ایام محرم 1398
1389/06/15 13:26:00
سرویس اقتصادی
هادی قوامی:

بانکداری اسلامی باعث افزایش سرمایه‌گذاری می‌شود

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی معتقد است: اگر همه قوانین بانکداری درست اجرا شود بسیاری از مفاسد نظام بانکی از میان خواهد رفت.

"هادی قوامی" در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت گفت: نظام بانکداری کشور با نام "بانکداری بدون ربا" اوایل انقلاب تصویب شد که بر مبنای آن ربا در نظام بانکی کشور وجود ندارد.

نماینده مردم اسفراین در مورد سازوکار بانک های کشور اظهار داشت: بانکها به عنوان سرمایه گذار در پروژه ها و یا طرحهای عمرانی سرمایه گذاری می کنند و رابطه بین مدیر پروژه و بانک به دو صورت عقود مشارکتی و عقود مبادله ای است و بانکها در قالب قراردادها و عقود اسلامی (مبادله ای و مشارکتی) به افراد حقیقی یا حقوقی تسهیلات ارائه می دهند.

قوامی درمورد عقود مبادله ای تصریح کرد: در عقود مبادله ای به میزان نرخی که بانک مرکزی مشخص کرده است به سپرده های کوتاه مدت سود تعلق می گیرد و میزان نرخ سود در همه بانکها یکی است.

وی ادامه داد: در عقود مشارکتی بسته به نوع پروژه ای که بانک در آن سرمایه گذاری کرده است سود متغییر است. از آنجا که سود بانک تضمین شده این نوع تسهیلات بدون زیان است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مورد فواید بانکداری بدون ربا گفت: اگر همه قوانین بانکداری درست اجرا شود بسیاری از مفاسد نظام بانکداری از میان خواهد رفت و آثار مثبت آن در افزایش قرض الحسنه، سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی و زیر ساختها محسوس می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet