هدر اصلی
1389/06/13 08:50:00
سرویس اقتصادی
نماینده گرمسار در مجلس:

بالا بردن تعرفه واردات به صرفه نیست

**نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی درباره بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام و نمایندگان مجلس گفت: ایشان در بحث مدیریت واردات به دولت تذکر دادند که جلوی واردات بی‌رویه گرفته شود. ایشان به مسئولان نظام و رؤسای سه قوه هم تذکر دادند که به اختلافات دامن نزنند و وحدت حفظ شود. همچنین اشخاصی که در داخل کشور برای ایجاد اختلاف تلاش می‌کنند هم شامل این تذکر بودند.

"عبدالرضا ترابی"  نماینده گرمسار در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با هفته نامه کویر درباره موضوع واردات کالا گفت: آنهایی که کارت بازرگانی دارند اقدام به واردات کالا می‌کنند و مجوز دارند. اما برای کنترل وارداتی که دولت از طریق وزارتخانه‌های مختلف مانند بازرگانی، صنایع، معادن یا جهاد کشاورزی صورت می‌دهد تعرفه را بالا می‌برند که به صرفه نیست و موجب بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود. با این وجود فکر می‌کنم لازم است ما در مجلس قانونی را که مد نظر مقام رهبری است آماده کنیم تا مشخص شود کالاهایی که به صورت بی‌رویه وارد می‌شوند کدام هستند و واردات آنها را ممنوع کنیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: اگر واردات مربوط به مواد غذایی در مواقع زمانی خاصی است دولت باید بتواند با مجوز مجلس که در آن مقدار مورد نیاز مشخص شده است، کالا را وارد کند. این که کالایی مانند اسباب بازی به کشور وارد می‌شود موجب خروج ارز از کشور است. این اسباب‌بازی می‌تواند محصول داخلی باشد. موارد متعددی وجود دارد که می‌توان درباره آنها کار کرد.

ترابی در ادامه با اشاره به وضعیت کنونی کشور از نظر تحریم‌های بین‌المللی یادآور شد: مهم‌ترین راه مقابله با تحریم صرفه‌جویی است و باید این موضوع را به خصوص در مورد بنزین برای مردم تبیین کرد. الان زمانی است که باید صرفه‌جویی شود و واردات کالاها نیز کنترل شود. وارداتی که بیشترین درصد آن‌را حامل‌های انرژی و پس از آن هم محصولات مصرفی و کشاورزی تشکیل می‌دهند.

نماینده مردم گرمسار افزود: جای تأسف است که ما با دارا بودن بالاترین ذخایر نفتی باید محصولات نفتی را از کشورهای دیگر وارد کنیم. ما باید صادر‌کننده بنزین، گازوئیل و گاز باشیم، همین‌طور درباره محصولات کشاورزی با وسعت 18 میلیون هکتار زمین زراعی که داریم. ما نباید نیازی به واردات محصولات کشاورزی داشته باشیم. برای چنین مواردی باید تأسف خورد.

 اینها کمبودهایی است که از قبل هم وجود داشته و فکری برای آنها نشده است. باید از قبل برای این موارد زیرساخت‌ها آماده می‌شدند.

عضو کمیسیون اقصادی مجلس درباره راهکارهای برطرف کردن این کمبودها و مشکلات گفت: ما باید برای اداره کشور با استفاده از مالیات برنامه‌ریزی کنیم چرا که همه می‌دانیم نفت دائمی نیست و پایان‌پذیر است.

وی تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که نباید کشور را به صورت گران اداره کنیم. تا جایی که می‌توانیم نباید منابع نفتی را به صورت خام صادر کنیم بلکه مشتقات و محصولات نفتی را باید در داخل کشور به دست آورد تا به قیمت زیاد دوباره مجبور به خرید نشویم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet