شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/02/22 10:43:00
سرویس صحن
حداد عادل در پاسخ به تذکر ندیمی:

در طرح دو فوریتی در مورد خشکسالی، اصل 75 قانون اساسی رعایت نشده است

رییس مجلس در پاسخ به تذکر ندیمی مبنی بر علت معطل ماندن طرح دوفوریتی در مورد خشکسالی، کم آبی و بی آبی و سرمازدگی در اداره قوانین، تصریح کرد که در ارائه طرح مذکور، اصل ۷۵ قانون اساسی رعایت نشده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "یرج ندیمی" نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه با اشاره به ماده 160 آیین نامه داخلی مجلس در ارتباط با معطلی طرحی دو فوریتی در اداره کل قوانین گفت: طرحی دو فوریتی در مورد خشکسالی، کم آبی و بی آبی و سرمازدگی حدود دو هفته است که ارائه کرده ایم ولی این طرح تحت عنوان ممیزی اداره کل قوانین معطل است.

وی تصریح کرد: در آیین نامه و قانون اساسی و هیچ جایی نیامده که برای طرح ها و لوایح ممیزی داشته باشیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: ما (نمایندگان) جابجایی هایی را در بودجه تعریف کرده بودیم دوستان تحت عنوان یک واژه کمی «بار مالی» حدود 10 روز است که مانع ارائه این طرح شده اند.

وی افزود: اولا عمده این منابع موجود است و تنها جابجایی شده و با جا به جایی هایی بودجه ای این امکان به قوه مجریه داده شده که کشاورزان را تحت پوشش قرار دهد.

نماینده لاهیجان تصریح کرد: سوال من این است که چه مبنای قانونی دارند که این موارد را حواله می دهند به ادارات کل و آنها نیز هم پی نوشت می فرمایند و براساس آن پی نوشت مانع طرح یک موضوع حیاتی و حساس برای جامعه کشاورزی می شوند.

وی خطاب به رییس مجلس گفت: منشاء این موضوع کجاست و جنابعالی رهنمون بفرمایید که کشاورزان گرفتار چه باید بکنند.

"غلامعلی حداد عادل" رئیس مجلس شورای اسلامی نیزدر پاسخ به تذکر "ایرج ندیمی" گفت: برای کشاورزان که حتما باید فکری کرد دولت هم برنامه ریزی هایی برای خشکسالی کرده است احتمال می دهم دولت لایحه بدهد.

وی افزود: اگر وضع ویژه ای پیش آمده باشد قطعا جابجایی هایی را خود دولت هم درخواست می کند و منظور شما با لایحه دولت برآورده خواهد شد.

رئیس مجلس گفت: البته انگیزه شما درست است منتها راه قانونی آن همان لایحه است.

وی با اشاره به اصل 75 قانون اساسی تصریح کرد: طرح ها و لوایح نباید مغایر اصل 75 قانون اساسی باشد اگر ما هم در مجلس حرفی نزنیم به شورای نگهبان می رود و در آنجا رد می شود.

حداد عادل اظهار داشت: چون قصدمان این است که کاری بکنیم وقتی می دانیم چیزی مغایر قانون اساسی است و شورای نگهبان رد می کند و بعدا مجلس هم اصرار بکند به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود و امکان دارد تا پایان تابستان تعیین تکلیف آن طول بکشد. به این صورت هم منظور نظر شما تامین نمی شود و منظور قانون هم تامین نخواهد شد.

رئیس مجلس گفت: چون اصل 75 رعایت نشده ما طرح دو فوریتی را اعلام نمی کنیم کاری که اداره قوانین کرده اسمش کارشناسی است نه ممیزی.

بر اساس اصل 75 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، طرح‏ های‏ قانونی‏ و پیشنهادها و اصلاحاتی‏ که‏ نمایندگان‏ در خصوص‏ لوایح‏ قانونی‏ عنوان‏ می‏ کنند و به‏ تقلیل‏ درآمد عمومی‏ یا افزایش‏ هزینه های‏ عمومی‏ می‏ انجامد، در صورتی‏ قابل‏ طرح‏ در مجلس‏ است‏ که‏ در آن‏ طریق‏ جبران‏ کاهش‏ درآمد یا تامین‏ هزینه‏ جدید نیز معلوم‏ شده‏ باشد.
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet