هدر اصلی
1389/06/12 13:13:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

توقف ثبت سفارش واردات خودرو به قصد تمهید و پیشگیری از مشکلات آینده قابل تامل است

**نماینده مردم آمل در مجلس تاکید کرد: هیچ فرد یا دستگاهی نمی‌تواند برای مدت طولانی ثبت سفارش واردات خودرو را متوقف کند.

عزت‌الله یوسفیان در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی بر اساس قانون بودجه 89 اجازه توقف ثبت سفارش خودرو را ندارند. قانون برای کالاهای وارداتی تعرفه وضع کرده و ردیف هزینه‌ای برای آن‌ها تعریف کرده است پس مجلس برای مردم حق واردات قائل شده و هیچ فرد یا دستگاهی نمی‌تواند قانون را برای مدت طولانی متوقف کند.

این عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه پنجم توسعه، توقف ثبت سفارش واردات خودرو را نیازمند دریافت مجوز قانونی از مجلس شورای اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: توقف ثبت سفارش واردات خودرو تنها در صورتی برای کوتاه مدت بلااشکال است که کشورهای صادر کننده در خط مقدم تحریم‌های اقتصادی علیه ایران باشند. دلیل این مسئله این است که چون اعمال تحریم‌ها از سوی این کشورها امکان تامین لوازم یدکی و خدمات پس از فروش خودروسازان صادر کننده را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد پس منطقی نیست که کشور با مشکل روبرو شود.

نماینده مردم آمل توقف ثبت سفارش واردات خودرو به قصد تمهید مقدمات و پیشگیری از مشکلات آینده را قابل تامل دانست و افزود: اگر توقف ثبت سفارش واردات خودرو به طور مطلق انجام شده باشد، مجریان مرتکب خلاف قانون شده‌اند.

وی توقف ثبت سفارش واردات خودرو به دلیل حمایت از تولید را یک توجیه غیرقابل قبول دانست و اظهار کرد: صنعت خودروسازی با افزایش تعرفه به 90 درصد مورد حمایت قرار گرفت و این بزرگترین خدمت به خودروسازان داخلی است. از سوی دیگر برای این‌که خودروسازان داخلی بدون رقیب نمانند و خودروهایی تولید نکنند که در حاشیه یا وسط خیابان‌ها آتش نگیرد، باید واردات انجام شود.

یوسفیان تاکید کرد: توقف ثبت سفارش واردات خودرو، حمایت از تولید داخل محسوب نمی‌شود چرا که راه افراط را در پیش گرفته و این موضوع موجب بی‌کیفیت‌تر شدن خودروهای تولید داخل می‌شود. آثار و تبعات منفی این مسئله بسیار بیشتر از حمایتی است که در اذهان برخی وجود دارد.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه برنامه پنجم توسعه توقف ثبت سفارش واردات خودرو از ابتدای سال جاری را موجب افزایش کسری بودجه دولت دانست و اظهار کرد: وقتی واردات خودرو متوقف می‌شود بسیاری از ردیف‌های بودجه محقق نمی‌شود. وقتی درآمد با مشکل مواجه می‌شود هزینه نیز خود به خود گرفتار مشکل می‌شود در این صورت برای جبران یا باید سراغ حساب دخیره ارزی رفت و با ارائه متمم بودجه از این حساب برداشت کرد، یا بودجه‌های عمرانی تبدیل به بودجه‌های جاری شود، در این صورت نیز قطعا در دریف‌های بودجه خلل به وجود می‌آید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet