هدر موبایل
1387/02/24 12:38:00
سرویس صحن
با رای نمایندگان

دو فوریت طرح تعیین محدوده حوزه های انتخابیه تصویب نشد

نمایندگان با دو فوریت طرح تعیین محدوده حوزه های انتخابیه یک مرحله ای شدن برگزاری انتخابات موافقت نکردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه طرح تعیین محدوده حوزه های انتخابیه و اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی با قید دو فوریت را تصویب نکرد.

دو فوریت این طرح با 105 رای موافق، 82 رای مخالف و 16 رای ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه به تصویب نرسید. یک فوریت این طرح بعلت اینکه کمتر از یک دوم نمایندگان به دو فوریت رای داده بودند، مطرح نشد.

در صورتی که این طرح به تصویب می رسد حوزه های انتخابیه کوچک در هم ادغام می شدند و مجموع حوزه های انتخابیه از 206 حوزه به 58 حوزه انتخابیه کاهش می یافت.

همچنین در صورتی که این طرح به تصویب می رسید انتخابات مجلس یک مرحله ای برگزار می شد و انتخاب نمایندگان با اکثریت نسبی آرا صورت می گرفت.

محمد دهقان نماینده طرقبه و چناران در دفاع از دو فوریت این طرح گفت: در حوزه های انتخابیه کوچک برخی ناهنجاری ها اتفاق می افتد و اصل تبلیغات انتخاباتی از مسیر خود خارج می شود و برگزاری انتخابات در حوزه های کوچک با مشکلات زیادی مواجه است.

وی افزود: درگیری ها و اختلافاتی که براساس این مشکلات در حوزه های انتخابیه اتفاق می افتد تا سالیان سال اثرات خود را در روابط مردم با هم بر جا می گذارد.

نماینده چناران خاطرنشان کرد: بیان بسیاری از مسایل هم از تریبون مجلس امکان ندارد ولی وقتی تبلیغات و رقابت در مسیر صحیح و الهی قرار ندارد، سطح رقابت نامزدها افت پیدا می کند و بدین ترتیب بسیاری از نخبگان و متخصصان حاضر نمی شوند در رقابت های این چنینی حاضر شوند و به این ترتیب قوه مقننه از این متخصصان محروم می شوند.

ابوالفضل کلهر نماینده شهریار در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: چرا باید موضوع به این مهمی که نیاز به کار کارشناسی دقیق و گسترده دارد را ظرف 48 ساعت بررسی کنیم در حالی که نتیجه این طرح برای مجلس نهم قابل استفاده خواهد بود.

وی افزود: ما چهارسال در مجلس هشتم وقت داریم درباره موضوع به این مهمی که آثار امنیتی در داخل کشور خواهد داشت، تصمیم بگیرم.

ایرج ندیمی نماینده لاهیجان نیز در موافقت با دو فوریت این طرح گفت: وقتی کسی از حوزه انتخابیه کوچک به مجلس می آید چشمش به انتظارات مقطعی و محلی همان چند هزار نفری است که به او رای داده اند و در نتیجه به جای انجام وظایف ملی و نمایندگی اش که مورد تاکید قانون اساسی و مقام معظم رهبری است به مطالبات محلی و منطقه ای می پردازد.

سیدمحمد میرمحمدی نماینده قم نیز در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: اگر مردم به کسانی که سال ها آنها را می شناسند رای بدهند هیچ اشکالی ندارد. در این هفت دوره نمایندگی از حوزه های انتخابیه کوچک کسانی به مجلس آمده اند که منشا تاثیرات بزرگ در جامعه بوده اند، پس نمی توان گفت از حوزه های انتخابیه کوچک افراد متخصص و کارآمد به مجلس نمی آیند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet