هدر اصلی
1389/06/14 13:32:00
سرویس اقتصادی
نماینده انگوران،ماهنشان وایجرود:

محصولات پتروشیمی زنجان اهمیت فراوانی دارد

**این هفته روزنامه مردم نو«رضا عبداللهی» نماینده ماهنشان، ایجرود و انگوران را برای گفت‌وگو انتخاب کرد.

 ابتدا صحبت از حساب ذخیره ارزی و مسائل پیش آمده در این باره شد و بعد درباره ضرورت‌های احداث پتروشیمی در استان گفت.

وی معتقد است که استقبال از محصولات پتروشیمی زنجان بسیار زیاد است تا جایی که با ترکیه مذاکراتی برای صادرات محصولات این مجتمع انجام شده است.

معمولاً برداشت از حساب ذخیره ارزی چگونه باید باشد؟

۳ نوع برداشت از حساب ذخیره ارزی وجود دارد؛ دسته اول شامل برداشت‌هایی است که طبق عدد و رقم در حوزه سالانه یا در قالب جداول سنواتی برنامه چهارم و یا برنامه‌های قبلی انجام شده است و دسته دوم شامل برداشت از حساب ذخیره ارزی طبق مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و طبق قانون اساسی مصوبات شورای عالی امنیت ملی برای همه لازم الاجراست و نوع سوم برداشت‌ها با تصویب مجلس انجام شده است.

در این صورت چرا اعلام شده که مجلس از برداشت حساب ذخیره ارزی اطلاعی ندارد؟

بهتر است از خود آقایانی سؤال کنید که این حرف را زده‌اند. اما تا آنجا که من می‌دانم میزان برداشت از حساب ذخیره ارزی و موجودی آن مشخص است و آخرین واریزها به حساب ذخیره ارزی سال گذشته انجام شده است.

شما اخیراً عنوان کردید که برداشت دولت از حساب ذخیره ارزی تورم زا نیست. آیا با وجود تولید گندم در کشور آیا برداشت از حساب ذخیره ارزی برای واردات گندم درست است؟

طبق برآوردهای انجام شده درحدود 12 میلیون تن نیاز به واردات گندم داریم که در حال حاضر نزدیک به 6 میلیون تن کسری در خرید آن وجود دارد بنابراین خشکسالی امسال در کشور موجب کمبود اقلامی چون گندم، برنج، روغن و نهاده‌های دامی شده است که برای واردات این اقلام به کشور با توجه به کسری در خرید نیازمند برداشت از حساب ذخیره ارزی هستیم پس‌ بنابراین برداشت از حساب ذخیره ارزی تورم‌زا نیست زیرا بخشی از این حساب صرف واردات از خارج کشور و بخشی هم صرف جبران خسارات خشکسالی و سرمایه‌گذاری خواهد شد.

برای برداشت از حساب ذخیره ارزی دولت چگونه باید عمل می‌کرد تا با آن مخالفت نمی‌شد؟

به اعتقاد من مجلس باید به دو فوریت این طرح رأی می‌داد تا بتوانیم ماده یک قانون برنامه چهارم را اصلاح کنیم و متعاقب آن دولت باید یک لایحه متمم بیاورد که این در حدود 15 تا 20 روز طول می‌کشد. بعد از آن هم به صورت طرح یک فوریتی به مجلس و کمیسیون‌های مربوطه برود که حداقل 2ماه طول می‌کشد بعد از این مجوز برداشت از حساب ذخیره ارزی برای خرید از بازارهای جهانی به دولت داده می‌شود.

 آقای عبداللهی تصور نمی‌کنید برداشت از حساب ذخیره ارزی جای نگرانی دارد؟

خیر. چون با توجه به افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی جای نگرانی برای برداشت از حساب ذخیره ارزی نیست.

 دولت مکلف بود که ۵۰ درصد از حساب ذخیره ارزی را به عنوان تسهیلات در اختیار بخش خصوصی قرار دهد. چرا؟

 بر اساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی از زمان تأسیس میزان حساب ذخیره ارزی تاکنون، بیش از دو میلیارد دلار نبوده است که این مبلغ هم چندان قابل توجه نیست و بخش عمده برداشت‌ها از حساب ذخیره ارزی به مابه التفاوت‌های یارانه‌ای بر می‌گردد که به شرکت نفت، شرکت توزیع برق یا آب یا شرکت‌های دیگری که کالاهای آنها مشمول یارانه از حساب ذخیره ارزی می‌شوند، مربوط است.

 به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، تصور می‌کنید اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها چه تبعاتی برای کشور داشته باشد؟

به عقیده من اینطورنیست که با هدفمند کردن یارانه‌ها فقر از بین برود بلکه درآمد کشوربه طور مساوی میان افراد تقسیم می‌شود. البته برخی عنوان می‌کنند که این طرح تورم زا است در حالیکه اگر درست اجرا شود چنین تبعاتی نخواهد داشت.

یکی از مسائل مهم در استان زنجان پتروشیمی آن است.

تصور می‌کنید چند سال برای بهره برداری از آن نیاز باشد؟

با تأمین منابع ارزی و ریالی مورد نیاز این طرح، می‌توانیم ظرف 3 سال پتروشیمی زنجان را به طور کامل به بهره‌برداری برسانیم.

 چون پیمانکار قوی برای این پروژه در نظر گرفته شده که همه امکانات خود را به این پروژه آورده و کارگاه را تا 90 درصد تجهیز کرده است. متأسفانه دیرکرد این پروژه روزانه 750 میلیون تومان خواهد بود.

 هم‌اکنون اوره به ازای هر کیلو 250 تومان خرید و فروش می‌شود و با توجه به این که پتروشیمی زنجان ظرفیت تولید روزانه 3 هزار تن اوره را دارد به ازای هر روز دیرکرد در راه‌اندازی آن 750 میلیون تومان خسارت به مجتمع وارد می‌شود و همانطور که می‌دانید استقبال از محصولات پتروشیمی زنجان بسیار زیاد است تا جایی که با ترکیه مذاکراتی برای صادرات محصولات این مجتمع انجام شده است.

 از طرفی با توجه به مزیت‌های مناسب جغرافیایی زنجان دسترسی به راه ریلی استان زنجان برای صادرات محصولات و تعریض سریع‌تر جاده زنجان- ایجرود از درخواست‌های ما بوده است که امیدواریم به پیشبرد اهداف طرح پتروشیمی استان کمک شایانی کند.

 گویا این پتروشیمی در منطقه ایجرود احداث می‌شود؟

بله. مجتمع پتروشیمی زنجان که با هدف تولید اوره و آمونیاک برنامه‌ریزی شده است در منطقه ایجرود- زنجان و در زمینی به مساحت 500 هکتار در دست احداث است.

ظرفیت تولید این مجتمع یک میلیون تن اوره و 670 هزار تن آمونیاک برآورد شده است و با احداث این واحد صنعتی، امکان راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری در صنایع جانبی پتروشیمی در استان نیز فراهم می‌شود.

یکی از مسائل مهمی که جدیداً در استان مطرح می‌شود جذب سرمایه‌ است. نظر جناب‌عالی در این باره چیست؟

 به عقیده من حمایت از جذب سرمایه‌گذاری و پررنگ کردن نقش بخش خصوصی در تولید از سیاست‌هایی است که عواید آن مستقیماً به مردم می‌رسد زیرا وجود ذخائر نفتی درکشور یک سرمایه ملی و ثروت بین نسلی است و با فروش نفت نمی‌توان کشور را اداره کرد.

 در حال حاضر هم تکیه بر درآمدهای نفتی، اقتصاد کشور را بیمار کرده و موجب افزایش تورم خواهد شد. از طرفی بخش خصوصی بهتر از بخش دولتی می‌تواند در تولید و سرمایه‌گذاری نقش داشته باشد، بنابراین حمایت از بخش خصوصی، زمینه ایجاد اشتغال در جامعه را تسهیل می‌کند پس بنابراین در جاهایی که بخش خصوصی وارد می‌شود، باید طیف سیاست‌های دولت مشخص شود و سرمایه‌گذار بتواند در تمام بخش‌های اقتصادی وارد شده و روان‌تر حرکت کند و تصمیم بگیرد.

همچنین بر اساس برنامه پنجم توسعه باید سالانه 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور صورت گیرد که رسیدن به این هدف، بدون جلب مشارکت جدی بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست. به نظر می‌رسد با تبیین اولویت‌های کشور و گزینش اولویت‌‌دارترین‌ها تا اندازه‌ای که با منابع کشور سازگار باشد، همراه با جداول کمی حاوی منابع، مصارف، شاخص‌های هدف و همچنین رعایت جهت‌گیری قوانین عمده‌ای همچون قانون اجرای سیاست‌‌های اصل 44 قانون اساسی، قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و. . . بتوان به تحقق اهداف مرحله‌ای جمهوری اسلامی ایران در افق چشم‌انداز بلندمدت دست یافت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet