هدر اصلی
1389/06/08 17:41:00
سرویس سیاسی
پیشنهادی حزب حکیم برای تقسیم قدرت؛

نخست وزیر از ائتلاف "پیمان ملی" تعیین شود

**حزب حکیم برای تقسیم قدرت در دولت عراق پیشنهاد داد، نخست وزیر از ائتلاف " پیمان ملی"، رئیس جمهور از میان کردها و رئیس پارلمان از فهرست العراقیه تعیین شود.

به گزارش خانه ملت به نقل از پایگاه خبری الناصریه عراق، "محمد بیاتی" عضو برجسته مجلس اعلای عراق و ائتلاف ملی عراق اعلام کرد تقسیم بندی قدرت در دولت جدید به این شکل خواهد بود که نخست وزیر از ائتلاف "پیمان ملی"، ریاست جمهوری از میان کردها و رئیس پارلمان را از فهرست العراقیه انتخاب خواهند شد.

بر اساس این گزارش بیاتی اظهار داشت: نامزد نخست وزیری که پیمان ملی انتخاب می کند باید طبق شرایط مورد توافق ائتلاف ملی عراق و دولت قانون باشد چه بر اساس شرایط اعلام شده در گذشته باشد چه طبق شرایط جدیدی که تعیین می شود.

وی در مورد شرایط انتخاب نامزد نخست وزیری گفت: در ابتدا باید شخص مورد نظر موافقت اکثریت اعضا را به دست آورد و سپس 60 درصد رای ها را در پیمان ملی کسب کند.

ائتلاف ملی عراق به ریاست "عمار حکیم" و فهرست دولت قانون به ریاست "نوری مالکی" بعد از انتخابات پیمان ملی را تشکیل دادند تا با تشکیل بزرگترین حزب در پارلمان کابینه دولت جدید را در اختیار بگیرند. ولی بعد از اصرار مالکی بر نخست وزیری مجدد و مخالفت حکیم گفتگوهای این دو حزب به حالت تعلیق در آمد. اکنون حزب حکیم در نظر دارد شخص دیگری به جای مالکی برای نخست وزیری معرفی کند. از سوی دیگر "ایاد علاوی" که بیشترین کرسی ها را در انتخابات به دست آورده بود نخست وزیری را از آن خود می داند. اختلافاتی از این قبیل تشکیل دولت جدید در عراق را شش ماه به تاخیر انداخته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet