هدر اصلی
1389/06/09 12:46:00
سرویس اقتصادی
محمدقیوم دهقانی مطرح کرد:

ایرانشهرکارخانه‌های تعطیل و جوانان جویای کار

**جوانان بیکار بسیاری هم که دیده باشید وقتی گذرتان به ایرانشهردر استان سیستان وبلوچستان بخورد ،این بار این جوانان هستند که آنجا از گوشه وکناری شما را می‌بینند. اما در ایرانشهر فقط این منظره به شما خوش آمد نمی‌گوید. چرخی که بزنی، ‌سازه عریان یک کارخانه سیمان و تابلوهای فرسوده دو کارخانه تعطیل آجر وآهک قد علم کرده‌اند و کودکان ونوجوانانی که در حاشیه و کنار آنها، ‌امروز و فردایشان را نقاشی می‌کنند به شما لبخند می‌زنند.

"محمد قیوم دهقانی "نماینده ایرانشهر سرباز و الگان در گفتگو با مندیل گفت : هر دو کارخانه متعلق به بخش خصوصی است. سابقه آنها به سی سال پیش بر می‌گردد و قبل از آن که به بخش خصوصی واگذار شوند زیر نظر سازمان گسترش صنایع و پس از آن به سازمان صنایع ملی واگذار شدند. در سال 1371 بود که به دست بخش خصوصی رسیدند. اما امروز آنجا فقط صدای زوزه باد و میله آهنی آویزان از سر در ورودی را می‌شنوید. با این همه حجم اخبار آمار بالای بیکاری در سیستان و بلوچستان دوکارخانه تعطیل و . . .

کارخانه‌ها تا سال 1382 نیمه فعال بودند، ‌پس از آن کارگران بازخرید شدند و کارخانه‌ها تعطیل شدند. دلایل تعطیلی کارخانه‌ها را از نماینده شهر جویا می‌شوم.

محمد قیوم دهقانی با تأکید بر این که بخش خصوصی مشکلات بسیاری برای راه‌اندازی این دو کارخانه دارد می‌گوید:  اختلاف بین شرکا و مشکلات مالی باعث تعطیلی کارخانه‌ها شد و ادامه می‌دهد: ما در ایرانشهر فقط یک کارخانه نوشابه‌سازی داریم، ‌اگر این دو کارخانه راه‌اندازی شوند برای 350 نفر به طور مستقیم و 2500 نفر غیرمستقیم می‌توانیم ایجاد اشتغال کنیم.

به گفته «دهقانی»، مدیران و مسئولین کارخانه‌ها برای راه‌اندازی و خرید ماشین آلات اولیه با شرکت آجر کلوپ در آلمان و زیمنس قراردادهایی داشته‌اند. همچنین کارخانه آجر در زمان فعالیتش صادر کننده آجر به پاکستان بود وکارخانه آهک هم برای صادرات با کشور ایتالیا وارد مذاکره می‌شود که اختلافا ت مالی و کمبود بودجه و مشکلات دیگری هر دو کارخانه را به تعطیلی می‌کشاند.

نماینده ایرانشهر در خصوص دلایل تعطیلی و توقف خط تولید در کارخانه‌ها توضیح می‌دهد:  عمر مفید ماشین آلات به سر رسیده بود و می‌افزاید:  در زمانی هم که به بخش خصوصی رسید، به خاطر فرسودگی دستگاهها ‌کارخانه با قطعات یدکی ایرانی راه‌اندازی شد.

«دهقانی» معتقد است بالا بودن حجم تولید بیش از فروش یکی از بزرگترین مشکلات کارخانه​ها بود. به گفته این مقام مسئول محصولات هر دو کارخانه در شهر‌های استان و استان‌های مجاور به فروش می‌رسید.

نماینده ایرانشهر با اشاره به وجود مواد اولیه در منطقه، می‌گوید: در صورت بازسازی و راه‌اندازی کارخانه آهک می‌توانیم سیمان سیاه وسیمان سفید نیز تولید کنیم   و می‌افزاید: اگر حمایت دولتی صورت بگیرد بخش خصوصی انگیزه بیشتری برای مشارکت دارد و ‌تنها در صورت یاری و مشارکت دولت است که گره اشتغال در سیستان وبلوچستان گشوده خواهد شد.

 «دهقانی» امیدوار است که با راه‌اندازی مجدد این دو کارخانه قدم بزرگی در جهت اشتغال و خدمت به مردم استان و کشورمان در جهت تأمین مصالح ساختمانی برداشته شود .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet