هدر موبایل
1389/06/13 17:00:00
سرویس فرهنگی

برنامه پنجم دست دولت را در آموزش سلامت در مدارس باز گذاشته است

**سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون بهداشت در یادداشتی در روزنامه شهرآرا به تشریح جایگاه سلامت در برنامه پنجم توسعه پرداخت.

در آستانه شروع سال تحصیلی و آغاز رسیدگی به لایحه برنامه پنجم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور هستیم و بحث سلامت در مدارس به ویژه آموزش‌های بازدارنده و پیشگیرانه اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. به عبارت دیگر مدارس و سیستم آموزشی کشور باید از هم‌اکنون برنامه ریزی‌های لازم برای آموزش‌های پیگیرانه را به تناسب سن و مقطع تحصیلی دانش آموزان در قالب زنگ بهداشت یا نظایر آن را انجام دهند.

نکته حائز اهمیت آن است که هر چه از مرکز و پایتخت فاصله می‌گیریم مدارس نیز از حیث داشتن امکانات آموزش، بهداشت و سلامت فقیرتر و محدودتر می‌شوند. به عبارت دیگر کمبود مربی بهداشت در مدارس در شهرهای دور از پایتخت پررنگ‌تر می‌شود. این در حالی است که لازم است نیازهای سلامت دانش آموزان بر اساس نیازهای سنواتی آنان برآورد و در طول سال تحصیلی در قالب آموزش‌هایی که مربیان بهداشت مدارس به دانش آموزان می‌دهند انتقال پیدا کند به ویژه برای دانش آموزان مقطع راهنمایی که در سن بلوغ قرار می‌گیرند و بایستی مسائل متعددی در حوزه سلامت جسمی و روحی را به آنان آن هم از سوی مربی بهداشت مدارس آموزش داده شود.

مسئله مهم این است که در زمینه مربی بهداشت کمبودهای بسیاری وجود دارد. اینک که کمیسیون تلفیق وظیفه رسیدگی اولیه به لایحه برنامه پنجم توسعه کشور را دارد و در روزهای آینده لایحه در صحن مجلس مطرح می‌شود باید به نکته‌ای اشاره کنم که نمایندگان در تدوین بخش سلامت دست دولت را باز گذاشته‌اند تا در زمینه آموزش سلامت و بهداشت در مدارس کشور بتوان کارهای خوبی انجام داد و این بستگی تام به نحوه اجرای احکام درنظرگرفته شده در لایحه دارد.

متأسفانه آنچه به عنوان مربی بهداشت باید در مدارس داشته باشیم تا بتوانیم برای دانش آموزان پرونده سلامت تشکیل بدهد و در کنار کارهای مختلف آموزشی در مدرسه بهداشت و سلامت را به دانش آموزان آموزش بدهد بسیار کم است. ابتدا مربیان بهداشت از سوی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در قالب کادر خانه‌های بهداشت استخدام می‌شدند اما اینکه این مربیان به استخدام آموزش و پرورش درمی آیند که هنوز از نظر کمی نیازهای اولیه مدارس برآورده نشده است، با این حال ذکر این نکته ضروری است که در کار آموزش بهداشت و سلامت به دانش آموزان در مقوله‌هایی چون پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ایدز، هپاتیت و نظایر آن یا موضوع اعتیاد و مواد مخدر جدید مراقبت‌های بهداشتی از دانش آموزان اصل است و آموزش در این زمینه با محور پیشگیری انجام بشود نه افزایش اطلاعات و ایجاد مسئولیت اجتماعی.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet