شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1387/02/18 14:31:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

منصوری رضی: بهترین گزارش کار نمایندگان مجلس هفتم، رضایت مقام معظم رهبری است

نماینده مردم رامیان و آزادشهر گفت: بهترین گزارش کار ما نمایندگان مجلس هفتم، رضایت مقام معظم رهبری است که فرمودند: «به نظر من مجلس، مجلس خوبی است و جزو دوره‌های خوب مجلس محسوب می‌شود و از جمله نقاط بسیار بارز در این مجلس، مواضع محکم و اصولی در مسایل بین‌المللی و در مواجهه با استکبار جهانی بود».

به گزارش خانه ملت، متن نطق "مرادعلی منصوری‌رضی"، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

"ربنا لا تزع قلوبنا بعد اذ هدیتنا و حبلنا من لدنک رحمه انک انت الوهاب".

با گرامیداشت خاطره و یاد حضرت امام (رحمه‌الله علیه)، آرزوی صحت و سلامتی برای رهبر عظیم‌الشأن انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای.

ابتداء فرا رسیدن هفته معلم و روز کارگر را به معلمین شریف جامعه اسلامی‌مان و کارگران متدین تبریک می‌گویم. از تلاشهای جدی فرهنگیان عزیز و پر تلاش در شکوفایی استعدادهای درخشان جامعه اسلامی‌مان سپاسگزارم، آرزوی غفران الهی برای فیلسوف و متفکر قرن، او که حاصل عمر حضرت امام (رحمه‌الله‌‌علیه) بودند، شهید والامقام مطهری را دارم.

توفیق نصیب شد تا در پایان تلاش و فعالیت مجلس هفتم، سومین نطق قبل از دستور خود را داشته باشم. در اولین نطق (11/11/83) و دومین نطق (7/6/85) به بیان مسایل و مشکلات خاص حوزه انتخابیه‌ام پرداختم، در این نطق از حضور جدی مردم مؤمن و متدین حوزه انتخابیه‌ام در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی که با حضور پرشکوه خود زمینه یأس و نومیدی را در دل دشمنان اسلام و انقلاب فراهم نمودند تقدیر و تشکر صمیمانه دارم.

از کاندیداهای محترمی که با نیت خدمتگزاری وارد این عرصه حساس شدند و طرفداران متدین، آنان که آخرت خود را فدای دنیای ما کاندیداها نکردند، صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم.

از تمامی نیروهای انقلابی، مذهبی و متدین، قومیتهای مختلف، بخصوص برادران و خواهران بلوچ، ترکمن، سیستانی و فارس که اینجانب را مورد اعتماد مجدد خود قرار دادند سپاسگزارم.

از کلیه عوامل اجرایی، نظارتی، امنیتی، قضایی و برادران ارزشمند بسیجی و سپاهی که امنیت لازم انتخابات را فراهم کردند تشکر می‌کنم.

از ائمه محترم جمعه تشیع و تسنن که زمینه حضور جدی مردم را فراهم کردند خالصانه سپاسگزارم.

تشکر خاص از مردم خوب روستاهایی دارم که در مرحله اول انتخابات بالاترین اعتماد را داشتند؛ سپاسگزارم.

امروز مصادف با سالروز تصویب قانون جامع حمایت از معلومان است. ضمن ارج نهادن به این قشر محترم و محروم، از تمامی همکاران محترمی که در طول خدمت مجلس هفتم نسبت به حل مشکل این قشر عظیم توجه و عنایت خاص داشتند، صمیمانه تشکر و قدردانی می‌نمایم. همچنین جا دارد از خدمات سازمان بهزیستی کشور و ریاست محترم آن جناب آقای دکتر فقیه که همواره درخصوص مرتفع نمودن مشکلات این عزیزان تلاش لازم را داشتند تشکر نمایم.

همکاران عزیز و نمایندگان محترم! اینکه همه ما از ابتدای ورود به عرصه خدمتگزاری خود را جزء نیروهای ولایتی این نظام دانستیم و بحمدالله تا پایان خدمت، به آن دیدگاه اعتقادی و دینی باقی ماندیم افتخار ماست. بهترین گزارش کار ما نمایندگان مجلس هفتم، رضایت مقام معظم رهبری است که فرمودند: «به نظر من مجلس، مجلس خوبی است و جزو دوره‌های خوب مجلس محسوب می‌شود و از جمله نقاط بسیار بارز در این مجلس، مواضع محکم و اصولی در مسایل بین‌المللی و در مواجهه با استکبار جهانی بود».

خوبی و ولایی بودن ما نمایندگان، عمل به شعارهایمان است. برای رضای خدا تلاش کردیم، بدنبال تحقق قول و قرارهایی که با مردم بسته بودیم لحظه‌ای دریغ نکردیم، اما متوجه شدیم که اگر همراهی مدیران و مسؤولان اجرایی نباشد، عملاً در تحقق وعده‌ها موفق نخواهیم بود.

در نطق اول بیان کردم چند ماه از عمر این مجلس گذشت و امروز می‌گویم عمر این مجلس به پایان رسید. مردم مؤمن حوزه‌ انتخابیه‌ام چشم‌انتظار حل مشکلات خود بودند که خیلی‌ها حل شد، اما خیلی‌ها بدلیل عدم همراهی مدیران و مسؤولان اجرایی استان و شهرستان محقق نشد.

برگزاری انتخابات مجلس هفتم بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، از انتخابات دوران دفاع مقدس سخت‌تر بود و انتخابات مجلس هشتم نیز مشابه آن بود، اما باز هم مردم به پای صندوقهای اخذ رأی آمدند و علی‌رغم (عدم) تحقق خیلی از وعده‌های ما، باز هم اعتماد کردند. انتظار و تأکید این است که مدیران و مسؤولان پاسخگوی سؤالات مردم باشند و خود را جدای از مردم ندانند، زیرا چشم امید مردم به مجلس و دولت است تا مشکل فرزندان جویای کار خود را حل نمایند و در بین فرزندان آنان استعدادهای درخشانی وجود دارند که بدلیل عدم استفاده، در حال فرسودگی می‌باشند که حتی مشکلات روحی و روانی در بین خانواده‌ها ایجاد کرده است.

امروز حرف اول مردم و جوانان تحصیلکرده، کار است و کار. امروز تحصیل در دانشگاهی که ضمانت شغلی نداشته باشد و فقط پرکننده اوقات فراغت جوانان باشد فایده‌ای ندارد. امروز تورم در جامعه طبقات محروم را گرفتار کرده است. امروز پرداخت هزینه‌های بالای تحصیلی در دانشگاههای دولتی و غیردولتی نگرانی جدی مردم را به همراه دارد.

نمایندگان محترم! مگر بنای کار ما نمایندگان از همان ابتداء‌ تعامل با این دولت نبوده و نیست؟ شخص آقای رئیس‌جمهور عنایت و محبت لازم را داشته‌اند و ثابت کرده‌اند از هر تلاشی دریغ نمی‌کنند، اما این روحیه در خیلی از وزراء، استانداران، فرمانداران و مدیران اجرایی ایشان وجود ندارد.

اینجانب در سفر ریاست محترم جمهوری به استان گلستان (24/12/84) در شهرهای آزادشهر و رامیان چند دقیقه صحبت داشتم. سؤالم این است چرا خیلی از مصوبات انجام نشده است؟‌ چرا احداث بیمارستان آزادشهر که تغییر دستگاه اجرایی نیز انجام شده و مصوبه دولت است باید آنقدر با اغراض سیاسی طول بکشد که در طول جلسات با مردم در انتخابات مجلس هشتم، اینجانب پاسخگوی عدم توجه مدیران بهداشت و درمان باشم؟ هم مجلس هفتم و هم دولت نهم توسط خیلی از کاندیداها زیر سؤال برود؟

در اینجا نقش وزارت بهداشت و درمان، استاندار، دانشگاه علوم پزشکی استان، شهرستان و فرماندار چیست؟ اینجانب معتقدم فقط بازی کردن با حیثیت دولت و مجلس هفتم بود، زیرا در بودجه سالهای 87 و 88 اعتبار لازم دیده شده است.

چرا به شعار و خواسته مردم آزادشهر در ابتدای ورود اینجانب در عرصه خدمتگزاری که درخواست میدان ورودی در خیابان شهید بهشتی را داشتم توجه نمی‌شود؟ اینجانب در سال 83 در نطق اولم گفتم هشت سال بدون توجه به خواسته مردم شهر آزادشهر را قفل زدند، چرا با توجه به اینکه مطالعه مشاور انجام شد، پل توسط وزارت راه و ترابری به شهرداری آزادشهر تحویل شد؟ دستور کمک بلاعوض 230 میلیون تومان توسط شخص وزیر محترم کشور وجود دارد، تصویب شورای محترم ترافیک استان وجود دارد، چرا علی‌رغم چندین مورد تذکر و طرح سؤال، از وزیر محترم کشور و دستور پرداخت هزینه‌ها توسط معاونت راهبردی ریاست محترم جمهوری، استاندار محترم اقدام نمی‌کند؟

اینجانب از شورای اسلامی شهر انتظاری ندارم، اما از استاندار خوشفکر، متدین و اصولگرا انتظار جدی دارم که این آخرین تذکر اینجانب به نمایندگی از مردم باشد و امروز سؤال اینجانب این است:‌ علت عدم اجرای مصوبه قانونی شورای ترافیک استان چیست؟

علی‌رغم تأکید اینجانب در نطق سال 83، به چه دلیل این همه فشار به دامداران و کشاورزان روستایی از ناحیه سازمان جنگلها و مراتع وارد می‌شود؟‌ مگر مدیران منابع طبیعی نمی‌دانند تنها منبع درآمد روستائیان دامداری و کشاورزی است؟‌ چرا از نگهداری دام حتی در داخل روستا جلوگیری می‌کنند که در اینجا مسؤولان بهداشت و درمان نیز تأخیر بی‌جا را دارند؟ به چه دلیل افراد روستاها را با حصارکشی قفل زدند و هر روز دامداران سختکوش را روانه دادگاه و مراجع قضایی می‌کنند؟ دامداری که کل سرمایه‌اش یک میلیون تومان نمی‌شود، چرا باید مجبور به پرداخت جریمه مالی یا روانه زندان گردد؟‌

هیچکس راضی به نابودی جنگل نیست، جنگل را اره‌بدستان تخریب می‌کنند، نه روستایی که با این جنگل رشد کرده و بزرگ شده و بهترین محافظ جنگل است.

چرا هر ساله در استان گلستان چند صد هکتار در آتش می‌سوزد؟ در خیلی از روستاها آنقدر به مردم فشار آوردند که مردم راضی به کوچ شدند. آیا با کوچ مردم و افزایش حاشیه‌نشینی شهرها مشکلات حل می‌شود؟ قطعاً نه. روزی به مردم یکی از روستاهای بزرگ بنام جزچال فشار آوردند، روستایی که مدرسه راهنمایی داشت را تخریب کردند و شهدای والامقام این روستا را به شهدای گمنام تبدیل کردند.

همکاران گرامی! اینجانب نماینده حوزه انتخابیه‌ای هستم که نقطه اول فقر استان گلستان و نرخ بیکاری 23 درصد دارد. محرومیت به حدی است که دوره اول پیرمردی به اینجانب نامه نوشت و درخواست 10 هزار تومان وام کرد و در طول این چهار سال صدها نفر مراجعه و این درخواست را داشتند. انسانی که با اهدای 5 هزار تومان مساعدت دعا می‌کند، پس خیلی محروم است. متأسفانه نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد حضرت امام و اداره بهزیستی نیز حمایت لازم را ندارند. چرا چند هزار نامه اینجانب در کمیته امداد حضرت امام شهرستان و استان بدون پاسخ می‌ماند؟‌ چرا به جای جواب قانع‌کننده، حتی به خیلی از محرومین بی‌حرمتی می‌شود؟ به چه دلیل علی‌رغم بیان در جلسه کمیسیون اجتماعی و مکاتبه با شخص سرپرست محترم کمیته امام حضرت امام، باز هم اقدامی نشده است؟ چرا در جامعه ما عده‌ای آنقدر باید بخورند که از پرخوری نخوابند و عده‌ای بخاطر نداشتن نان شب (که حقیر تعداد زیادی از این مراجعین را داشته‌ام) بی‌خواب بمانند؟

محرومیت به حدی است که در یک روز حضور در دفتر باید به بالای 300‌ نفر جواب بدهم و اکثراً درخواست مساعدت مالی دارند. چرا باید از ناحیه مدیران و مسؤولان حمایتی و حتی مجلس شورای اسلامی با ما نمایندگان مناطق محروم همانند نمایندگان کلانشهرها برخورد می‌شود؟

از وزارت صنایع و معادن و معاونت محترم وزیر، مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی کشور و مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان بخاطر اجرای مصوبه دولت و احداث شهرک صنعتی آزادشهر و خرید زمین شهرک صنعتی رامیان تقدیر و تشکر می‌کنم.

درخواست افزایش سقف اعتبارات را دارم، زیرا تنها راه کاهش بیکاری 23 درصد، افزایش مراکز تولیدی و صنعتی است.

از وزیر محترم نیرو بخاطر مساعدت در انجام روشنایی آزادشهر به گنبد، روشنایی امامزاده آق‌‌امام تشکر می‌کنم. درخواست استفاده از تعرفه گرمسیری حوزه انتخابیه‌ام همانند گنبدکاووس، مینودشت و روشنایی بلوار آزادشهر به نوده خاندوز و روشنایی جاده اصلی زینب‌آباد به رامیان را دارم.

از وزیر محترم راه و ترابری و مدیرکل محترم و پر تلاش استان تقدیر و تشکر می‌کنم. درخواست آسفالت راههای روستایی که چندین مورد مکاتبه داشتم را دارم، بخصوص درخواست دستور شروع عملیات اجرایی راه آسفالت نراب به گلستان، رحیم‌آباد ـ وطن ـ قشلاق ـ ویروـ فجر ـ بلوچ‌آباد ـ الله‌آباد ـ سیدکلاته که شاید در کل حوزه انتخابیه‌ اینجانب 50 کیلومتر نشود را دارم. چند مورد را ایشان دستور دادند، اقدام نشده، ان‌شاء‌الله‌ توجه شود.

از وزیر محترم جهادکشاورزی شدیداً گلایه‌مندم، قبل از انتخابات مجلس هشتم نیز به معاونت پارلمانی و حقوقی ایشان گفتم، متأسفانه توجه نشد. دو جهادکشاورزی آزادشهر و رامیان عملاً ستاد انتخاباتی کاندیداهای خاصی شده بودند. دستگاهی که روزی یک نهاد انقلابی بود، تبدیل به جایگاه تصمیم‌گیری افرادی معاند با انقلاب شد. آیا ظلم به دولت و مجلس نیست که تحویل تراکتور به کشاورزان با رأی معامله شود؟ جالب است پس از تحویل تراکتور، دولت نیز زیر سؤال هم برود. چرا به فکر حل مشکل جاده بین مزارع، نرخ تضمین محصولات کشاورزی و تهیه کود مورد نیاز کشاورزان نیستید؟

در نطق قبل نیز گفتم با اینگونه عملکرد پس از 18 سال کل جاده‌های بین مزارع کشاورزی حوزه انتخابیه اینجانب شن‌ریزی خواهد شد.

از وزیر محترم صنایع و معادن می‌خواهم فکری اساسی به حال معادن ذغال‌سنگ حوزه انتخابیه‌ام داشته باشند. چرا با داشتن بیش از (27)‌ معدن فعال در استان گلستان، هنوز باید در ناحیه استان سمنان بر معادن مدیریت شود؟‌ چرا بدنبال استقلال معادن این استان نیستید؟‌ چندین مورد تذکر داشتم، توجه نشد، چرا حتی نسبت به احداث ذغال‌شویی در استان دیگر اقدام می‌کنید و ذغال این معادن را به جای دیگر می‌برید؟ مردم متوجه هستند، چرا جلوی ذغال وارداتی را نمی‌گیرید و هر روز با افت قیمت ذغال این بهانه را به دست پیمانکاران شخصی می‌دهید که حق و حقوق کارگران را پرداخت نکنند و بهانه آن را پایین بودن قیمت ذغال اعلام نمایند؟ چرا حق و حقوق کارگران پرداخت نمی‌شود و پیمانکار با آنان قرارداد نمی‌بندد؟‌ چرا طرح طبقه‌بندی مشاغل را اجراء‌ نمی‌کنید؟ چرا به نمایندگان کارگران توجه نمی‌شود؟ البته وزارت کار و امور اجتماعی نیز به وظیفه اصلی خود عمل نکرده است.

از وزیر محترم آموزش و پرورش انتظار دارم فکری اساسی بحال وزارت آموزش و پرورش نمایند. چرا باید پس از ماهها چرا باید پس از ماهها هنوز مطالبات فرهنگیان عزیز و پرتلاش پرداخت نگردد. بهترین راه، تعامل خوب و دوستانه با مجلس شورای اسلامی است.

یکی از تلاشهای جدی مجلس هفتم احیاء نهاد مقدس امور تربیتی بود. درخواست توجه لازم را دارم تا این یادگار ارزنده شهیدان رجایی و باهنر زنده بماند.

از وزیر محترم نیرو می‌خواهم هنوز ادارات برق دو شهرستان آزادشهر و رامیان از حداقل امکانات بی‌بهره‌اند. هنوز مشکل آب‌بندان روستاهای وامنان، کاشیدار، سیب‌چال، رودبار قشلاق و غزنوی حل نشده است.

پروردگارا! ما را از آنچه به رسولان خود وعده دادی نصیب فرما و محروم مگردان که وعده تو هرگز تخلف نخواهد کرد و مناجات زیبای شهید چمران: «خدایا! از آنچه کرده‌ام اجر نمی‌خواهم و بخاطر فداکاری خود بر تو فخر نمی‌فروشم. آنچه داشتم تو داده‌ای، آنچه کرده‌ام تو میسر کرده‌ای، همه استعداد من، همه قدرتهای من، زاده اراده وجود توست». والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet