روز مجلس
1387/02/22 17:09:00
سرویس سیاسی

حدادعادل: نمایشگاه کتاب یک جشن ملی فرهنگی است

غلامعلی حدادعادل در مراسم اختتامیه بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب، نمایشگاه کتاب را یک جشن ملی کتاب و جشن ملی فرهنگ خواند و گفت: ملت با همه ظرفیت های فرهنگی خود می تواند در این جشن حضور داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: نوزده نمایشگاه بین المللی کتاب در محل قدیم نمایشگاه ها برگزار شد و امسال برای دومین بار است که این نمایشگاه در مصلی برگزار می گردد و می شود گفت که نمایشگاه در جای خود جا افتاده است و اشکالات آن کمتر شده است.

وی برپایی نمایشگاه کتاب را در مصلای بزرگ تهران ترکیبی از دانش و معنویت خواند و گفت: از دیدن مردم و خیل جمعیت در نمایشگاه به وجد می آیم و افتخار می کنم به ملتی تعلق دارم که تا این اندازه به کتاب علاقه دارند و ما می توانیم با گردنی افراخته پیش چشم دیگر کشورها با استناد به واقعیت عینی نمایشگاه تهران به دانش دوستی مردم افتخار کنیم.

وی اشتیاق خود را به نمایشگاه کتاب مانند اشتیاق توده مردم به نوروز خواند و اظهار داشت: در سال های 1352 و 1353 در ایران در حدود 600 عنوان کتاب به چاپ رسیده است، حال جمعیت دو برابر شده ولی نشر کتاب به مراتب بیشتر شده است و این حکایت از آزادی و فرهنگ در کشور دارد.

حدادعادل در ادامه با اشاره به عناوین بالای کتاب هایی که مجوز نشر می گیرند، گفت: تنها تعداد محدودی از عناوین کتاب ها موفق به اخذ مجوز نشر نمی شوند و آنها کتاب هایی هستند که شاید به نوعی موجب اختلافات قومی می شوند و یا به ترویج برخی عرفان های کاذب می بپردازند.

وی در ادامه سخنان خود پیشنهاداتی را برای برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه بین المللی کتاب ارائه کرد و اظهار داشت: باید بتوان از سال آینده فضایی ایجاد کرد که کتابخانه های مهم و بزرگ کشور خود را به این جماعت کتابخوان معرفی کنند، همچنین اهتمام به گسترش برگزاری نمایشگاه در شهرستان ها از گام های موثر است، چرا که ایران یا آباد نمی شود یا همه جای آن با هم آباد می شود و نباید همه چیز را برای تهران بخواهیم و باید بکوشیم عطر دانش و فرهنگ را به صورت یکسان در کشور منتشر کنیم.

رئیس مجلس ادامه داد: در کنار غرفه هایی که کتاب دست اول می فروشند بهتر است غرفه هایی برای فروش کتاب های دست دوم ایجاد شود تا زایل بودن خرید و فروش کتاب دست دوم از بین برود.

رئیس مجلس تاکید کرد: ما در مجلس تا آنجا که برعهده ما باشد در خدمت اهل کتاب و اهل دانش حاضریم.

در پایان این مراسم جوایزی به برگزیدگان نشر بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی با حضور رئیس مجلس، وزیر فرهنگ و ارشاد و رئیس کتابخانه ملی اهدا گردید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet