هدر اصلی
1389/06/14 14:44:00
سرویس سیاسی
نماینده مردم کرمان و راور:

حضور افاغنه در کرمان ممنوع است

** نماینده کرمان و راور معتقد است که مشکل کم‌آبی استان را می‌توان با احداث سدهای خاکی حل کرد.

"غلامرضا کرمی" در گفت و گو با نشریه نگارستان با اشاره به برنامه‌ها و پروژه‌هایی که استان در بخش راه و سد‌سازی می‌دهد درباره جمع‌آوری افاغنه از کشور خبر می‌دهد و تأکید می‌کند که این طرح به صورت جدی از سوی مجلس و وزارت کشور این‌بار دنبال می‌شود و همچنین حضور افاغنه برای کار در 17 استان کشور غیر مجاز است که استان کرمان هم شامل این طرح است:

نگاه ملی

یکی از موضوعات مهمی که در کمیسیون امنیت جدیداً مطرح می‌شود خروج افاغنه از کشور است. این طرح همیشه مطرح بوده است اما چرا باز هم افاغنه غیر مجاز را در کشور داریم؟

بحث اخراج افغان‌ها از ایران، بحثی چندوجهی است که مسائل حقوقی، اقتصادی، سیاسی و بالاخره حقوق بشری فراوانی در پشت آن قرار دارد که هرکدام از متخصصان و صاحب‌نظران عقیده خاص خود را دارند و من هم به عنوان نماینده مردم در مجلس دیدگاه خودم را عنوان می‌کنم.

در ابتدا باید گفت که طبق آمار غیر رسمی چیزی در حدود دو میلیون افغانی در ایران زندگی می‌کنند که تهران با عنوان پایتخت و خراسان بزرگ به عنوان نزدیکترین استان ایران به کشور افغانستان صاحب بیشترین تعداد ساکنان این جمعیت در خود هستند.

اما سابقه حضور افغان‌ها در ایران به سالهای بسیار دور باز می‌گردد. در زمان اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی وقت، این مهاجرت‌ها آغاز شد. بنا به شرایط جنگ در افغانستان، بخش زیادی از آوارگان به سمت مرزهای ایران آمدند و بر اساس تدبیر آن زمان و تشخیص حضرت امام(ره) مردم رنج‌کشیده افغانستان وارد ایران شدند تا زمانی که شرایط افغانستان بهتر شود و جنگ پایان بپذیرد و آنها بتوانند به کشور خود بازگردند.

اما اکنون31 سال از آن زمان می‌گذرد!

متأسفانه در این مدت نه تنها بهبودی در وضعیت افغانستان حاصل نشده است بلکه بعد از خروج شوروی‌ها از افغانستان ابتدا جنگ داخلی و سپس اشغال افغانستان توسط آمریکایی‌ها صورت گرفت و باز هم افغان‌ها به ایران هجوم آوردند و این‌بار تعداد آنها بیش از گذشته بود.

 جدای از جرایمی که برخی از آنها در کشور مرتکب می‌شوند بخش اعظمی از نیروی کار کشور به دلیل حضور آنها در بازار کار شغل خود را از دست داده‌اند؟

افاغنه عامل بیکاری و عدم امنیت به ویژه در برخی استانها شده‌اند، از این‌رو به نظرم طرح ساماندهی اتباع افغانی غیرقانونی که به تازگی در 17 استان کشور مانند کرمان آغاز شده است، طرح مناسبی است چون هدف از اجرای آن این است.

که آنها به صورت قانونی در کشور حضور داشته باشند، درست مانند ایرانی‌هایی که در سایر کشورها قانونی زندگی می‌کنند، در کشور ما هم اتباع خارجی باید حضور قانونی داشته باشند و باید ضوابطی را رعایت کنند.

هر فرصت شغلی به این معناست که چند نفر از جامعه با این اشتغال تحت پوشش قرار می‌گیرند که با بیکاری آنان جمعیت کثیری با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه خواهند شد و چون یکی از وظایف عمده دولت و مسئولان ایجاد زمینه اشتغال برای جوانان است باید کار را از آنها گرفت و به ایرانیان سپرد.

 آماری از تعداد افاغنه غیرمجاز در کشور وجود دارد؟

به نظرم هم‌اکنون حدود یک میلیون نفر پناهنده افغان قانونی در کشور حضور دارند و با گذرنامه و ویزا وارد کشور شده‌اند و مکان و زمان اقامت آنها مشخص است.

اما در حدود دو میلیون نفر از اتباع افغانی به صورت غیرمجاز در ایران زندگی می‌کنند.

 همانطور که ابتدا پرسیدم طرح ساماندهی اتباع افغانی هر چند وقت یکبار در کشور اجرا می‌شود. چرا وزارت کشور برای یک‌بار آنها را از کشور خارج نمی‌کند؟

هدف طرح ساماندهی اتباع افغانی غیرقانونی این است که از این افراد غیرمجاز ثبت‌نام به عمل آید و حضور آنها در کشور براساس قوانین و مقررات باشد، بنابراین نباید تصور شود که دولت قصد آزار آنها را دارد. هر چند که وزارت کشور هرازگاهی این طرح را اجرا می‌کند اما این بار طرح از سوی دولت و مجلس با جدیت دنبال می‌شود.

همچنین در این طرح قرار است حضور افغان‌ها در 17 استان کشور ممنوعه به حساب آید و اتباع افغانی چه مجاز و چه غیرمجاز اجازه حضور در این استان‌ها را نداشته باشند و دستگاه‌های انتظامی و امنیتی دیگر اجازه نمی‌دهند فرد غیرمجاز افغانی در این استان‌ها به دلیل مسائل امنیتی و اشتغال حضور داشته باشد.

البته آنطور که وزارت کشور در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد طرح ساماندهی اتباع افغانی غیرقانونی ابعاد گوناگونی دارد، به‌طوری‌که از این به بعد کنترل مرزها به صورت جدی و شدیدتر انجام می‌شود و شورای توسعه و امنیت پایدار شرق کشور به دستگاه‌های مؤثر اختیار قانونی بالایی داده است تا از مرزهای شرقی کشور حفاظت کنند.

بر اساس این طرح حریم امنیتی مرزهای شرقی کشور که شامل خراسان‌شمالی، خراسان‌رضوی و سیستان و بلوچستان است به دقت تحت کنترل قرار می‌گیرد و تمام اتباع افغانی که می‌خواهند به ایران وارد شوند باید با گذرنامه و ویزا وارد شوند.

بنابراین طرح ساماندهی اتباع افغانی غیرقانونی با جدیت تمام دنبال می‌شود و نباید این‌گونه تصور شود که این طرح بعد از مدتی رها می‌شود.

نرخ بیکاری بالای 10 درصدی جوانان کشورمان و نشانگر این واقعیت است که افرادی که در کشور نیازمند اشتغال هستند تا معاش خود را تأمین کنند، اکنون بیکارند.

بنابراین حضور افاغنه در کشور مشکل‌ساز نیست، ناتوانی در ایجاد زمینه‌های ایجاد اشتغال مشکل‌ساز است و اگر نیروی کار ایرانی بیکار باشد باید کار را از آنها گرفت و به ایرانیان سپرد.

نگاه استانی

 یکی از مشکلات همیشگی کرمان کمبود آب است. آیا برای رفع این مشکل سدی زده شده است؟

بله خوشبختانه ساخت سد خاتم‌الانبیا پیشرفت 75 درصدی داشته است. چون همانطور که می‌دانید استان کرمان یکی از استانهای خشک و بیابانی کشور است.

که به دلیل قرار گرفتن در حاشیه کویر و خشکسالی‌های اخیر با مشکل تأمین آب در بخش کشاورزی روبه‌رو شده است.

برای حل مشکلات موجود باید روند استفاده از آبهای زیر سطحی به سمت استفاده از آبهای سطحی تغییر کند و در همین جهت طرح‌های مختلف سد‌سازی در استان درحال انجام است که از این جمله می‌توان به ساخت سد خاتم‌الانبیا در بخش راین در نزدیکی شهر کرمان اشاره کرد.

 ساخت این سد هم‌اکنون با پیشرفت 75 درصدی در حال انجام است و می‌تواند بخش قابل توجهی از زمین‌های پایین دست را آبیاری و مشکل کمبود آب را برطرف کند.

 با اتمام عملیات ساخت این سد سالانه بالغ بر یک میلیون و 300 هزار متر مکعب آب در این سد ذخیره‌سازی می‌شود.

 این سد از نوع سدهای خاکی است، که با هدف تأمین آب 300 هکتار از اراضی کشاورزی زیر دست سد ساخته می‌شود و طول تاج آن به 242 متر می‌رسد.

گویا فرش راور هم مانند پسته کرمان دچار مشکل شده است؟

 متأسفانه شهرستان راور درحالی‌که در گذشته به دلیل تولید پسته و فرش مرغوب و نامدار خود از رونق اقتصادی خوبی برخوردار بوده، امروز به دلیل تعطیلی تقریبی صنعت فرش و خشکسالی‌های ممتد با مشکلات جدی در عرصه اشتغال روبه‌رو است.

 زیربناهای توسعه و اشتغال از جمله باند دوم جاده کرمان - راور، کارخانه کک‌سازی، سد قدرونی و دیگر طرح‌های در دست اقدام شهرستان راور از جمله اولویت‌های توسعه شهرستان است که امیدوارم در اجرای آنها تسریع شود.

 در بخش عمران و راه چه پروژه‌هایی دارید؟

نزدیک به 10 پروژه بزرگ راه‌سازی از جمله احداث بزرگراه‌های بافت- کرمان، بافت- حاجی آباد، بافت- سیرجان و بافت- جیرفت در دست احداث است.

همچنین احداث راه اصلی کرمان- رابر و احداث راه اصلی خبر- وکیل‌آباد و احداث راه‌های روستایی برای خانوارهای بالای 50 نفر و شن‌ریزی راه‌های روستایی بالای 20 خانوار در حال انجام است.

 راه آهن کرمان- بافت- حاجی‌آباد و احداث سد زردشت و ایجاد سایت باروری ابرها در برزویه و بسیاری دیگر پروژه‌های عمرانی در پیوست قانون بودجه امسال قرار گرفته است که تمام اینها مسیر حرکت جدیدی را در بافت رقم خواهد زد.

در کنار کار‌های زیر بنایی که از طریق بودجه عمومی کشور در حال پیگیری است، پیگیر پروژه‌های سرنوشت‌ساز دیگری از طریق بخش خصوصی هستیم تا طلسم سرمایه‌گذاری در بافت و رابر شکسته شود.

از جمله این طرح‌ها، احداث نیروگاه 500 مگاواتی بافت توسط بخش خصوصی، ایجاد مجتمع بزرگ گاو شیری 12 هزار رأسی و پتروشیمی بافت و کرومیت بافت، فرآوری گردو و دهها پروژه دیگر مانند بوستان ملی و طرح‌های گردشگری هستند تا فضای مناسبی را برای حرکت توسعه‌ای در این منطقه به ارمغان آورد.

در خبرها آمده بود که در بخش کشاورزی استان شاهد کاهش 14درصدی اشتغال هستیم. دلیل آن چه می‌تواند باشد؟

 خشکسالی و کم‌آبی، اشتغال در کشاورزی کرمان را 14 درصد کاهش داده است. هم‌اکنون خشکسالی و کم‌آبی مهمترین بحران کشاورزی استان کرمان محسوب می‌شود که می‌توان با ارگانیک کردن این مشکلات را کمتر کرد.

به دلیل کمبود آب، اشتغال در بخش کشاورزی کرمان از 43 درصد در سال 1375 به 29 درصد در سال 1385 رسیده است.

با توجه به وضعیت موجود به دلیل خشکسالی نهادینه کردن کشاورزی ارگانیک می‌تواند در افزایش تولید محصول در استان تأثیرگذار باشد. البته خشکسالی را در کنار خرده‌مالکی و کشاورزی سنتی باید دلیل عقب ماندن از بازارهای کشاورزی جهان دانست.

همچنین به دلیل کاهش قدرت رقابت‌پذیری محصولات کشاورزی در بازارهای خارجی، تولید ارگانیک به ویژه در محصول پسته قدرت رقابت را افزایش می‌دهد.

متأسفانه 12 شهر این استان در شرایط فعلی از نظر تأمین آب آشامیدنی در شرایط بحرانی قرار دارند و آب این شهر‌ها جیره‌بندی می‌شود.

همچنین 13 شهر استان در وضعیت تنش آبی قرار دارند که با قطع برق یا افزایش ناگهانی دما، این شهر‌ها نیز در مرحله کمبود آب و یا جیره‌بندی روبه‌رو هستند.

با توجه به 13سال خشکسالی متداول در کرمان، برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی منابع آبی استان را در معرض تهدید و یا نابودی قرار داده و در صورت عدم چاره اندیشی مناسب بزرگترین چالش کرمان در آینده نزدیک تأمین آب خواهد بود.

همانطور که استحضار دارید فاضلاب شهری کرمان دردسرهایی را برای اهالی به وجود آورده است. چرا برای حل این مشکل، بودجه بیشتری اختصاص نمی‌یابد؟

بله کار فاضلاب شهری کرمان با کندی زیادی مواجه است و طی 10 سال گذشته هر سال تنها یک میلیارد تومان بودجه به آن اختصاص داشته است، اما در سفر سوم رئیس‌جمهور پیش‌بینی شده است که سال آینده 20 میلیارد تومان به آن اختصاص یابد تا یک حرکت جهشی انجام شود، این حرکت باعث می‌شود تا بالا آمدن آب زیر سطحی کرمان که مشکل بافت قدیمی و فرسوده شهرستان کرمان است حل شود و بسیاری از آثار باستانی و تاریخی مانند مسجد کرمان نجات یابند و از نگرانی مردم هم کاسته شود.

خوشبختانه در سفر‌های رئیس‌جمهور در مجموع اقدامات خوبی برای شهرستان کرمان و راور انجام شده است و از این جهت باید تشکر کرد، مثلاً در سفر سوم مصوبات خوبی پیش‌بینی شده است که اگر به این مصوبات سرعت بخشیده شود مردم طعم شیرین عدالت را خواهند چشید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet