هدر موبایل
1387/02/25 11:04:00
سرویس سیاسی

حدادعادل: عدل حیات زندگی اجتماعی است

رئیس مجلس در مراسم افتتاحیه همایش "دادستان های سراسر کل کشور" که در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد با بیان اهمیت عدالت گفت: عدل یکی از ارکان اعتقادی و جهان بینی ماست و در واقع عدل حیات زندگی اجتماعی است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص اهمیت این گردهمایی گفت: اهمیت این نوع گردهمایی ها از آن جهت است که سبب می شود با تبادل تجربه میان دادستان ها بر غنای تجارب مجموعه قوه قضاییه افزوده شود و مشکلات و نقطقه های کور شناخته شود.

وی اظهار داشت: اجتماع مسئولان قوه قضاییه در این گردهمایی سبب همدلی، همفکری و هم زبانی است و به تقویت دستگاه قضایی کمک می کند.

رئیس مجلس افزود: شیعه از نظر کلامی و سیاسی همواره شعار عدل را سرداده و عدل یکی از اصول دین در اعتقادات ماست و مسیری است که پیامبران، جامعه را از آن به سوی توحید هدایت می کردند.

وی در ادامه گفت: ما عدل را مهمترین مشخصه دوران امام ظهور می دانیم و این نشان می دهد بزرگترین خدمتی که دین می تواند به مردم کند، گسترش عدالت است.

حدادعادل با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: بالاترین انتظار از حکومت دینی مانند جمهوری اسلامی که با یک انقلاب اسلامی پدید آمده و به دست یک روحانی، فقیه و مرجع تقلید بنیان گذاری و رهبری شده دو چیز است: در درجه اول عدالت و درجه دوم علم و دانش و به همین دلیل رهبر معظم انقلاب مستمرا هم بر عدالت و هم برگسترش دانش تاکید می کنند.

نماینده مردم تهران خاطرنشان کرد: با تامین عدالت، امنیت تامین می شود. امنیت بشر مایه امیدواری و لازمه نوآوری و شکوفایی است و جامعه ای که امنیت داشته باشد می تواند نوآوری داشته باشد.

وی تصریح کرد: در کشور همه تلاش های قوه مقننه و مجریه بدون حضور یک قوه قضاییه کارآمد ناقص می ماند و هر قانونی که ما در مجلس وضع می کنیم تنها زمانی می تواند معتبر باشد که ضامن اجرایی داشته باشد که این ضامن قوه قضاییه است و باید گفت قانون بدون قوه قضاییه تنها عبارتی است نوشته شده بر کاغذ.

حدادعادل ابراز امیدواری کرد که ما در مجلس هشتم بتوانیم ارتباط بیشتری با قوه قضاییه داشته باشیم و بتوانیم با تصویب قوانینی که کار این قوه را تسریع می کند به آن خدمت کنیم.

وی مساله حقوق و قضا را یک مساله جهانی خواند و اظهار داشت: با هر تحولی که در فناوری و دانش پدید می آید و با هر شیوه نو در زندگی، جرایم تازه ای ظهور می کند، مانند پیدایش رایانه و اینترنت که جرایم خاص خود و قوانین خاص خود را دارد.

وی در ادامه با اشاره به مسایلی همچون وسعت خاک، مرزهای گسترده و اعتقادات عمیق دینی گفت: این عوامل بر پیچیده بودن جرم و جرایم می افزاید و باعث می شود تا قوه قضاییه پویایی بالایی داشته باشد.

رئیس مجلس در ادامه سخنان خود به موضوع حقوق بین الملل و حقوق بشر اشاره کرد و گفت: امروز قطعنامه های حقوقی به صورت یک نرم افزار برای اعمال سلطه در دست مستکبران درآمده است و وقتی ما به استکبار فکر می کنیم باید در کنار قدرت نظامی و رسانه ای به قدرت حقوقی استکبار هم توجه کنیم.

وی فلسطین را یکی از نمونه های بارز این موضوع برشمرد و گفت: در حالی که صهیونیست های اشغالگر جمع شده اند تا شصت سالگی حاکمیت خود را جشن بگیرند در کنار آن با مردم فلسطین رفتاری غیرانسانی می کنند و با چشمان شیشه ای همچون چشمان مجسمه تنها به درد و رنج مردم فلسطین می نگرند.

حدادعادل افزود: اینها که دم از دموکراسی می زنند، ملتی که حکومتی را با دموکراسی به نام خواص از سرکار آورده را محکوم می کنند.

وی تاکید کرد: تمام این مسایل نشان می دهد تمدن و جهان اسلام بدون استقلال حقوقی نمی تواند در دنیای امروز ایستادگی کند.

رئیس مجلس در پایان گفت: امیدواریم ما گواه مردم جهان باشیم، آنچنان که رسول خدا نمونه و گواهی است برای ما.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet