پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/02/21 17:50:00
سرویس فرهنگی

توکلی : باید یک ساز و کار دائمی برای ارتباط با نخبگان و تشکل‌ها طراحی کنیم

نشست مشترک مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با نخبگان و مسئولان تشکل‌های علمی و صنفی کشور برگزار شد.

به گزارش خانه ملت به نقل از مرکز پژوهشها، در این نشست که صبح روز شنبه با حضور دکترغلامعلی حدادعادل، رییس مجلس شورای اسلامی و دکتر احمد توکلی رییس مرکز پژوهش‌ها در تالار بزرگ وزارت کشور بر پا شده بود، ده‌ها نفر از نخبگان و مسئولان تشکل‌های علمی و صنفی کشور شرکت داشتند.

در ابتدای این نشست، دکتر احمد توکلی درباره اهداف این همایش گفت: ما به دنبال یافتن ساز و کاری نظام‌مند برای ارتباط با نخبگان و مسئولان تشکل‌های علمی و صنفی سراسر کشور هستیم.

وی با اشاره به این که در اولین دوره مجلس شورای ملی که پس از انقلاب مشروطیت تشکیل شد، اصناف و گروههای عمده -غالبا- در مجلس نماینده‌ای داشتند و صدای صاحبان حرف و مشاغل مختلف در این مجلس شنیده می‌شد، افزود: به تدریج در مجالس بعدی با عوض شدن این شیوه، معتمدان مردم - به جای نمایندگان اصناف - در مجلس حضور یافتند و در نتیجه گروه‌ها و اصنافی که نمایندگان خود را به مجلس می‌فرستند، حرفشان را می‌زنند ولی صدای بقیه به جایی نمی‌رسد و هدف ما رفع این نقص است تا نخبگان از تخصص‌های گوناگون و اصناف نیز خواسته‌های خود را به طور نظام‌مند به اطلاع‌ نمایندگان برسانند و از آن طرف هم نمایندگان قبل از هر تصمیم‌گیری از نقطه نظرات نخبگان و تشکل‌ها استفاده وعقل دیگران را ضمیمه عقل خود کنند.

وی با اشاره به شرح وظایف مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ارتباط با پاسخگویی به مجلس و نمایندگان گفت: ما باید یک ساز و کار دائمی برای ارتباط با نخبگان و تشکل‌ها طراحی کنیم تا بتوانیم طبق برنامه چشم‌انداز، کشور را از نظر اقتصادی و علمی به سطح برتر در میان 26 کشور منطقه برسانیم، اگر چه در زمینه نرخ تورم، شفافیت، توزیع درآمدها، فرار سرمایه و امثال اینها هم اکنون علایم هشدار کننده‌ای به ما می‌رسند که وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کنند.

توکلی همچنین از نخبگان، تشکل‌ها و مردم خواست ، نمایندگان خود را با توجه به وعده‌های داده شده هنگام انتخابات بازخواست کنند.

در مراسم افتتاحیه این نشست پس از سخنرانی دکتر احمد توکلی، برنامه‌های نشست در قالب سه کارگروه الف ، ب و ج ادامه یافت.

اداره گروه الف که به امور زیربنایی، انرژی و فناوری‌های نوین اختصاص داشت با مهندس محمد خانی و مهندس باقری و دکتر مهرآزما بود.

در کار گروه ب نیزکه به امور حقوقی، فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی اختصاص یافته بود، دکتر آریا الستی ، دکتر حبیبی ، دکتر جمالزاده و خانم دکتر رستمی جلسه را اداره کردند.

همچنین دکتر محمد قاسی، دکتر تاری ، مهندس دودانگه، دکتر طریقت و مهندس خلیلی عراقی اداره کارگروه ج را بر عهده داشتند که موضوعات مربوط به برنامه و بودجه ، اقتصادی و مدیریت را مورد بحث و بررسی قرار می‌داد.

مسوولان تشکل‌های علمی- تخصصی و صنفی در هریک از کارگروه‌ها ضمن این‌که نقطه نظرات خود را به طور شفاهی مطرح می‌کردند، در صورت تمایل خواسته‌های مکتوب خود را از مجلس شورای اسلامی نیز در اختیار مسئولان و هیات رییسه کارگروه‌ قرار می‌دادند.

پس از اتمام کار این کارگروه‌ها، گزارش مسائل عمده مطرح شده در یک جلسه جمع‌بندی با حضور رییس مرکز پژوهش‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

در پایان این نشست دکتر توکلی ضمن جمعبندی پیشنهادهای رسیده درباره نحوه ارتباط تشکل‌های علمی - تخصصی و صنفی با مرکز پژوهش‌های مجلس ، اظهارداشت:از آنجا که ما جویای نقطه نظرات تشکل‌ها هستیم، به طور طبیعی ما باید به سراغ آنها برویم و آنها را شناسایی کنیم و البته به شناسایی نیز نباید بسنده کنیم، بلکه باید با آنها ارتباط برقرار و آن را حفظ کنیم ضمن این‌که عده‌ای از حاضران نیز به حق تقاضا داشتند که مرکز پژوهش‌ها و گستره فعالیت‌های آن متقابلا به تشکل‌های علمی و صنفی معرفی شود که این کار را نیز انجام خواهیم داد.

وی همچنین لزوم تقویت نقش واسطه‌گری و مدیریت مرکز پژوهش‌ها بین مجلس و تشکل‌های علمی و صنفی برای انتقال دیدگاه‌های متقابل را مورد تاکید قرار داد و گفت: ارسال موضوعات تحقیقی برای گروه‌ها و تشکل‌ها، نادیده نگرفتن حق مالکیت معنوی افراد در طرح ایده‌ها، تجدیدنظر و تغییر در ساختار اداری مرکز پژوهش‌ها ، حضور فعال این مرکز در فراکسیون‌های مفهومی و تخصصی مجلس و ایجاد شیوه‌های جدید برای گسترش ارتباط با نخبگان در فضای مجازی از دیگر نقطه نظرات عمده مطرح شده در این نشست بوده‌اند.

توکلی در پایان گفت: عده‌ای نیز خواستار انتشار یک نشریه تخصصی در ارتباط با تشکل‌های علمی و صنفی شده‌اند که این موضوع نیز مد نظر قرار خواهد گرفت.

در پایان این نشست دکتر خلیلی عراقی، پیشکسوت صنعت کشور و رییس انجمن مدیران صنایع به نمایندگی از شرکت کنندگان از اقدام مرکز پژوهش‌ها در برپایی این نشست به عنوان گامی بلند و موثر برای مشارکت دادن نخبگان مسئولان تشکل‌های علمی و صنفی کشور در سرنوشت خود تقدیر و از دست اندرکاران این نشست تشکر کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet