هدر موبایل
1389/06/08 16:36:00
سرویس صحن
با رای نمایندگان مجلس:

ارائه گواهی عدم ابتلا به بیماری‌های خطرناک از سوی زوجین الزامی شد

**با تصویب نمایندگان دفاتر رسمی ازدواج مکلف شدند پیش از ثبت نکاح گواهی صادر شده از سوی پزشکان و مراکز پزشکی دال بر عدم اعتیاد به مواد مخدر و بیماری‌های خطرناک و واگیردار را از زوجین مطالبه و بایگانی کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه حمایت از خانواده ماده 25 را بررسی و تصویب کردند.

براساس این ماده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است ظرف یک ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون بیماری‌هایی را که باید طرفین پیش از ازدواج علیه آنها واکسینه شوند و نیز بیماری‌های واگیردار و خطرناک برای زوجین و فرزندان ناشی از ازدواج را معین و اعلام کند.

براساس این ماده همچنین دفاتر رسمی ازدواج باید پیش از ثبت نکاح گواهی صادر شده از سوی پزشکان و مراکز مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دال بر عدم اعتیاد به مواد مخدر و عدم ابتلا به بیماری‌های موضوع این ماده و یا واکسینه شدن طرفین نسبت به بیماری های مذکور را از آنان مطالبه و بایگانی کنند.

براساس تبصره ماده 25 لایحه حمایت از خانواده هم مقرر شد چنانچه گواهی صادر شده بر وجود اعتیاد و یا بیماری دلالت کند ثبت نکاح در صورت اطلاع طرفین بلامانع است. در مورد بیماری‌های مسری و خطرناک که نام آنها به وسیله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین و اعلام می‌شود طرفین جهت مراقبت و نظارت به مراکز تعیین شده معرفی می‌شوند. همچنین در مواردی که بیماری خطرناک زوجین به تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موجب خسارت به جنین باشد مراقبت و نظارت باید شامل منع تولید نسل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet