هدر اصلی
1389/06/08 18:58:00
سرویس صحن
جعفر قادری در نطق میان از دستور:

دولت به اجرای اصل 44 قانون اساسی سرعت بیشتری بدهد

**نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: در اجرای قانون سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی از دولت، انتظار سرعت بیشتری را داریم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت جعفر قادری نماینده شیراز در مجس شورای سالامی در نطق پیش از دستور خود که در صحن علنی مجلس قرائت شد ضمن بزرگداشت لیالی قدر و ایام شهادت مولی‌الموحدین علی (ع) اظهار داشت: در شرایطی که دنیای استکبار در تلاش است با تنگ کردن حلقه تحریم‌ها و اعمال فشارهای اقتصادی به هدف دست نیافته خود در زمینه سیاسی برسد جا دارد که دولتمردان به درستی منافع کشور را مدیریت کرده و با استفاده از اهرم‌های تعرفه‌ای و کنترل قاچاق و واردات، کشور را مدیریت نموده و اجازه ندهد منابع ارزی کشور هدر رود.

وی افزود: اگر در گذشته استدلال می‌شد که در کشور توان طراحی، ساخت و نصب وجود ندارد در شرایط فعلی چنین توجیهی پذیرفتنی نیست و جا دارد که از ظرفیت‌های داخلی جهت افزایش اشتغال، ایجاد درآمد استفاده شود.

وی در ادامه با بیان این که در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نگران تعجیل دولت و افزایش غیرقابل تحمل قیمت‌ها هستیم گفت: انتظار بر این است که دولت در اجرای قانون، ظرفیت و کشش جامعه را در نظر گرفته و بیش از ظرفیت جامعه فشار اضافی بر مردم وارد نکند.

جعفری با بیان اینکه انتقال وزارتخانه‌ها و معاونت‌های رئیس جمهوری به استان‌ها را فاقد هرگونه پشتوانه کارشناسی می‌دانیم گفت: انتقال کارکنان دستگاهها و بخشی از حوزه‌های سازمان‌ها و وزارتخانه و توزیع آن در استان‌های مختلف منطبق با کار کارشناسی نیست و در هیچ جای دنیا سابقه ندارد. اگر به دنبال تمرکززدایی هستیم باید حوزه‌های ستاد وزارتخانه‌ها در تهران حفظ شده و فعالیت‌های محلی به استان‌ها منتقل و تصدی‌ها به بخش غیردولتی واگذار شود از دولت می‌خواهیم که بدون پشتوانه کار کارشناسی در این مورد اقدامی نکند.

وی همچنین اظهار داشت: در اجرای قانون سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی از دولت، انتظار سرعت بیشتری را داریم. به اعتقاد ما نمره دولت در توسعه فضای کسب و کار و راحت‌سازی قوانین و مقررات برای ایجاد واحدهای جدید نمره قابل قبولی نیست دولت باید در شفاف‌سازی حذف قوانین بازدارنده و یا مغایر اقدامات قانونی لازم را انجام دهد.

جعفری ادامه داد: براساس آمار اعلام شده مرکز آمار ایران، در فصول زمستان سال گذشته و بهار سال جاری استان فارس رتبه اول نرخ بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است. براساس اعلام همین مرجع استان در سال گذشته جایگاه ششم کشوری در نرخ بیکاری را داشته است.

وی تاکید کرد: ازمجموع این آمارها می‌توان دریافت که موضوعات و مسائل اقتصادی در استان فارس به درستی مدیریت نمی‌شود در شرایطی که مسائل سطحی مثل اعلام اموال و دارایی مدیران، اعلام شماره موبایل مدیران و حاکم شدن فضای اتهام زنی به مدیران و مسئولان و تحقیر آنان جایگزین مسائل محوری و کلان استان شده و عزم و اراده‌ای برای پیگیری مسائل اقتصادی استان وجود ندارد و مدیران کم تجربه، غیرتخصصی و غیربومی جایگزین مدیران قبلی می‌شوند نباید انتظاری غیر از این داشت!

وی با بیان این که چرا باید مسائل استان به گونه‌ای مدیریت شود که بعضی از تصمیمات مضحکه رسانه‌ها و جریانات سیاسی قرار گیرد گفت: وقتی مدیران کلان استان اعلام می‌کنند که از 1500 میلیارد تومان اعتبارات طرح آمایش استان فقط 100 میلیارد تومان آن جذب شده است چه دفاعی می‌توان از عملکرد مدیریت کلان استان داشت.

جعفری تصریح کرد: این روزها صنایع بزرگ مخابراتی کشور در استان فارس مثل ITI و ITMC در فارس روزهای سختی را پشت سر می‌گذارند. وزارتخانه‌های نفت، مخابرات، صنایع و دفاع در واگذاری بخشی از کارهای پیمانکاری خود به این شرکت‌ها به رغم وجود مصوبه دولت به تعهدات خود عمل نکرده و کارگران این واحدها که چندین ماه است حقوق نگرفته‌اند و خواستار اجرای تعهدات دولت هستند.

وی با بیان این که فارس برای چندمین سال متوالی است که درگیر پدیده خشکسالی است گفت: یک سال است که خشکسالی تمام منابع و امکانات فارس را به تحلیل برده است. با گذشت بیش از 5 ماه هنوز اعتبارات خشکسالی سالجاری اختصاص نیافته است و 88 میلیارد تومان از اعتبارات سال گذشته نیز اختصاص نیافت.

وی در ادامه از عملکرد وزارت راه در تکمیل خط آهن اصفهان ـ شیراز انتقاد کرد و گفت: با گذشت بیش از یک سال از افتتاح این خط، هنوز بخش پایانی مسیر و ایستگاههای آن تکمیل نشده است.

وی در پایان اظهار داشت: ازوزارت صنایع و شرکتهای توسعه‌ای وابسته‌ای به وزارتخانه و نهادهای عمومی غیردولتی انتظار داریم که توجه بیشتری به سرمایه‌گذاری‌های صنعتی در استان فارس داشته باشند. پذیرفتنی نیست که استان پراستعدادی مثل استان فارس با توانمندی‌های بالا در بخش‌های گازی، معدنی، کشاورزی، گردشگری و مذهبی، نرخ بیکاری 24 درصد و سهم ارزش افزوده صنعتی این استان از کل کشور یک سوم سهم جمعیتی استان از کل کشور باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet