هدر موبایل
1387/02/22 13:36:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

احمد احمدی: مردم باید از نماینده انتظار وضع قانون دقیق داشته باشند، نه‌ کار اجرایی

احمد احمدی تصریح کرد: این که مردم از نماینده انتظار وضع قانون دقیق داشته باشند، نه‌ کار اجرایی باید به صورت یک فرهنگ درآید.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر، پنجمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبه ممجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدالله و الصلاه و السلام علی رسول‌الله و علی آله‌الطاهرین

ولادت حضرت زینب کبری (سلام‌‌الله علیها) و روز پرستار را تبریک عرض می‌کنم و تذکر می‌دهم که مرقد مطهر زینب کبری در سوریه مایه برکت فراوان هم برای‌ آن کشور و هم برای کشورهای مجاور است.

حافظ اسد گفته بود: «حضور این زوار بویژه زوار ایرانی تأثیر بسزایی در فرهنگ ما داشته است و درواقع تأثیر دینی و فرهنگی اسلامی داشته».

چند مطلب دیگر تذکر می‌دهم:

همکاران ما در دوره هفتم زحمات فراوانی کشیدند و کار این دوره از برخی دوره‌های قبل بهتر بود، اما ساختار بگونه‌ای است که نمی‌توان آنچنان که باید (کار) کرد؛ زیرا اولاً مردم حوزه انتخابیه از نماینده انتظار دارند که برای آنها کار اجرایی بکند. آب، راه، گاز، بهداشت، توزیع کالا، برسر کارگذاشتن بیکاران، گرفتن وام و امثال اینها و این کاری است که عمده وقت نماینده را می‌گیرد و میزان و عامل رأی‌دادن و ندادن به یک نماینده بیشتر همین است. می‌گویند برای ما چه کاری کرد؟ (یعنی چه کار اجرایی کرد) در صورتیکه کار نماینده وضع قانون دقیق است و این کارها کار دولت است و نماینده باید از دولت بخواهد، او را مؤاخذه کند، بر کار او نظارت کند و همچنین سیاست کلی کشور را در داخل و خارج زیر نظر داشته باشد و واکنش نشان دهد نه‌اینکه بخواهد کار اجرایی برای حوزه انتخابیه‌اش بکند. واقعاً این باید به صورت یک فرهنگ درآید که مردم از نماینده انتظار وضع قانون دقیق داشته باشند، نه‌ کار اجرایی. ثانیاً با تغییر بنیادی آیین‌نامه داخلی مجلس باید ساختار کار مجلس را دگرگون کرد و از وقت مجلس استفاده بیشتری برد تا اینهمه طرح و لایحه رویهم انباشته نشود و از دوره‌ای به دوره دیگر منتقل نگردد. چه خوب است همکاران عزیز فعلی همین آیین‌نامه داخلی را که دوستان با زحمت فراوان اصلاح کرده‌اند، اصل هشتاد و پنجی کنند بلکه قدمی در راه تحرک بیشتر برداشته شود.

3 ـ پیروزی مردم لبنان بویژه حزب‌الله را به رهبری سیدحسن‌ نصرالله بر جناح سرسپرده غرب و برخی کشورهای عربی، تبریک می‌گوییم و امیدوارم این شکست سرسپردگان درس عبرتی باشد برای کسانیکه قدرت مردم را نادیده می‌گیرند.

4 ـ از قوه قضاییه و وزارت خارجه تقاضا می‌شود زمینه‌ای فراهم کنند تا سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی در دادگاههای بین‌المللی شکایتی طرح کنند که آمریکا و انگلیس بر پایه چه حقی به عراق حمله کردند؟‌ و یک کشور مستقل را با خاک یکسان کرده‌اند؟ و اکنون هم هر روز دهها نفر را کشته و مجروح می‌سازند و منازل و تأسیسات زیربنایی بویژه در شهرک صدر را ویران می‌کنند.

تازه آمریکاییها موافقتنامه‌ای عرضه کرده‌اند که می‌خواهند همیشه در عراق بمانند. 14 پایگاه نظامی، کاپیتولاسیون، حضور صهیونیست در عراق، سلطه بر نیروی نظامی و انتظامی و بعضی وزارتخانه‌های حساس و این نشان می‌دهد که به گفته امام (رضوان‌الله علیه) همه این حرفها در باب حقوق بشر برای فریب‌دادن مردم است و چه خوب است سینه‌چاکان آمریکایی‌دوست در داخل کشور از این درس بگیرند.

اگر چنین نیست یعنی نمی‌خواهند به بهانه حقوق بشر در اینجا بمانند، این چه نوع حقوق بشری است که در قرن بیست و یکم یک کشور از آنسوی دنیا بیاید و کشوری را از استعمار قرن 18 و 19 هم بدتر و زشتتر در اختیار بگیرد. آنها دست کم یک کار عمرانی می‌کردند و به بهانه آن کار عمرانی آن کشور را تحت سلطه می‌گرفتند. اما اینجا جز ویرانی کاری صورت نگرفته است. اینها قتل عام می‌کنند و بدتر از مغولان ویران می‌کنند و آتش می‌زنند.

از مراجع بزرگ ایران و عراق و همه افراد ذی‌نفوذ و همه مردم مسلمان و از مردم غیرتمند کرد و عرب شیعه و سنی عراق سخت انتظار می‌رود که هرچه زودتر در برابر این حرکت بایستند و نگذارند نهال این شجره خبیثه کاشته شود. والسلام علیکم

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet