روز مجلس
1387/02/25 10:28:00
سرویس صحن

توضیحات باهنر در مورد علت خارج شدن استیضاح از دستورکار روز چهارشنبه

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه استیضاح قبلی با تفاهم صورت گرفته با استیضاح کنندگان منتفی شد، تصریح کرد که استیضاح جدید هر لحظه به دست ما برسد، اعلام وصول می کنیم.

"محمدرضا باهنر" که ریاست جلسه علنی روز چهارشنبه را برعهده داشت در پاسخ به تذکر برخی از نمایندگان در مورد به تعویق افتادن استیضاح وزیر بازرگانی گفت: استیضاح سه شنبه هفته گذشته به هیات رئیسه تقدیم شد. ما اختیار داشتیم یا روز یکشنبه یا سه شنبه اعلام وصول کنیم. همانند بقیه موارد ما وظیفه خودمان می دانیم که تلاش کنیم که طرح استیضاح در جلسه علنی مطرح نشود و اگر مطرح شود (باز سعی می کنیم) تفاهمی بین وزیر مربوطه و متقاضیان استیضاح (صورت گیرد به گونه ای که با حل مشکلات پیش آمده موضوع حل و منتفی شود. این کار معمول و طبیعی هیات رئیسه است و همیشه هم این کار را انجام می دهیم و فکر می کنیم جزء وظایفمان است.

وی با اشاره به این مطلب که این مورد (استیضاح وزیر بازرگانی) هم استثنا نبود گفت: تمام تلاش خودمان را کردیم اما موفق نشدیم که استیضاح کنندگان را قانع کنیم که طرح استیضاح را اعلام وصول نکنیم.

باهنر تصریح کرد: به همین دلیل سه شنبه طرح استیضاح وزیر بازرگانی را اعلام وصول کردیم و قرار بود امروز روز مطرح شدن استیضاح در صحن علنی باشد.

نایب رئیس مجلس گفت: اما پس از آن هم باز تلاش خودمان را انجام دادیم ولی در هر صورت تفاهمی صورت نگرفت.

باهنر افزود: جناب آقای ابوترابی و بنده خیلی تلاش کردیم؛ بالاخره جلسه ای هم تشکیل دادیم اما طرفین قانع نشدند و قرار شد استیضاح در صحن علنی مطرح شود.

وی گفت: در مورد مساله آیین نامه یک اختلاف نظر مختصر بین برخی از آقایان هیات رئیسه مجلس پیش آمد. من اول اعلام کنم که تشخیص اقدامات اجرایی و تطبیق آنها با آیین نامه صرفا به عهده هیات رئیسه مجلس و رئیس جلسه است و هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی غیر از هیات رئیسه مجلس حق ندارد که در این قضیه اظهار نظر کنند اما اعمال نظر را هیچ کس حق ندارد انجام دهد. کما اینکه یکسری اختیارات را هم دولت و هم قوه قضاییه دارد.

وی تصریح کرد: از اختیارات که استفاده می کنند مقدمات استفاده از اختیارات  به عهده خودشان است و هیچ مقام دیگری حق دخالت در این قضایا را ندارد.

باهنر گفت: اما در رابطه با مسایلی که دوستان (تذکر دهندگان) فرمودند عرض کردم که نظر اکثریت هیات رئیسه مثل نظر شما بود که این استیضاح می تواند امروز انجام شود و باید هم مطرح شود. ما دیشب با شما مذاکره کردیم گفتیم برای اینکه مختصر شائبه ای هم پیش نیاید آیا شما رضایت می دهید که ما این استیضاح را به اصطلاح تجدید کنیم و امروز مطرح نکنیم.

وی افزود: اینکه دوستان می فرمایند شما حق ندارید از دستور خارج کنید استیضاح کنندگان تفاهم کردند که امروز استیضاح مطرح نشود، امضاهایشان را پس گرفتند این تمام است.

نایب رئیس مجلس گفت: امکان ندارد ما استیضاح امروز را بیندازیم به سه روز یا 5 روز دیگر چون قانون اساسی صراحت دارد که وزیر موظف است که ظرف ده روز در مجلس حاضر شود.

باهنر تصریح کرد: اگر وزیر هم اعلام آمادگی کند هیات رئیسه حق ندارد بگوید یازده روز دیگر این طبق آیین نامه روشن است.

وی گفت: دستور کار هفتگی مجلس را نمی توان تغییر داد اما زمانی که استیضاح کنندگان بخواهند که استیضاح را چهار روز عقب بیاندازید این اصلا آیین نامه ای نیست مراعا نمی تواند بماند.

باهنر افزود: ما تفاهم کردیم که استیضاح منتفی شود بر اینکه برخی می گویند نمی شود بله می شود اگر استیضاح کنندگان بگویند که ما فردا استیضاح را نمی خواهیم مطرح کنیم منتفی است اما بحث بعدی آن این است که امروز که چهارشنبه است ما استیضاح را با امضای بیشتر به هیات رئیسه تقدیم می کنیم و هیات رئیسه هم مکلف به اعلام وصول است و ما هم این تعهد را کرده ایم که هر لحظه استیضاح به دست ما برسد ما اعلام وصول می کنیم.

نایب رئیس مجلس افزود: ما کار خلاف آیین نامه انجام نداده ایم این تفاهم بوده طبق آیین نامه بوده و استیضاح قبلی منتفی شده است تمدید و تجدید نشده است؛ وقت آن را ظرف ده روز (به پایان رسیده است) و یک روز هم نمی توانیم اضافه کنیم. نه ما نه وزیر و نه استیضاح کنندگان حق نداریم که وقت را استمرار بدهیم اما می توانیم استیضاح را منتفی و استیضاح دیگری را مطرح نماییم؛ این حق نمایندگان است و وظیفه ما است که به آن عمل کنیم ما داریم به آن عمل می کنیم.

باهنر گفت: در مقدمات اینکه آیا آیین نامه داخلی مجلس رعایت شده یا خیر صرفا و اختصاصا در اختیار هیات رئیسه مجلس است ولاغیر هیچکس حق دخالت در این قضیه را ندارد کما اینکه دولت هم زمانی که لایحه ای را به ما می دهند اصلا دنبال نمی کنیم که این لایحه در جلسه هیات دولت تصویب شده عدد رسمی بوده یا خیر یا اینکه قوه قضاییه حکمی را صادر می کند اینکه دیوان عدالت مقدماتی را فراهم کرده یا خیر، این مسایل مربوط به خود دستگاه است.

باهنر تصریح کرد: در این حال طرح استیضاح به دست ما نرسیده هر زمان که برسد ما اعلام وصول می کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet