هدر اصلی
1389/06/13 16:07:00
سرویس سیاسی

تعامل نمایندگان مجلس و دولت باید بیشتر شود

**علی‌اکبر اولیا، محمدرضا تابش و محمدکریم عابدی عنوان کردند که تعامل نمایندگان مجلس و دولت باید بیشتر شود.

 هفته دولت بهانه مناسبی بود برای اینکه عملکرد دولت در سطوح مختلف مشخص شود. شاید در این بین کسانی که بیشتر عملکردشان زیر ذره‌بین قرار دارد اعضای کابینه و شخص رئیس‌جمهور باشند اما غافل شدن از نمایندگان دولت که در استان‌ها به فعالیت مشغولند باعث می‌شود تا بخش اعظمی از عملکرد دولت از دیده‌ها پنهان بماند. نمایندگان دولت در استان‌ها که همان فرماندارها و استاندارها و مسئولان دستگاه‌ها، ادارات و نهادهای دولتی هستند عموماً وظایف دولت در سطح خرد را در استان‌ها برعهده دارند. در این بین نحوه تعامل بین این نمایندگان با مردم به نحوه تعامل آنها با نمایندگان مردم بستگی دارد. در واقع اگر یک مسئول دولتی بخواهد با مردم در ارتباط و از حال و روز آنها باخبر باشد و مشکلات آنها را بهتر بشناسد باید روابط خوبی با نمایندگان مردم در مجلس داشته باشد.

افزایش سطح این تعاملات باعث ایجاد هم‌افزایی در بین عملکرد مسئولان قانونگذار و اجرایی می‌شود و با هم‌پوشانی بر کار یکدیگر می‌توانند بهره‌وری بیشتری را نیز در عملکرد خود شاهد باشند. این تعامل همچنین به ایجاد تفاهم بیشتر می‌‌انجامد و به این ترتیب نمایندگان دولت و مجلس مسائل یکدیگر را بهتر درک کرده و در راستای ارتقای عملکرد و افزایش بهره‌وری در کار خود بهتر می‌توانند عمل کنند.

در همین رابطه هفته نامه بشارت نو  با سه تن از نمایندگان مردم استان در قوه‌ مقننه گفت‌وگویی کرده و نظرات آنها را درباره میزان رضایتشان از تعاملات با نمایندگان دولت و انتظاراتشان از این امر جویا شده‌ است.

تعاملات در یزد بر مبنای تساهل و تسامح است

محمدرضا تابش، نماینده مردم اردکان در خانه ملت در گفت‌وگویی در این‌باره گفت: اصولاً در استان یزد تعاملات میان مردم برمبنای اخلاق، مدارا، تساهل و تسامح استوار است و این خصلت مردم به مسئولان استان نیز تعمیم داده می‌شود. وی در ادامه با اشاره به اینکه مسئولان استان با یکدیگر تعاملی نسبی دارند تأکید کرد: این تعامل می‌تواند بهتر از اینها باشد.

دبیرکل فراکسیون اقلیت مجلس همچنین اظهار داشت: هرکدام از قوا در انجام امور خود مستقل هستند ولی هرکدام وظیفه دارند که با یکدیگر تعامل داشته و هم‌پوشانی بین نمایندگان قوا وجود داشته باشد. به این ترتیب هم امور خود قوا بهتر پیش می‌رود و هم گره‌گشایی بهتری در کار مردم صورت می‌گیرد و هم روند پیشرفت توسعه استان تسهیل می‌شود.

تعاملات تا رسیدن به حد مطلوب  فاصله دارد

علی‌اکبر اولیا دیگر نماینده استان یزد نیز در این‌باره چنین اظهارنظر کرد: در حال‌حاضر نقش نمایندگان دولت در استان پررنگ‌تر از نمایندگان مجلس است و این در حالی است که در برنامه چهارم مقرر شده بود تا دولت تصدی خود را بر امور کاهش دهد و به مسئولیت حاکمیتی خود برسد اما متأسفانه این امر محقق نشد.

نماینده مردم یزد و صدوق در خانه ملت همچنین تأکید کرد: با سابقه 28 سال کاری که داشته‌ام فکر می‌کنم تعامل و همفکری که باید مسئولان و نمایندگان دولت با نمایندگان مجلس داشته باشند تا رسیدن به حد مطلوب فاصله دارد.

اولیا دلایل این امر را برخورد سلیقه‌ای مدیران دانست و تصریح کرد: شاید بعضی از مدیران جایگاه چندانی برای این‌گونه تعاملات قائل نباشند و متأسفانه ارتباطات بین ما و نمایندگان دولت در استان به شکل دوری و دوستی است و مسئولان استانی چندان رغبتی برای ایجاد تعامل و نزدیک شدن به نمایندگان مجلس از خود نشان نمی‌دهند.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: مجموع نمایندگان استان یزد ظرفیت بالایی برای تعامل با مسئولان دولتی دارند و به عنوان افرادی که تجربه کاری در استان دارند و نماینده مردم هستند می‌توانند این تعامل را به نوعی به وجود آورند تا باعث تحرک و پویایی بیشتر در جامعه شود.

اولیا با ابراز امیدواری از اینکه این تفاهم و تعامل بیشتر شود، گفت: ما در روش‌های اجرا به اجماع نیازمندیم و شرایط نباید به گونه‌ای باشد که سلیقه‌ها در روند توسعه استان‌ها دخیل باشد و با عوض شدن یک مسئول دولتی تمام برنامه‌ها عوض شود.

وی همچنین تصریح کرد: من از مسئولان استانی انتظار دارم که در شیوه اداره استان با حداکثر اجماع حرکت کنند و رویکردی که برای توسعه صنعت، گردشگری، فناوری، خدمات برتر و... تعریف شده با تفاهم و اجماع بر سر جزئیات پیش رو گرفته شود.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس یادآور شد: روند ما باید روندی رو به جلو باشد و از همه ظرفیت‌ها، تجربه‌ها و شناخت‌ها و بینش کارشناسان استان و مدیران بخش خصوصی باید بهره‌وری کنیم.

اولیا با ابراز نگرانی از اینکه مسئولان استانی بخواهند متکلم وحده باشند و بر همه ظرفیت‌های تخصصی و تشکل‌های غیردولتی فرمانداری بکنند گفت: بنا به فرموده حضرت امام(ره)که در مورد یزد فرمودند :«یزد همواره با تدبر و تعقل اداره می‌شود و امیدواریم که همیشه این‌گونه باشد و یزد الگویی برای همه استان‌ها باشد.»این انتظار می‌رود که یزد همواره در همه مسائل الگو باشد و بین مسئولان نیز هماهنگی و تعامل وجود داشته باشد تا یزدی‌ها در همه‌جا خوش بدرخشند و با این تعامل و اجماعی که در مسئولان به وجود می‌آید بتوانیم در سطح ملی و منطقه‌ای و امور مربوط به حوزه انتخابیه‌مان مؤثر باشیم.

روابط نمایندگان مجلس و دولت کُند است

محمدکریم عابدی نماینده طبس، فردوس، بشرویه و سرایان نیز در این باره گفت:«در مجموع تعاملات بین نمایندگان دولت و مجلس خوب است اما ایده‌آل نیست و ارتباطات کمی کُند است.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: گاهی آقایان به دلیل مشغله کاری که دارند برای ایجاد تعامل بهتر کوتاهی می‌کنند اما در مجموع می‌توان گفت که سطح این تعاملات در حد قابل قبول است.

وی در ادامه با اشاره به موردی که درباره وزیر راه 118 نماینده آن‌را امضا کردند و در مورد یک تغییر، تذکر دادند گفت: متأسفانه با وجود امضای این تعداد نماینده این تغییر صورت نگرفت و باید بگویم که نمایندگان این را بی‌حرمتی به خود تلقی می‌کنند در حالی‌که 15 نماینده می‌توانند وزیری را استیضاح کنند اما متأسفانه در این مورد خاص به درخواست 118 نماینده ترتیب اثر داده نشد و اینها همه در محاسبات نمایندگان لحاظ می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet