خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/06/22 16:22:00
سرویس فرهنگی
هدایت خواه:

رسیدن به اهداف بلندمدت انقلاب با طراحی و اجرای الگوهای اسلامی و ایرانی

**نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: انقلاب اسلامی پیام جدیدی را به دنیا ارائه کرد و آن توان و کارآمدی لازم برای اداره جامعه در همه عرصه‌های زندگی بشر است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،"ستار هدایت‌خواه" نماینده بویراحمد و دنا در گفتگو با روزنامه امید مردم اظهارداشت: دولت فعلی نیز معتقد به طراحی الگوی ایرانی و اسلامی برای اداره جامعه است اما در بدنه دولت، نظام اداری و به خصوص در بخش کارشناسی آن هنوز افراد زیادی بوده و هستند که باور به کارآمدی دین برای اداره جامعه ندارند و سعی می‌کنند از الگوهای بیگانه برای اداره جامعه سرمشق بگیرند.

 نماینده مردم بویراحمد و دنا در خانه ملت اظهار کرد: مقام معظم رهبری باتوجه به فرصت‌هایی که هم اکنون فراهم شده است و با تأکید و جدیت مضاعف نسبت به گذشته، می‌خواهند این الگوی ایرانی و اسلامی در دهه چهارم انقلاب که دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری شده است، طراحی و اجرا شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف بلندمدت انقلاب باید به طراحی و اجرای الگوهای اسلامی و ایرانی برای اداره جامعه دست پیدا کنیم؛ چون نمی‌شود با الگوهای غیردینی جامعه دینی را برای رسیدن به اهداف دینی هدایت کرد چرا که در یک جامعه دینی نمی‌توان با ساز و کارهای طاغوتی به اهداف دینی دسترسی پیدا کرد.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری چند سال قبل بحث تولید علم جنبش نرم‌افزاری را به عنوان یکی از لوازم اصلی پیشرفت مطرح کردند. این درحالی است که تا نتوانیم دانشگاه‌هایمان را اسلامی و نظام تعلیم و تربیتمان را متحول کنیم، قطعاً نه می‌توانیم دانش‌آموز، دانشجو و کارشناس متخصص دینی در عرصه‌های مختلف تربیت کنیم و نه می‌توانیم علم بومی و دینی تولید کنیم.

هدایت خواه با تأکید بر اینکه در راه رسیدن به الگوی پیشرفت حرکت‌های خوبی در پرورش متفکران دینی خصوصاً در حوزه علمیه و برخی مؤسسات آموزشی و پژوهشی انجام شده است، گفت: وجود بحث‌هایی مثل تهاجم فرهنگی و بحث‌های فکری و فلسفی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی که توسط روشنفکران وابسته به غرب انجام می‌شد، باعث شد تا اندیشمندان ما در عرصه فکری با جریان مقابل یعنی جریان سکولار و غرب‌گرا درگیر شدند اما این حرکت‌ها نیاز به یک سازماندهی دارند که بتوانند این ظرفیت‌های مختلف را در مراکز علمی و پژوهشی مختلفی که با همین انگیزه ایجاد شدند، ایجاد کنند.

 نماینده مردم بویراحمد و دنا با تأکید بر اینکه شهید مطهری در عرصه تئوری‌پردازی اسلامی یک انسان بی‌نظیر و بی‌بدیل بوده و هست، گفت: به طور منطقی برای رسیدن به سیستم اداره جامعه سه مرحله باید طی شود.

وی افزود: تئوری‌پردازی، طراحی و برنامه‌ریزی سیستم‌های اداره جامعه که مبتنی بر جهان‌بینی هستند و اجرای آن سه مرحله اداره جامعه است؛ اما در طی 30 سال گذشته حلقه مفقوده به نام طراحی و برنامه‌ریزی وجود داشته است و مجریان ما آن چیزهایی را اجرا کردند که خودشان پذیرفته بودند آن هم از طریق تحصیل در خارج کشور یا دانشگاه‌هایی که در داخل فقط ترجمه شده متون غربی را تدریس کرده بودند. یعنی ما تولید بومی علم برای طراحی سیستم‌ها و نظامات اجتماعی نداشتیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet