هدر اصلی
1389/06/22 08:20:00
سرویس فرهنگی
موسی‌الرضا ثروتی:

در برداشت از قانون استخدام معلمان حق‌التدریسی ابهام وجود دارد

**نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی معتقد است مجریان قانون استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی ابهاماتی دارند که نمایندگان مجلس باید به رفع این ابهام‌ها کمک کنند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"موسی‌الرضا ثروتی" در گفتگو با ارمغان خراسان شمالی تأکید کردکه تمام تلاش نمایندگان در اظهار نظر پیرامون استخدام در وزارت آموزش و پرورش از یک سو برگرفته از احساس مسئولیت آنان و از سوی دیگر مربوط به حساسیت موضوع استخدام هزاران نیرو در یک وزارتخانه است که به خودی خود حساسیت زیادی را برمی‌انگیزد و افکار عمومی جامعه را متوجه خود خواهد کرد .

وی در توضیح روندی که قانون استخدام معلم در وزارت آموزش و پرورش پشت سر گذاشته گفت: ما دو قانون تصویب کردیم، نخست استخدام 60 هزار نفر در 5 سال که این قانون در سال 88 تصویب شد و پس از آن در سال 1389 قانون اولویت استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی تصویب شد.

نماینده بجنورد یادآور شد:اما ماجرا از آنجا شروع شد که اعتراض‌هایی نسبت به روند اجرای این قوانین به مجلس‌نشینان رسید و متقاضیان استخدام از مشکلات و یا بی‌عدالتی‌هایی گلایه کردند که در این بخش از اجرای قانون رخ داده بود.

ثروتی از 1200 پیامک و 800 نامه‌ای خبر داد که در این خصوص به دست نمایندگان رسیده و همه آنها به پرسشی منجر شد که او از وزیر آموزش و پرورش پرسیده است.

نماینده مردم مانه اظهارداشت: در این سؤال به 14 نکته اشاره شده و از وزیر خواسته تا به این نکات با دقت بیشتری توجه کند و حاجی‌بابایی نیز در مقام وزیر برخی از نکات را پذیرفته تا برای اجرا مد نظر قرار دهد.

وی ادامه داد: یکی از این نکات کسری سابقه خدمتی در ابتدای هر سال بوده‌ به این شکل که اگر برخی معلمان، مدت زمانی پس از آغاز سال تحصیلی کارشان را شروع کرده‌ باشند، از این کسری چشم‌پوشی شده و سابقه‌شان یک سال تحصیلی در نظر گرفته خواهد شد.

ثروتی یادآور شد:نکته دوم که وزیر آموزش و پرورش در جلسه با نمایندگان پذیرفته تا انجام دهد، اولویت استخدام آموزشیاران و معلمان حق‌التدریس در رشته‌های مورد نیاز است.

طرحی با 2 فوریت

ثروتی برای به سرانجام رسیدن تکلیف استخدام نیرو در آموزش و پروش طرحی با دو فوریت تهیه و به امضای 140 تن از نمایندگان رسانده است که به استخدام با هر میزان سابقه و با اولویت سوابق بیشتر در مناطق مورد نیاز و هم‌چنین با توجه به رشته‌های مورد نیاز منطقه و نیز تأکید بر جنسیت مورد نیازد اشاره دارد و در واقع تلاشی است که بخشی از ابهامی را که در وزارت آموزش و پرورش در این مورد پیش آمده برطرف خواهد کرد.

این طرح هر چند برای به دست آوردن دو فوریت در صحن مطرح شد اما نمایندگان حاضر در مجلس به یک فوریت آن رأی دادند و برای بررسی به کمیسیون‌های «آموزش و تحقیقات» و «اجتماعی»‌ سپرده شد. کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز در نخستین جلسه‌ای که برای بررسی این طرح تشکیل داد صورت جلسه‌ای با موضوع «مستمر و غیر مستمر»‌ تصویب کرد که قرار شد وزارت آموزش و پرورش آن را اجرا کند اما به گفته ثروتی نه تنها این اقدام را عملی نکرد بلکه در انتشار اسامی پذیرفته‌شدگان جدید برخی اسامی نسبت به فهرست پیشین تغییر کرده بود که این موضوع اعتراض‌هایی را در پی داشت.

ثروتی امیدوار است که چنان‌چه کمیسیون آموزش و تحقیقات با سرعت کار خود را در بررسی این طرح یک فوریتی دنبال کند، بتوان آن را حداکثر تا یک ماه آینده در مجلس مطرح و نظر نمایندگان را درباره آن جویا شد.

ایثارگران

خواسته دیگر نمایندگان مجلس از وزیر آموزش و پرورش استخدام ایثارگران خارج از سهمیه حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران نهضت سوادآموزی بود که از سوی وزیر آموزش و پرورش وعده داده شده اما هنوز اجرا نشده‌است.

نیروهای شرکتی

ثروتی می‌گوید: «یکی دیگر از خواسته‌های ما استخدام 23 هزار نفر نیروی جدید به‌کار گرفته شده در آموزش و پرورش به عنوان نیروی شرکتی است که پس از اولویت حق‌التدریس‌ها و آموزشیاران انجام شود.»

و اضافه می‌کند که: «یک نکته دیگری هم جناب وزیر پذیرفته استخدام نیروهایی پیمانی است که در سال 86 نزدیک به 5 سال سابقه کار داشته‌اند.»

او تأکید می‌کند که اجرای عدالت در استخدام بیشتر مد نظر نمایندگان است و تلاش خواهند کرد تا در این بخش عدالت براساس نیاز هر منطقه اجرا شود.

آخر کار

استخدام در کشوری که درصد بیکاری‌اش را به زحمت می‌توان تک رقمی اعلام کرد، یکی از موضوعاتی است که در مردم ایجاد حساسیت خواهد کرد، وقتی ‌آموزش و پرورش به عنوان بخشی از دولت تصمیم می‌گیرد تا 40 هزار نفر را از طریق برگزاری آزمون استخدامی جذب کند، بخش بزرگی از جامعه  چگونگی اجرای این روند را به دقت بررسی می‌کنند و در واقع از این طریق درستکاری دولت، مجلس و قانونگذاران را محک خواهند زد. به نظر می‌رسد روز امتحان است و این بار مردم داوری می‌کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet