هدر موبایل
1389/06/13 14:24:00
سرویس اقتصادی
نماینده خمین:

وزارت راه پروژه‌های جدید تعریف نکند

**محمدحسین مقیمی نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون عمران است. هفته نامه وقایع استان با وی درخصوص مسائل روز کشور گفت‌وگویی داشته که در زیر می‌خوانید.

 مهمترین بحث‌های کمیسیون عمران در هفته‌های اخیر چه بود؟

درخصوص سه سانحه هوایی که پیش آمده است بررسی‌هایی داشتیم و پیرو این قضیه رئیس سازمان هواپیمایی کشور و مدیران مربوطه را به کمیسیون فراخواندیم تا توضیحات مربوطه را ارائه دهند. همچنین اعزام هیأتی برای کمک به سیل‌زدگان پاکستان و همچنین اعزام هیأت‌هایی برای کمک به زلزله‌زدگان کشور خودمان در استان سمنان نیز جزو موارد مطروحه در کمیسیون عمران بود.

 وزیر نیرو جزء  وزرایی است که در هفته‌های اخیر بحث استیضاح وی مطرح شده است. نظر شما در این خصوص چیست؟

نمایندگان با توجه به مطالبات مردم است که طرح‌ها را مطرح می‌کنند و اگر طرح استیضاح وزیری مطرح می‌شود به دلیل فشار مطالبات مردم است.

 از عملکرد وزیر نیرو در حوزه انتخابیه خودتان راضی هستید؟

چهار، پنج طرح مربوط به سفرهای اول و دوم مربوط به وزارت نیرو در منطقه داریم که همه آنها هنوز در مرحله بررسی است و هیچ‌یک اجرایی نشده است و ما منتظریم تا وزیر به این طرح‌ها عمل کند و بعد روند کار وی را ارزیابی کنیم.

 ‌طرح‌های مصوبی که در حوزه نیرو اجرا نشده کدام‌است؟

طرح یک نیروگاه 500 مگاواتی در منطقه، طرح ساخت سد نیشتر و همچنین طرح انتقال آب از سد دره دایی به خمین از دیگر مصوبات بوده است و همچنین طرح انتقال آب از سرشاخه‌های رودها به شهر که هیچ‌یک از این طرح‌ها هنوز به مرحله اجرا درنیامده است.

  با طرح استیضاح وزیر کشاورزی موافق هستید؟

مشکلات ما در حوزه کشاورزی بسیار زیاد است. امسال ما برای خرید تضمینی گندم مشکل زیادی داشتیم از طرفی به خاطر خشکسالی تا 90 درصد زمین‌های کشاورزی در منطقه کشت آبی نشده‌اند یعنی از 7000 هکتار زمین کشاورزی فقط 700 هکتار کشت شده است که معلوم نیست همین میزان محصول آنها به نتیجه برسد. در این خصوص از وزیر کشاورزی خواسته‌ایم که هیأتی را به منطقه اعزام کند تا شرایط را بررسی کرده و به کشاورزان کمک کنند اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

  آیا مسئله پرداخت خسارت به کشاورزان حل شده است؟

خیر. طی جلساتی که با استاندار داشته‌ایم، مسئله استمهال وام‌ها حل شده است اما پرداخت خسارت به کشاورزان، خیر.

در این خصوص بدهی کشاورزان از اسفند سال گذشته پرداخت نشده و خسارت‌های امسال نیز به آن اضافه شده است. البته با توجه به اینکه هشت سال پیاپی است که در خمین خشکسالی داریم حجم خسارات کشاورزان بسیار بالاست و رئیس هیأت کشاورزی استان تلاش زیادی در این زمینه کرده است اما توصیه ما به وزیر کشاورزی این است که به این معضل توجه بیشتری نشان دهد.

  ارزیابی شما از روند پروژه‌های عمرانی در کشور چیست؟

به طور کلی اهمیتی که باید به این بخش داده شود داده نشده است و اعتباراتی که اختصاص داده می‌شود با حجم پروژه‌ها همخوانی ندارد. در این خصوص وزارت راه باید دقت کند که پروژه‌های جدیدی را تعریف نکند، مگر طرح‌هایی در نقاط محروم و شهرهای دور افتاده اما طرح‌های جدید ملی که احتیاج به منابع زیادی برای تأمین اعتبار دارند نباید اضافه شوند. ابتدا باید برای تأمین منابع طرح‌ها از طریق افزایش حضور بخش خصوصی و افزایش سرمایه‌گذاری خارجی فکری شده و بعد طرح‌ها تعریف شود. البته خوشبختانه بخش مهمی از منابع صندوق توسعه ملی برای طرح‌های عمرانی اختصاص می‌یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet