ایام محرم 1398
1389/06/10 13:58:00
سرویس کمیسیون ها
علی عزتی مطرح کرد

اثرات مثبت آبیاری و زهکشی دشت عباس

**در اولین روز از هفته دولت و با حضور "علی عزتی" عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، استاندار ایلام و جمعی از مسئولان محلی واحد شمالی شبکه آبیاری و زهکشی دشت عباس در شهرستان دهلران مورد بهره برداری قرار گرفت.

در همین رابطه وی با نشریه طنین گفت‌وگو  کرده که در پی می‌آید:

لطفاً به عنوان عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، برای خوانندگان ما درخصوص وضعیت شبکه آبیاری و زهکشی دشت عباس و نیز اهداف اجرایی آن توضیحاتی ارائه فرمایید.

شبکه آبیاری و زهکشی دشت عباس به دو واحد عمرانی شمالی و جنوبی تقسیم شده‌اند که مساحت آنها به ترتیب حدود 10500 و 5950 هکتار است و هدف از طرح انتقال آب و شبکه آبیاری و زهکشی دشت عباس، عین خوش وفکه از سد مخزنی کرخه را می‌توان احداث شبکه آبیاری و زهکشی شامل کانال‌های اصلی، ابنیه، خطوط لوله اصلی، شبکه‌های فرعی آبیاری تحت فشار مزارع و شبکه‌های سطحی توزیع آب در اراضی آبخور تونل دشت عباس بر شمرد.

 به نظر شما اثرات اجتماعی و اقتصادی این شبکه آبیاری و زهکشی چیست؟

 به اعتقاد بنده و براساس نظر کارشناسان، این طرح​اثرات مثبت قابل توجهی در شهرستان زر خیز دهلران دارد که موجب افزایش قابل ملاحظه تولیدات کشاورزی ناشی از تأمین آب مورد نیاز اراضی، ثبات و امنیت اقتصادی از طریق حصول درآمد مطمئن برای بهره‌برداران و کشاورزان منطقه، توازن اقتصادی از طریق توزیع مناسب منابع درآمد میان ساکنان منطقه و مناطق همجوار و کمک به خود اتکایی اقتصادی با افزایش تولیدات اساسی و استراتژیک و کمک به صرفه‌جویی ارزی است.

 با احداث تأسیسات انتقال آب چه مقدار از زمین‌های منطقه دشت عباس به زیر کشت آبی خواهد رفت و تفاوت آن با گذشته چگونه خواهد بود؟

 تاکنون تنها 2692 هکتار از زمین‌های دشت عباس آبیاری می‌شد که با احداث تأسیسات انتقال آب، 20000 هکتار (ناخالص) از زمین‌های دشت عباس به زیر کشت خواهد رفت.

 لطفاً بفرمایید که آغاز عملیات اجرایی این طرح مربوط به چه زمانی است و محدوده دقیق مکانی آن در کجا قرار دارد؟

 عملیات اجرایی شبکه آبیاری و زهکشی دشت عباس، عین‌خوش و فکه در سال 1375 آغاز شده است. این طرح در 67 کیلو متری جنوب شرقی شهرستان دهلران واقع شده که از شمال به دریاچه سد مخزنی کرخه، از جنوب به دشت فکه، از غرب به شهر موسیان و از شرق به رودخانه کرخه محدود می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet