان اظهار داشت: اگر آقای متکی می گویند مباحث مطرح شده در سوالات نبوده من دوباره سوال مطرح می کنم و مسئولان مربوطه از وزارت اطلاعات و امور خارجه و جاهای مختلف که به این موضوع مربوط می شود بیانیه و جواب بدهند تا این مسئله را حل کنیم.

پس از پایان صحبت های نادران، جلالی سخنگوی کمیسیو.ن ملی و سیاست خار جی در پاسخ به ابهامات مطرح شده در خصوص سوال نادران از وزیر امور خارجه گفت: بر اساس تصمیم کمیسیون مقرر شد این گزارش به عنوان نظر کلی کمیسیون مطرح نشود.

ابوترابی که ریاست مجلس را بر عهده داشت در پاسخ به جلالی گفت: نظری در این خصوص ندارد و در نهایت سوال نادران از وزیر امور خارجه به رای نمایندگان گذاشته و مجلس از پاسخ به وزیر قانع نشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet