شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1387/02/17 17:04:00
سرویس سیاسی
حدادعادل در کمیسیون اجتماعی:‌

سرنوشت بسیاری از طرح ها و لوایح در مجلس عملا در کمیسیون ها رقم می خورد

غلامعلی حدادعادل در آخرین نشست مشترک کمیسیون اجتماعی و دستگاه های ذی ربط گفت: سرنوشت بسیاری از طرح ها و لوایح در مجلس عملا در کمیسیون ها رقم می خورد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، رییس مجلس شورای اسلامی افزود: ولی گمان من این است که سهم مجلس در 80 درصد از موارد همان چیزی را در نهایت به تصویب می رساند که در کمیسیون ها تصمیم گیری شده باشد. ممکن است تغییرات جزیی ایجاد شود ولی کلیات و اصول آن است که در کمیسیون ترسیم می شود.

حدادعادل با بیان اینکه نمایندگان هم به بررسی های کمیسیون به چشم کارشناسی نگاه می کنند، اظهار داشت: احساس می کنیم که وقتی یک پیشنهادی در صحن مطرح می شود خیلی دشوار است که از مجلس رای گرفته شود ولی وقتی نظر کمیسیون مطرح می شود آنها با یک اعتمادی به آن رای می دهند.

وی با تاکید بر اینکه جایگاه کمیسیون ها را به هیچ وجه نباید دست کم گرفت، گفت: کمیسیون اگر خوب کار کند در واقع کار صحن را تسهیل و تصحیح کرده است.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: کمیسیون اجتماعی در میان کمیسیون ها اهمیت خاصی دارد و آن این است که اصولا جریان اصولگرایان که در مجلس هفتم اکثریت داشته اند شعار و دیدگاهشان توجه به مشکلات معیشتی و گرفتاری های زندگی مردم بود.

وی افزود: تفاوت دیدگاه ما با پیشینیان ما در این بود که ما از بی توجهی به مشکلات و مسایل واقعی مردم انتقاد داشتیم. این نوع مسایل که در واقع تابلوی سیاسی و مرام و اعتقاد ما بود پیش از هر کمیسیون دیگری در کمیسیون اجتماعی مطرح می شد.

حدادعادل ادامه داد: کمیسیون اجتماعی با مسایل قشرهای مختلف از جمله بازنشستگان، کارکنان اداری، بیمه ها و همه آنچه که در حوزه وزارت رفاه و تامین اجتماعی قرار می گیرد سر و کار داشت بنابراین این کمیسیون در واقع یک جایگاه محوری داشت. در این دیدگاهی که ما با آن دیدگاه از مردم رای گرفتیم و وارد مجلس هفتم شدیم و همینطور برای مجلس هشتم ادامه خواهیم داد.

وی تاکید کرد: این کمیسیون از این جهت محل توجه بود و علاوه بر این، تغییرات مدیریتی و تشکیلاتی و سازمانی هم مرتبا در دستگاه های دولتی پیشنهاد می شد به کمیسیون اجتماعی ارجاع می شد که یکی از این چالش ها اعتراض سایر کمیسیون ها بود که چرا این نوع طرح ها و لوایح به کمیسیون اجتماعی ارجاع می شود.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: در مجلس هفتم گره کوری از نظر هیات رئیسه با کمیسیون اجتماعی وجود نداشت. شاهد پر کاری آنها بودیم و اخباری به ما نمی رسید از این که کمیسیون جلسات خود را تشکیل می دهد یا به نصاب نمی رسد. طرح های مهم و تاثیرگذاری هم از کمیسیون اجتماعی به صحن آمد و قانون شد. بعضی از طرح و لوایح همچون لایحه جامعه خدمات رسانی به ایثارگران به مراحل نهایی رسید و اکنون نیز در مجمع تشخیص مصلحت در دست بررسی است و آثار وسیعی در جامعه دارد.

وی گفت: کمیسیون اجتماعی کمیسیونی بود که یک وزیر به دولت احمدی نژاد تقدیم کرد که آقای مصری هستند که خود وی هم مدتی ریاست این کمیسیون را به عهده داشتند و به این معناست که کسی که رئیس کمیسیون بود از طرف دولت به وزارت انتخاب شده و بعد خود او می تواند بهترین تعامل را با کمیسیون داشته باشد.

رئیس مجلس ادامه داد: خصوصیت دیگر این کمیسیون این بود که شخصیت های با تجربه ای در کمیسیون عضویت داشتند مهندس باهنر بود که با تدبیر و رای خود در خیلی از مسایل مجلس برای ما و همه کمیسیون ها گره گشاست. وی بعنوان عضوی از کمیسیون اجتماعی می توانستند بسیار مددکار باشند.

وی ضمن سپاسگزاری از رئیس کمیسیون اجتماعی و اعضای آن گفت: لازم است اضافه کنم محمدباقر بهرامی مسئولیت کمیسیون آیین نامه را هم بر عهده داشت و شاید ساعت ها برای اصلاح آیین نامه وقت صرف کردند اما گره کور بخت آیین نامه در مجلس هفتم باز نشد اما زحمات ایشان هدر نرفته و ما انشاالله در مجلس هشتم آن را دنبال می کنیم تا معایب آیین نامه رفع شود.

وی همچنین ضمن سپاسگزاری از همه دستگاه های ذی ربط با کمیسیون اجتماعی گفت: انشاالله این فضای همدلی در مجلس هشتم وجود داشته باشد و این تجربه خوب کمیسیون یک قدم به پیش ببرد تا در مجلس آینده کمیسیون اجتماعی بتواند با استفاده از دستاورد مجلس هفتم کار خود را بهتر انجام دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet