هدر اصلی
1389/06/16 12:26:00
سرویس اقتصادی
نماینده الیگودرز:

واردات برای تنظیم بازار است

**چندی است که بازار محصولات کشاورزی شاهد ورود انواع میوه‌ها و سبزیجات خارجی است که همین محصولات، از تولیدات داخلی کشور نیز محسوب می‌شود. در حالی که اکثر محصولات وارداتی در داخل کشور، تولید می‌شوند ، ما شاهد ورود انگور، پرتقال، انار، کدو، برنج و... به ایران هستیم که این روند باعث کم‌رونقی محصولات داخلی و به نوعی زمین خوردن کشاورزان در داخل کشور شده است.

در شرایطی که رونق بخش کشاورزی یکی از شاخصه‌های رسیدن به توسعه پایدار محسوب می‌شود و این امید وجود دارد که ما بتوانیم در تولید برخی اقلام کشاورزی از جمله میوه به خودکفایی برسیم، متأسفانه شاهد واردات این کالاها از کشورهای دیگر به داخل هستیم که این اتفاق ضرر و زیان‌هایی را به بخش کشاورزی وارد کرده است. البته این اتفاق از دیدگاه برخی صاحبنظران دلایل منطقی خود را پیدا کرده و عقیده دارند که چنین وارداتی به دلیل تنظیم بازار و تقابل در مقابل دلالان و واسطه‌هاست.

"حجت‌الله رحمانی" نماینده الیگودرز و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی با تأکید بر اینکه بحث واردات محصولات کشاورزی در مجلس مطرح است اما دولت عقیده دارد که وارد کردن برخی اقلام تنها به دلیل تنظیم بازار و کوتاه شدن دست واسطه‌هاست در گفت‌وگویی با بامداد به سؤالات ما در این زمینه پاسخ داد که می‌خوانید:

 بحث واردات برخی محصولات کشاورزی به داخل کشور مباحث زیادی را در میان مردم و مجلس به خود اختصاص داده است. آیا این مسائل در کمیسیون کشاورزی همچنان در حال پیگیری است؟

در واقع سیاست دولت و راهکارهایی که مجلس به دولت ارائه می‌کند، تقویت بخشیدن تولیدات و محصولات کشاورزان است اما ما در شرایطی به سر می‌بریم که متأسفانه کنترل دقیقی بر بازار صورت نمی‌گیرد.

فرضاً اخیراً محصول گندم در شهرستان الیگودرز دچار آفت شده و به دلیل قصور دولت و تأخیر در خرید این محصول که باعث نگرانی کشاورزان درخصوص باقی ماندن محصولات روی دست آنها بود، عده‌ای واسطه و دلال با استفاده از فرصت هر بلایی را که خواستند بر سر کشاورزان آوردند و گندمی که مثلاً کیلویی 340تومان بود را به قیمت 220 تا 230 تومان خریداری کردند که همین امر منجر به متضرر شدن کشاورزان شد. در این قضیه البته دولت وقتی به خودش آمد که متأسفانه گندمی در اختیار هیچ کشاورزی نبود و دلالان سودهای خود را از ضرر کشاورزان برده بودند.

به هر حال بازار میوه و سبزیجات شامل همین روند است و  دلالان زیادی در این مسیر حضور دارند.

وقتی ما در کشور فصل خوبی را برای فراوانی میوه داریم، متأسفانه عده‌ای واسطه میوه‌ها را خریداری و به انبارها و سردخانه‌ها منتقل می‌کنند و در زمان‌هایی مثل شب‌های یلدا و ایام نوروز که مردم مجبور به تهیه میوه هستند این اقلام را با قیمت‌های گزاف وارد بازار می‌کنند. با توجه به اینکه سیاست دولت به تنظیم بازار است لذا دولت چاره‌ای جز واردات برای تنظیم این محصولات پیدا نمی‌کند.

سیاست دولت بر این بوده که زمانی که میوه در اختیار کشاورز است این اجازه به او داده شود که میوه را صادر کند و تعرفه صادرات را پایین بیاورد و وقتی نیاز به میوه وجود دارد به خاطر جلوگیری از حضور دلالان در بازار تعرفه واردات کمتر شود تا کسانی که توان واردات دارند بتوانند وارد عرصه تنظیم بازار شوند.

اما بحث اصلی ما روی حمایت از تولیدات داخلی است که حق هم بر این مسئله حکم می‌کند اما باید هنگام تنظیم بازار بر این نکته تأکید کرد که برخی مواقع‌ اگر واردات خارجی نباشد محصولات داخلی به 10 برابر قیمت واقعی به دست مصرف‌کنندگان خواهد رسید و عده‌ای دلال با بهره‌گیری از شرایط جامعه با مردم بی‌رحمانه برخورد خواهند کرد لذا باید جلوی چنین کاری گرفته شود.

آیا راهکارهایی برای تنظیم بازار از سوی مجلس به دولت و وزرای مربوطه ارائه شده است؟

به هر حال نمایندگان راهکارهای خود را ارائه می‌کنند اما مجلس قوه ‌قهریه‌ای ندارد که بخواهد امری را تکلیف کند.

البته نمایندگان به بهانه‌های مختلف با وزرا در کمیسیون تخصصی به صحبت می‌پردازند و مسائل را مطرح می‌کنند اما نباید ناگفته بماند که دولت و تعزیرات حکومتی باید این قدرت را داشته باشند که با متخلفان برخورد کنند.

اگر فرض کنیم ما برنج را از خارج از کشور وارد نکنیم آیا محصول داخلی با قیمت تعادلی به دست مصرف‌کننده خواهد رسید؟‌ باید گفت خیر چون اگر واردات نباشد برنج هزار تومانی توسط دلالان به قیمت 5هزار تومان به مصرف‌کننده فروخته خواهد شد.به هر حال باید تأکید کرد که دولت باید نظارت و کنترل دقیقی را بر محصولات و عرضه آن داشته باشد اما دولت چاره‌ای ندارد که به خاطر شکسته شدن قیمت‌ها و حمایت‌ از اقشار آسیب‌پذیر دست به واردات هم بزند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet