هدر موبایل
1389/06/08 18:03:00
سرویس سیاسی

مخالفت پارلمان سودان با انتقال جنوبی‌های ساکن شمال برای همه‌پرسی

**پارلمان سودان با پیشنهاد منطقه جنوب این کشور مبنی بر انتقال جنوبی‌های ساکن شمال برای اجرای همه‌پرسی به منطقه جنوب مخالفت کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از خبرگزاری کویت(کونا)، پارلمان سودان امروز دوشنبه مخالفت خود را با طرح پیشنهادی دولت منطقه جنوب این کشور اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، پارلمان سودان با طرح پیشنهادی دولت منطقه جنوب بر بازگرداندن یک و نیم میلیون نفر از اهالی این منطقه که در شمال سودان ساکن اند پیش از برگزاری همه پرسی مخالفت کرد.

"احمد ابراهیم طاهر" رئیس پارلمان سودان اعلام کرد این اقدام مغایر توافقنامه صلح است.

توافقنامه صلح میان حزب ملی(حزب حاکم) و جنبش مردمی (حزب اداره کننده منطقه جنوب و مخالف دولت) منعقد شده است.

طاهر افزود: هیچ قانون یا تبصره ای در توافقنامه صلح مبنی بر انتقال اهالی منطقه جنوب از منطقه شمال برای اجرای همه پرسی وجود ندارد و این پیشنهاد منطقه جنوب موجب محدودیت آزادی بیان جنوبی ها است که طبق توافقنامه صلح می توانند هرکجا که باشند در همه پرسی شرکت کنند.

رئیس پارلمان سودان همچنین از اهالی منطقه جنوب که در شمال سودان ساکن اند خواست تا در همان جایی که ساکن اند رای بدهند و به پیشنهاد انتقال آنها از شمال به جنوب توجهی نکنند.

یک و نیم میلیون نفر از اهالی منطقه جنوب سودان در طی جنگ های داخلی به شمال این کشور و مصر رفتند.

توافقنامه صلح در سال 2005 میان منطقه جنوب و شمال سودان منعقد شد که بر مبنای آن منطقه جنوب می تواند با اجرای همه پرسی اهالی منطقه جنوب تصمیم می گیرند که دولت جدید تشکیل دهند یا جزو سودان باشند.

همه پرسی برای اعلام استقلال منطقه جنوب قرار است در دی ماه (ژانویه) آینده برگزار شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet