هدر موبایل
1387/02/22 11:07:00
سرویس کمیسیون ها

طرح دو فوریتی عدم لزوم بیمه مجدد شاغلین فصلی تصویب شد

مجلس دو فوریت طرح استفساریه عدم لزوم بیمه مجدد شاغلین فصلی که نزد صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر بیمه می باشند و به صورت اجباری نزد سازمان تأمین اجتماعی نیز بیمه می شوند را تصویب کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، دو فوریت این طرح با 166 رای موافق، 9 رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع 206 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

در این طرح استفساریه سوال شده بود آیا کسانی که در طرح بیمه درمان روستاییان و عشایر و شهرها با جمعیت کمتر از 20 هزار نفر دفترچه خدمات درمانی دریافت نموده اند و نزد صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر تحت پوشش مزایای مستمری بازماندگان، بازنشستگی و از کارافتادگی کلی در بیماری و حوادث ناشی از کار و غیره ناشی از کار قرار دارند در صورتی که بصورت فصلی در کارگاه ها شاغل باشند الزامی به بیمه مجدد ایشان طبق قانون تامین اجتماعی نزد سازمان تامین اجتماعی به صورت اجباری می باشد؟

مجلس نیز در نظر خود اعلام کرد: خیر، در صورت ارائه مدرک بیمه نزد صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، الزامی به بیمه مجدد ایشان نزد سازمان تامین اجتماعی نمی باشد.

امیر حسنخانی نماینده زرند از طراحان این طرح در لزوم ارائه این طرح گفت: کارگران روستایی و عشایر که در فصل های به خصوصی برای کار به شهرها می روند به اجبار تحت بیمه سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرند و بیمه روستاییان را قبول نمی کنند.

وی افزود: در این صورت تنها یکی دو ماه بیمه برای آنها سابقه محسوب می شود ولی پس از برگشت به محل سکونت بیمه آنها قطع می شود و نمی شود کارفرما را مجبور کرد در غیر زمان کاری آنها را بیمه کند.

حسنخانی خاطرنشان کرد: ثانیا در صورت بیمه، این افراد یا مشمول دو صندوق بیمه اجتماعی می شوند که اولا خلاف اصول بیمه ای است ثالثا موجب تحمیل بار مالی مضاعف به دولت که در هر دو صندوق و سازمان سهمی می پردازد می شود و یا از بیمه روستایی که اختیاری است منصرف می شوند که در این صورت در اکثر فصول سال از مزایای بیمه و کسب سابقه بیمه محروم می گردند.

وی گفت: با توجه به اینکه در سال جاری که بسیاری از نقاط با خشکسالی مواجه بوده و تعدادی از کارگران روستایی و عشایری جهت کار به شهرها مراجعه می نمایند تصویب این طرح استفساریه ضروری است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet