هدر موبایل
1389/06/15 16:41:00
سرویس سیاسی
در صورت پافشاری ائتلاف ملی عراق بر نخست وزیر پیشنهادی

فعالیت‌های سیاسی العراقیه متوقف می‌شود

**فهرست العراقیه تهدید کرد در صورت پافشاری ائتلاف ملی عراق برای موافقت با نخست وزیر پیشنهادی، فعالیت‌های سیاسی خود برای تشکیل دولت جدید را متوقف می‌کند.

به گزارش خانه ملت به نقل از پایگاه خبری اصوات العراق، "محمد علاوی" عضو برجسته فهرست العراقیه به ریاست "ایاد علاوی" روز یکشنبه اعلام کرد، فهرست العراقیه در صورت فشار "پیمان ملی" برای موافقت با نخست وزیر پیشنهادیش از ادامه شرکت در فعالیت های سیاسی برای تشکیل دولت جدید استعفا می دهد.

وی افزود: پافشاری پیمان ملی برای موافقت احزاب با نخست وزیر پیشنهادی که معرفی کرده است مغایر قانون اساسی و دموکراسی است.

ائتلاف ملی عراق روز جمعه "عادل عبدالمهدی" را به عنوان نخست وزیر پیشنهادی خود معرفی کرد و به دنبال جلب موافقت احزاب دیگر به ویژه همپیمانش فهرست دولت قانون می باشد.

علاوی اضافه کرد: فهرست العراقیه با پیمان ملی به عنوان یک ائتلاف گفت وگو نمی کند ولی با ائتلاف ملی عراق و فهرست دولت قانون به طور جداگانه گفتگو خواهد کرد.

ائتلاف ملی عراق به ریاست "عمار حکیم" و فهرست دولت قانون به ریاست "نوری مالکی" بعد از انتخابات پارلمانی عراق که در اسفندماه گذشته برگزار شد با هم ائتلاف کردند و  حزب "پیمان ملی" را تشکیل دادند.

ائتلاف ملی عراق بعدها به دلیل اصرار مالکی بر نخست وزیری مجدد گفتگوهایش با حزب مالکی را به حالت تعلیق در آورد. از سوی دیگر علاوی به عنوان بزگترین حزب پیروز انتخابات نیز حق تشکیل کابینه را از آن خود می داند.

حزب علاوی در انتخابات 91 کرسی و حزب مالکی 89 کرسی را در اختیار گرفتند. حزب حکیم نیز 70 کرسی از کرسی های پارلمان را کسب کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet