هدر اصلی
1389/06/14 17:15:00
سرویس فرهنگی

ضرورت محلی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی با محوریت مساجد

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بر ضرورت محلی سازی فعالیت‌های فرهنگی با محوریت مساجد تأکید کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات فرهنگی این مرکز با اعلام این مطلب که مدیریت فرهنگی برای اثرگذاری و نفوذ بیشتر خود باید به تفاوت‌ها و تکثرها توجه کند، افزود: از این جهت کارآترین الگوی مدیریت فرهنگی، مدیریت محلی فرهنگ است که مبتنی بر رابط چهره به چهره و تعامل دو سویه میان مجری و مخاطب و بهترین گزینه برای چنین الگویی، مسجد است، اما مساجد تا رسیدن به جایگاهی برای مدیریت فرهنگی محله، فاصله زیادی دارند. این دفتر سپس با بررسی الگوی مدیریت محلی فرهنگ و امتیازات و مشکلات مساجد برای پذیرفتن چنین نقشی اضافه کرد: اولاً مدیریت فرهنگ، مدیریت تفاوت و تکثر است. لذا برای هدایت و مدیریت فرهنگی باید به نیازهای فرهنگی در خردترین شکل ممکن در مدیریت - یعنی محلات و مناطق مسکونی - توجه شود.

ثانیاً مهمترین اهداف فرهنگی جمهوری اسلامی که عبارتند از: دینی‌سازی فرهنگی عمومی و اصلاح رفتارهای اجتماعی و نظام اخلاقی، تنها از طریق یک نظام تبلیغی - انسانی - محلی قابل تحقق خواهند بود. ثالثاً به دلایل متعدد، مسجد مهمترین توان بالقوه برای تحقق مدیریت چنین نظامی به شمار می‌رود.

بنابراین با توجه به این موارد ضروری است برنامه‌ای جامع و دقیق برای اصلاح وضعیت مساجد و آماده‌سازی آنها جهت واگذاری مدیریت فرهنگی محلات تدوین شود و تدوین چنین برنامه‌ای نیز نیازمند مطالعات فراوان و هماهنگی دستگاه‌های ذیربط است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet