هدر موبایل
1387/02/25 14:35:00
سرویس فرهنگی

گزارش تحقیق و تفحص از امتحانات تخصصی آموزش پزشکی در مجلس قرائت شد

گزارش تحقیق و تفحص از آزمون‌های تخصصی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بویژه آزمون دستیاری سال ۱۳۸۲ در جلسه علنی امروز چهارشنبه مجلس قرائت شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، متن کامل این گزارش که از سوی محمدعلی حیاتی مخبر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در جلسه امروز قرائت شد به شرح زیر است:

1) مقدمه:

یکی از مهم‌ترین حوزه‌های فعالیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حوزه شورای عالی آموزش پزشکی و تخصصی است که همه ساله امتحانات زیادی در این حوزه اجرا شده و بخش مهمی از قوانین و دستور العمل ها مربوط به آن است، در میان امتحانات برگزار شده، آزمون دستیاری پزشکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد.

رقابت سنگین پزشکان شرکت‌کننده در این آزمون و میزان پذیرش اندک شرکت‌کنندگان برای ورود به دوره تخصصی، باعث شده است تا برگزاری این آزمون از حساسیت و اولویت خاصی برخوردار باشد، متاسفانه در سال 80 نحوه برگزاری این آزمون از سوی شورای عالی آموزش پزشکی و تخصصی و نیز وجود مشکلات ساختاری در دبیرخانه این شورا، بر دامنه نگرانی‌ها افزوده و به همین دلیل پس از برگزاری آزمون سال 82 اعتراضات و شکایات فراوانی از عملکرد مسوولان برگزار کننده و نیز نحوه اجرای آزمون، به مراجع مختلف صورت گرفته است.

در پی ارائه تخلفات برگزاری آزمون دستیاری سال 82 به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، 14 نفر از نمایندگان مجلس سئوالی را در راستای ایفای وظیفه نظارتی خویش و با هدف روشن شدن اذهان عمومی از روند برگزاری آزمون از وزیر سابق وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی مطرح نمودند. ولی به دلیل عدم ارائه اطلاعات آزمون دستیاری از سوی مسئولان وقت وزارتخانه، درخواست تحقیق و تفحص از نحوه برگزاری آزمون طرح و پس از تصویب در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح و به تصویب رسید.

گزارش پیش رو، چگونگی انجام مراحل تحقیق و تفحص را تشریح و با ارائه یافته‌های کمیته تحقیق، به بیان نتایج و راهکارهای موردنظر خواهد پرداخت.

 

2) سابقه آزمون:

الف- بر طبق اعلام رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاریخ 11/16 /82 به عنوان روز برگزاری آزمون دستیاری پزشکی در سال 82 تعیین می‌گردد ولی به دلایل نامشخص برگزاری آزمون از تاریخ فوق، به روز 14 /12 /82 منتقل می‌گردد.

ب- پس از برگزاری آزمون، گزارش‌های متعددی دال بر وجود تقلب، خرید و فروش سئوالات، تخلف درنحوه برگزاری آزمون منتشر گردید و در همین راستا چندین تحصن و تجمع اعتراض‌آمیز از سوی پزشکان شرکت کننده در آزمون، در مقابل مراجع نظارتی و قضایی برگزار شد. به دنبال موارد فوق، شکایت‌های متعددی به مراجع قضایی و نظارتی انجام پذیرفت.

 

3) مراحل انجام تحقیقات از سوی کمیته تحقیق و تفحص:

الف- در تاریخ 26 /3 /83 چهارده نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص تخلف در امتحان ورودی سی و یکمین دوره دستیاری تخصصی پزشکی سئوالی را از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌نمایند. سوال مربوطه به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع شده و وزیر محترم سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در جلسه مورخ 9 /4 /83 کمیسیون آموزش و تحقیقات به ارائه توضیحاتی در مورد برگزاری آزمون می‌پردازد که نمایندگان از پاسخ‌های وزیر محترم، قانع نشده و توافق گردید تا کمیته‌ای متشکل از آقایان دکتر حیدرپور، دکتر ریاض، دکتر امیرحسنخانی و دکتر زاکانی، موضوع را دقیقا بررسی و نتیجه را به کمیسیون ارائه دهند.

کمیته در تاریخ 16 /4 /83 به وزارت بهداشت ودرمان معرفی شد و اولین جلسه کمیته در تاریخ 17 /4 /83 در محل دبیرخانه شورای آموزش پزشکی تخصصی برگزار و لیستی از اطلاعات مورد نیاز کمیته به دبیرخانه مربوطه ارائه گردید.

در تاریخ 20 /4 /83 بخشی از اطلاعات مورد درخواست از سوی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی تخصصی در اختیار کمیته قرار گرفت ولی با بررسی اطلاعات ارسالی مشخص گردید که اطلاعات دارای نواقص فراوان بوده و قابل بهره‌برداری نمی‌باشد. پس از پیگیری کمیته جهت تکمیل اطلاعات، مسوولان دبیرخانه آموزش پزشکی تخصصی، اعلام نمودند مقام وزارت دستور داده‌اند که اطلاعات به صورت پرینت شده و مکتوب در اختیار مجلس قرار گیرد به همین دلیل اطلاعات جامعه و کامل به مجلس ارائه نشده است.

در تاریخ 23 /4 /83 طی نامه‌ای به شماره 37/38/د کمیسیون آموزش و تحقیقات مجددا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست کرد تا اطلاعات دقیق‌تری به کمیته مجلس ارائه دهند، پس از این نامه در 6 نوبت و در مدت حدود 20 روز بخش دیگری از اطلاعات مورد نیاز به کمیته تحقیق مجلس ارائه گردید که متاسفانه با بررسی‌های انجام شده این اطلاعات نیز دارای ابهامات و نواقص فراوان بودند.

به علت کارشکنی‌های انجام شده در نحوه ارائه اطلاعات به کمیته تحقیق مجلس، وزیر محترم وقت بار دیگر به کمیسیون آموزش و تحقیقات دعوت و در حضور وی و معاون پارلمانی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی، ضمن پرداختن به ابهامات موجود، به عدم ارائه اطلاعات از وزارت بهداشت و درمان به مجلس اعتراض شد. علی‌رغم قول‌های مکرر، اطلاعات کامل به کمیته داده نشد و بعد از حضور معاون پارلمانی وزارتخانه و دبیر شواری عالی آموزش پزشکی و تخصصی در کمیسیون اصل نود مجلس لوح فشرده اطلاعات مربوط به امتحان دوره سی و یکم به کمیته تحویل گردید ولی در بررسی انجام شده معلوم شد که بخشی از اطلاعات از لوح فشرده مزبور حذف شده است.

برای بار سوم وزیر، معاون پارلمانی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی به کمیسیون آموزش و تحقیقات دعوت شده و بعد از طرح موضوع، آقای دکتر ن-پ دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی به صراحت اعلام داشتند که عدم ارسال کامل اطلاعات برای ممانعت از بررسی کامل نمایندگان بوده است. البته این گفته مورد اعتراض وزیر قرار گرفت و باعث شد ایشان از کار برکنار شده و ضمنا معاون پارلمانی وزارتخانه نیز استعفاء نماید.

ب- متاسفانه علی‌رغم تلاش نمایندگان مجلس برای پیگری موضوع در کمیسیون آموزش و تحقیقات مسئولان وزارتخانه از تمکین در برابر ارائه اطلاعات کامل به کمیته تحقیق مجلس سرباز زده و در نهایت نمایندگان محترم تصمیم گرفتند تا با طرح تحقیق و تفحص از آزمون دستیاری سال 82، از ابزار قانونی مجلس در بعد نظارتی خویش استفاده کنند، به همین منظور یکی از نمایندگان با ارائه درخواستی خواهان انجام تحقیق و تفحص از آزمون دستیاری پزشکی سال 82 شد. این درخواست کمیسیون آموزش و تحقیقات تصویب شده و سپس به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

ج- با همکاری شش نفر از کارشناسان پزشک و صرف پنج هزار نفر ساعت وقت در چهار ماه، بررسی موارد با مطالعه سوابق مکتوب آزمون دستیاری پزشکی سال 82 و سنوات ما قبل آن، اجرای مصاحبه با شکات و افراد معتمد در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بررسی گزارش‌های نهادهای نظارتی از نحوه برگزاری آزمون دستیاری سال 82، مطالعه اسناد موجود در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی و انجام مصاحبه با اعضای آن دبیرخانه، پیگیری و بررسی اطلاعات قضایی پرونده‌های تحت بررسی در دادگستری استان تهران، بررسی آمار- تطبیقی شرکت کنندگان در آزمون دستیاری پزشکی سال 82، بررسی ساختار و فرآیندی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی تخصصی و نیز نحوه برگزاری آزمون‌ها توسط هیات تحقیق و تفحص انجام پذیرفت.

د- پس از بررسی‌های اولیه مقرر گردید تا با تغییر ضابطین قضایی و قبول مسئولیت کار توسط معاونت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیگیری پرونده تشکیل شده در دادسرای فرودگاه با جدیت دنبال شود و پس از آن نتیجه کار کارشناسی کمیته تحقیق و تفحص نیز در اختیار ضابطین قضایی قرار گرفت تا تحقیقات قضایی و اطلاعاتی نیز در مورد متهمین و سرشاخه‌های کشف شده انجام شود. سپس مظنونین پرونده از سوی مقام محترم قضایی احضار و مورد بازپرسی قرار گرفتند.

ضابطین قضائی با صرف حدود بیست و پنج هزار نفر ساعت کار و بهره‌گیری از روش‌های علمی بررسی خود را با شناخت شبکه فروش در مقیاس کوچک آغاز کرده و با ریشه‌یابی‌های خاص از بیست و دو حوزه برگزاری امتحانات در هفت استان (استان‌های تهران، مازنداران، تبریز، کرمان، کرمانشاه، مشهد و خوزستان) نمونه‌ها را انتخاب و شصت و هشت نفر را احضار نمود که شصت و سه نفر به جرم خویش اقرار نموده و طی تشریفات قانونی شش نفر اولیه به دادگاه معرفی گردیدند. در دادگاه بدوی برای هر شش نفر حکم صادر شد و رای دو نفر از آنان در دادگاه تجدید نظر نیز ابرام گردید.

 

4) یافته‌ها:

الف- مهم‌ترین رکن در برگزاری سالم آزمون، وجود و اجرای دستورالعمل‌های حفاظتی و حراستی از اسناد و مدارک و سئوالات آزمون و هم‌چنین نحوه توزیع سئوالات و پاسخنامه‌ها می‌باشد پس از بررسی‌های لازم مشخص گردید هیچ‌گونه صورتجلسه‌ای از زمان حضور، مدت حضور انتخاب‌کنندگان سئوالات و نیز نحوه انتخاب سئوالات نهایی از بانک سئوالات اولیه که به تایید انتخاب‌کنندگان سئوالات، مسئولان برگزاری آزمون دستیاری و عناصر حفاظتی و حراستی رسیده باشد، وجود ندارد. هم‌چنین هیچ‌گونه صورتجلسه‌ای از نحوه انجام مراحل تایپ، پرینت و تکثیر سوالات آزمون که مورد تایید عناصر حفاظتی و حراستی و مسئولان دبیرخانه آموزش پزشکی تخصصی باشد، تنظیم نگردیده است.

علاوه بر موارد فوق که صحت برگزاری آزمون را مخدوش می‌نماید، بی‌دقتی برگزارکنندگان در تکثیر اوراق امتحانی کاملا مشهود می‌باشد ( معاون اجرایی دبیرخانه شورای عالی آموزش پزشکی تخصصی آقای دکتر(ه) در مصاحبه با صدا و سیما اعلام داشته‌اند که تکثیر سئوالات در بخش خصوصی انجام شده است ولی از سوی دیگر آقای دکتر ن-پ دبیر شورای آموزش پزشکی تخصصی اذعان کرده‌اند که تکثیر سوالات در دبیرخانه شورا انجام گرفته است). لازم به ذکر است بررسی‌ها، نشان می‌دهد که دبیر شورای آموزش پزشکی تخصصی در سال 82 و در ایام برگزاری امتحان و نیز در مراحل طرح سئوالات و تکثیر آنها، به سفر خارج از کشور می‌رفته و کلیه امور آزمون، از سوی معاون اجرایی دبیرخانه پیگیری و ابلاغ شده است و شخص دبیر شورا، نظارت مستقیمی در اجرای مراحل آزمون نداشته‌اند.

ب- مسئولین دبیرخانه آموزش پزشکی تخصصی دقت لازم را در ارسال محموله دفترچه‌های سئوالات گروه‌های مختلف شرکت‌کننده در آزمون دستیاری سال 82، انجام نداده‌اند؛ به طوری‌که قصور مسئولین برگزاری آزمون در این موارد مشهود است.

به عنوان مثال در صورت‌جلسه‌های موجود از نحوه‌ی برگزاری آزمون دستیاری پزشکی در تبریز، گزارش شده است که تعداد دفترچه‌های سوالات گروه‌های مختلف پزشکی شامل گروه‌های A، B، C و D مطابق درخواست ارایه شده به دبیرخانه مرکزی در تهران، به دانشگاه تبریز ارسال نشده است؛ به طوری که برای بعضی از گروه‌ها (مانند گروه B) تعداد دفترچه‌های ارسالی بیشتر از تعداد شرکت‌کنندگان و برای بعضی دیگر از گروه‌ها (نظیر A) تعداد دفترچه‌های ارسال شده کمتر از تعداد شرکت کنندگان بوده است؛ به نحوی که در یک مرحله به دلیل اتمام دفترچه سوالات گروه A، تعداد بیست سری دفترچه سوال گروه A، در همان دانشگاه تکثیر و به حوزه‌ی امتحانی مربوطه منتقل می‌شود.

با توجه به مکانیزم طراحی سوالات آزمون دستیاری که به صورت کشوری و با مشارکت حدود هفتاد نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها انجام پذیرفته است، احتمال لو رفتن Guide Line با چارچوب‌های کلی طراحی سوالات و نیز اصل بانک سوالات و سوالات نهایی آزمون از سوی بعضی از طراحان سوالات وجود داشته است به‌ویژه این‌که بررسی‌ها نشان داده است که برخی از اساتید طرح سوال، طرح سوالات را به دستیاران خویش واگذار کرده و دسترسی به منابع طرح سوال و بانک سوالات را به خارج از محدوده‌ی مورد نظر گسترش داده‌اند.

تحقیقات کمیته‌ی تحقیق و تفحص نشان می‌دهد که از میان مراکز آمادگی پزشکان برای امتحان دستیاری در تهران و شهرستان‌ها، برخی از آموزشگاه‌ها در ارتباط با تقلب در آزمون فوق‌الذکر دخالت داشته‌اند. یافته‌های کمیته‌ی تحقیق و تفحص نشان می‌دهد تعداد معدودی از اساتید آنها با همکاری و هماهنگی با یکدیگر سوالات آزمون دستیابی پزشکی سال 82 را به این آموزشگاه‌ها منتقل نموده‌اند.

ج - کمیته‌ی تحقیق و تفحص مجلس، با صرف وقت مقتضی، کار علمی - تحقیقی و با انجام عملیات آماری - تطبیقی و مقایسه‌ای برای 3000 نفر از شرکت کنندگان در آزمون دستیاری پزشکی سال 82 و نیز با اقدامات تشریح شده مذکور که همگی آنان مستند به گزارش‌ها و شکایات متعدد بود، 10 شاخه‌ی احتمالی متخلفین در خروج سوالات و فروش آنها را شناسایی نمود.

با ارایه‌ اطلاعات و جمع‌بندی‌های اولیه مقرر گردید تا با مجوز مقام قضایی و همکاری ضابطین قضایی، کوچک‌ترین شاخه متخلفین که شامل یک گروه چهار نفره خریداران سوالات آزمون و نیز شخصی به نام آقای «ر-ب» بود، احضار و تحقیقات لازم از آنها به عمل آید. آقای «ر-ب» در تحقیقات قضایی اذعان نمود که سوالات را با یک واسطه از عناصر مورد وثوق دبیرخانه آموزش پزشکی تخصصی تهیه نموده است. با انجام مراحل تحقیقاتی و نیز اعترافات متهمین، یکی از سرشاخه‌های اصلی خروج سوالات آزمون دستیابی سال 82، به نام آقای «م-ر-ح» شناسایی شد و از سوی مقام قضایی تحت پیگرد قرار گرفت.

د- همزمان با بررسی یکی از شاخه‌های خروج سوالات و فروش آنها که منجر به شناسایی و دستگیری سرشاخه اصلی این گروه شد، تحقیقات گسترده‌ی قضایی و نیز بررسی‌های کارشناسی بر روی دیگر شاخه‌های احتمالی نیز آغاز گردید. در این میان با مجوز مقام قضایی 10 نفر دستگیر و 58 نفر نیز به شعبه‌ی رسیدگی کننده‌ پرونده احضار گردیدند.

تحقیقات انجام شده و نیز اعترافات متهمان دستگیر شده نشان داد که:

آقای «م-ر-ح» به عنوان یکی از سرشاخه‌های اصلی خروج سوالات آزمون دستیاری پزشکی سال 82، تنها در یک مرحله سوالات آزمون را به 40 نفر از متقاضیان سوالات فروخته است. فروش سوالات از سوی وی از سال 1379 با خروج سوالات آزمون علوم پایه پزشکی و فروش آنها آغاز گردیده است و در سال‌های قبل از 82 هم اقدام به خروج سوالات آزمون‌های مختلف پزشکی نظیر آزمون‌های علوم پایه پزشکی، PHD، آزمون‌های ارتقا و دستیاری پزشکی، کارشناسی ارشد پزشکی در رشته‌های هماتولوژی، ژنتیک، فیزیولوژی و ... و فروش آنها کرده است.

سوالات آزمون دستیاری سال‌های 81 و 82 حداقل 48 ساعت قبل از برگزاری آزمون، از دبیرخانه تخصصی وزارت بهداشت خارج و به متقاضیان مربوطه فروخته شده است. قابل توجه این‌که به‌جز آزمون دستیاری سال 82 که سوالات به صورت غیرمجلد و برگ برگ در زمان تکثیر به دست آقای «م-ر-ح» رسیده است، کلیه‌ی سوالات آزمون‌های فوق‌الذکر در سال‌های گذشته، به صورت مجلد و آماده برای ارایه در روز برگزاری آزمون آن حداقل 48 ساعت و حداکثر 100 ساعت قبل از برگزاری آزمون‌ها، از محل مخزن خارج و به قیمت‌های گزاف به فروش رسیده است.

آقای «م-ر-ح» به عنوان سرشاخه‌ی اصلی یکی از گروه‌های شناسایی شده، کارمند قسمت علوم پایه دبیرخانه آموزش پزشکی تخصصی بوده و با احکام مختلف از سوی مسوول دبیرخانه تخصصی وزارت بهداشت، به عنوان نماینده‌ی دبیرخانه در تعدادی از آزمون‌های دستیاری و نیز آزمون‌های دیگر حضور داشته و از اوایل سال 82 به دلیل انتقال به معاونت بهداشت و تغذیه، از حضور مستقیم در دبیرخانه آموزش پزشکی تخصصی بازمانده است. وی تا پیش از انتقال به معاونت بهداشت و تغذیه، در خارج نمودن سوالات از دبیرخانه نقش محوری داشته است، ولی در مورد آزمون دستیاری سال 82 و هم‌چنین آزمون PHD سال 82 که وی از دسترسی مستقیم به سوالات محروم بوده است، فردی به نام «م-ف» سوالات را از دبیرخانه خارج و در اختیار وی قرار داده است. «م-ف» در زمان ارتکاب جرم مسوول حراست یکی از معاونت‌های وزارت بهداشت و درمان بوده است. هم‌چنین مشخص گردید سوالات آزمون دستیاری سال 82 از طریق این شاخه، نه تنها در تهران بلکه در اهواز و شمال کشور نیز به فروش رسیده است.

متهمین فوق در زمان احضار و دستگیری با توجه به تحقیقات و نیز اعترافات متهمین اولیه پرونده به تمام جرایم خویش اعتراف نموده، ولی کارشناسان پرونده به اقاریر انجام گرفته اکتفا ننموده و کلیه‌ی افرادی را که از متهمین فوق سوال خریداری کرده بودند احضار و مورد تحقیق قرار دادند. تحقیقات مشخص نمود که اقاریر فروشندگان و خریداران درخصوص نوع سوالات فروخته شده و مبالغ پرداختی با هم مطابقت دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، در مجموع گردش مالی صورت گرفته در این شاخه کشف شده، بالغ بر 000/000/890/4 ریال تخمین زده می‌شود که در صورت تکمیل شدن تحقیقات این رقم افزایش نیز خواهد یافت.

با عنایت به تحقیقات علمی بسیار دقیق انجام گرفته و نیز پی‌گیری‌ها و بررسی‌های قضایی - اطلاعاتی انجام شده در مورد آزمون دستیاری پزشکی سال 82 مشخص گردید که صرفا در این سال، تعداد قابل توجهی از پزشکان پذیرفته شده برای دستیاری پزشکی، با خرید سوالات، در آزمون دستیاری سال 82 قبول شده‌اند.

ه- با جمع‌بندی اطلاعات کسب شده از دیگر شاخه‌های احتمالی متخلفین در آزمون و نیز با توجه به اعترافات متهمان دستگیر شده در یکی از شاخه‌ها که قبلا به آن اشاره گردید، کمیته‌ی تحقیق و تفحص مجلس و ضابطین قضایی خواستار انجام تحقیقات بیشتر از دو تن از معاونین وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسوول دبیرخانه‌ی آموزش پزشکی تخصصی و معاون اجرایی وی و تعدادی از کارشناسان حوزه‌ی مربوطه در وزارت بهداشت شدند که این درخواست مورد پی‌گیری قرار نگرفت. در ادامه یکی دیگر از متهمان به خرید سوالات آزمون دستیاری از طریق تلفن همراه نیز دستگیر شد. این متهم به نام آقای «م-ر» در معیت سه نفر دیگر از شرکت کنندگان در آزمون دستیاری سال 82، با هماهنگی انجام شده با تیمی که به پاسخ‌های آزمون دستیاری دسترسی داشته‌اند، با تلفن همراه در آزمون شرکت نموده و از این طریق حین برگزاری آزمون، به سوالات پاسخ داده و در نهایت با رتبه‌ی نسبتا خوبی در آزمون دستیاری قبول شده‌اند.

لازم به ذکر است که باجناق این متهم به نام «ب» نیز از متهمین پرونده و تحت پیگرد قانونی بوده است. وی کارمند وزارت بهداشت و عضو تیم چهار نفره تصحیح سوالات آزمون دستیاری نیز بوده است.

در مورخ 11/8/84 برای 6 نفر از متهمین شامل دو تن از کارمندان وزارت بهداشت و 4 نفر از خریداران اصلی سوالات حکم قضایی صادر گردید. به طور نمونه آقای «م-ر-ح» به عنوان متهم ردیف اول پرونده به تحمل سه سال حبس، انفصال ابد از خدمات دولتی، پرداخت 000/000/183 ریال معادل دو برابر مال نامشروع تحصیل شده و ضبط 000/500/91 ریال اصل مال نامشروع محکوم گرید. در ادامه دادگاه تجدیدنظر حکم دو کارمند وزارتخانه را ابرام نموده و پرونده‌ی خریداران سوالات را برای بررسی در کمیته‌ی منتخب قانون نحوه‌ی رسیدگی به تخلفات آزمون‌های سراسری مصوب سال 6/7/1384 به وزارتخانه ارسال نمود.

و - به هر حال تقلب در آزمون دستیاری دوره‌ی سی و یکم برای هیات تحقیق و تفحص محرز می‌باشد، به‌خصوص این‌که برخی از متهمین توسط دادگاه محکوم گردیدند و ضمنا معلوم شد که در سالیان قبل نیز تقلب در آزمون‌ها به عمل آمدده است. لذا برابر قانون کمیته‌ای در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسوولیت رسیدگی و برخورد با متخلفین سالیان قبل را بر عهده گرفته و تا کنون 21 نفر از افرادی که با خرید سوال در امتحان دستیاری سال 1382 قبول شده‌اند از ادامه‌ی تحصیل محروم گشته‌اند. بنا بر اظهارنظر وزیر محترم بهداشت و معاونت آموزشی وی وزارتخانه مصمم به پی‌گیری و برخورد با متخلفین دوره‌ی سی و یکم و ماقبل آن می‌باشد.

 

5) پیشنهادها:

1. اصلاح ساختاری دبیرخانه و تکمیل بخش نظارتی آن و هم‌چنین ایجاد تمهیدات لازم درخصوص افزایش ضریب حفاظتی و حراستی آزمون‌ها (در مراحل طراحی سوالات و بانک اصلی سوالات، تهیه دفترچه آزمون و نحوه‌ی تکثیر و توزیع آن، چگونگی قرنطینه طراحان سوال و نحوه‌ی ارتباط آنان با مراکز آموزشی آزاد، نحوه‌ برگزاری آزمون و نیز بررسی نمرات و اعلام نهایی پذیرفته شدگان) انجام پذیرد.

2. انجام تحقیقات و بررسی شرایط پذیرفته شدگان سایر استان‌های کشور و تکمیل تحقیقات در هفت استان بررسی شده و اخراج پزشکان متقلب و تشدید مجازات آنان صورت گیرد.

3. پی‌گیری تشدید مجازات متخلفین در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزشگاه‌های متخلف برابر قانون نحوه‌ی رسیدگی به تخلفات آزمون‌های سراسری مصوب سال 6/7/1384 انجام گیرد.

4. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستگاه قضایی پی‌گیری جدی موضوع تا حصول نتیجه‌ی نهایی در ارتباط با آزمون دوره‌ی سی و یکم و تقلب در سالیان قبل را دنبال نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet