هدر اصلی
1386/05/10 13:44:00
سرویس سیاسی

عضو کمیسیون امنیت ملی: قراردادهای تسلیحاتی آمریکا در منطقه یک استراتژی سوخته است

علی احمدی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: قراردادهای تسلیحاتی جدیدی که آمریکا در منطقه با کشورهای اسرائیل و عربستان بسته است یک استراتژی سوخته است.

نماینده ممسنی که در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خانه ملت سخن می‌گفت‌، افزود: این اقدام با هدف ناامن کردن و در راستای تامین بازار برای فروش تسلیحات دهه 40 آمریکا می‌باشد.

وی با بیان اینکه حوزه امنیتی و کشوری اساسا دارای سه مولفه اساسی است اظهار داشت: یکی از این مولفه‌ها همسایگی کشورهاست و دوتای دیگر میزان رقابت تسلیحاتی و دیگری میزان خصومت تاریخی بین آن کشورها می‌باشد.

احمدی گفت: با توجه به این سه مولفه آمریکا سعی می‌کند حوزه امنیتی ایران را پر تنش و در عین حال هر یک از مولفه‌ها را برای خودش فعال نگه دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطرنشان کرد: در حوزه تعارضات تاریخی آمریکا در شرایط کنونی بحث شیعه و سنی را تشدید می‌کند که آثار آن را در حومه عراق یا برخی چالش‌های درون منطقه می‌بینم.

وی افزود: فتوای برخی مفتی‌های وهابی در مورد عتبات عالیات، آنچه در پاکستان در لعل اتفاق افتاد و اقدامی که آمریکا در مورد فتح الاسلام در لبنان انجام می‌دهد دراین راستا ارزیابی می‌شود.

احمدی خاطرنشان کرد: در مولفه دوم فرض آمریکایی‌ها بر اینست که رقابت‌های تسلیحاتی در منطقه را بر هم بزنند که این اقدام آثار خودش را بر کارت‌ها و تراست‌های تسلیحاتی آمریکا نیز می‌گذارد.

وی تصریح کرد: آمریکا با این اقدامات یک هدف اصلی را تعقیب می‌کند که همانا بحرانی توصیف کردن حوزه امنیتی مربوط به ایران است و در این شرایط است که آمریکایی‌ها می‌توانند اهداف خودشان را با واسطه دنبال کنند.

عضو کمیسیون امنیت خاطرنشان کرد: آنچه آمریکایی‌ها پس از جنگ ویتنام به اسم بومی کردن تنش‌ها دنبال کردند نیز برای تامین بازار تسلیحاتی‌اشان بود.

وی درارزیابی از این اقدام آمریکا گفت: آمریکایی‌ها در این هدف موفق نخواهند شد چرا که از بین این سه مولفه خصومت تاریخی بین ایران و سایر کشورها بسیار کمرنگ است و همسایگان ایران نیازمند ما هستند.

وی افزود: لذا بنظر می‌رسد این اقدام آمریکایی‌ها یک استراتژی سوخته است که نتایج آن از پیش روشن است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet