خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/06/22 16:41:00
سرویس سیاسی
نماینده کرمانشاه تاکیدکرد:

مصوبات زمین ‌مانده از سفرهای گذشته هیأت دولت پیگیری شود

**مصوبات دولت در دو مرحله سفر به کرمانشاه، استیضاح وزیر کشاورزی و برخی مسائل رخ داده در حاشیه راهپیمایی روز قدس کرمانشاه، محورهای مصاحبه با محمد کرمی‌راد عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی است.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت،"محمدکرمی‌راد" نماینده کرمانشاه به سؤالات ویژه‌نامه مجلس و مردم باختر درخصوص محورهای فوق پاسخ داده است که شرح این مصاحبه را در ذیل می‌خوانید:

 آقای کرمی‌راد با گذشت ماه مبارک رمضان، سفرهای استانی دولت از سر گرفته می‌شود. استان کرمانشاه از جمله استان‌هایی است که هفته‌های آینده میزبان این سفر خواهد بود، اگر موافق باشید به دو سفر گذشته و مصوبات و دستاوردهای این دو سفر بپردازیم. نگاه شما به این سفرها چیست؟

ماهیت این سفرها در مسیر نزدیک کردن دولتمردان به مردم و از این منظر که وزرا و مسئولان ارشد کشوری با حضور در یک منطقه معضلات و مشکلات را می‌بینند اقدام مثبت و درخور ستایشی است که همانند هر رفتار عمومی دولت در کنار تشویق‌ها، نیازمند نقد و بررسی هم هست که باید در یک قالب منصفانه، نوع کارکرد دولت را مورد بررسی و تحلیل قرار داد. اینکه دولت از ابتدای فعالیتش تاکنون 74 سفر به استان‌های مختلف کشورمان انجام داده، اقدام بزرگ و کم‌نظیری است که هرگز در طول 30 سال پس از انقلاب سابقه نداشته و شاهد آن هستیم که تک‌تک وزرا در روند این سفرها، به خوبی معضلات را دیده و شناخته‌اند.البته شناسایی مشکلات یکی از موضوعات مهم مملکت​داری است اما نکته مهم​تر در باب سفرها اتخاذ تصمیماتی است که بتواند به گونه​ای بر مشکلات حاکم بر کشور فائق آمده و مسیر زندگی مردم را بر مدار مطلوب هدایت کند.

شما در هر دو سفر دولت را همراهی می‌کردید؟

در سفر اول که در زمان مجلس هفتم بود ما نقشی در آن نداشتیم اما در سفر دوم، اینجانب به همراه سایر نمایندگان استان، دولت را همراهی می‌کردم. به واقع تلاش همه ما بر این بود که چه در کارگروه اشتغال و چه در جلسه هیأت‌دولت، مصوباتی شکل بگیرد که مبنای اجرایی داشته و استان را از وضعیت رکود خارج کند و در عین حال مصوبات واقع‌بینانه و مستند و اجرایی باشد.

این تلاش‌ها منجر به برخی مصوبات شده که هنوز اجرایی نشده است.

انبوهی از مصوبات دولت در این سفرها اجرایی شده و شاید برخی از آنها هم در اجرا به مشکل برخورده که نمایندگان برای اجرایی شدن این مصوبات، مداوم در حال پیگیری هستند. در عین حال باید توجه داشت که سفرهای هیأت‌دولت، انتظاراتی را خلق کرده که بسیاری از این انتظارات به‌حق، نیازمند پیگیری برای اجرای کامل است.

نمایندگان در دور دوم در بخشی از سفر آن را تحریم کردند! علت این تحریم سفر مجدد و بعد از آن همراهی دولت از سفر نمایندگان چه بود؟

بله، نمایندگان در یک مقطعی از سفر دوم به واسطه برخی از علل و عوامل که ناشی از برخی بی‌توجهی‌ها بود این سفر را تحریم کردند اما پس از آن جلسه‌ای با آقای سعیدلو(معاون اجرایی وقت) برگزار شد که برخی موضوعات را دولت در آن مقطع پذیرفت و مجموع نمایندگان به این نتیجه رسیدند که در سفر با دولت برای جلوگیری از برخی شائبه‌ها، حضور یابند.

مصوبه مربوط به توسعه راه‌آهن به کرمانشاه و  خسروی این روزها همچنان جزو مطالبه عمومی است. این مصوبه  که در سفر دوم بود چرا محقق نمی‌شود؟

مصوبه مربوطه توسعه راه‌آهن به کرمانشاه تا سال 90 و تا خسروی تا سال 93 از جمله مصوباتی بود که دولت وزارت راه را در این حوزه موظف کرد اقدامات لازم را انجام دهد اما در حالی‌که تنها شش ماه تا سال 90 باقی مانده اقدامات اساسی در این بخش صورت نگرفته و وزارت راه به تازگی از عقد قرارداد با یک شرکت چینی سخن به میان آورده است که این اتفاق می‌بایست مدت‌ها قبل در مورد آن تدبیر می‌شد.

این عدم تحقق به‌موقع مصوبات بار روانی به دنبال ندارد؟

بدون شک دارد. معتقدم نباید برخی بی‌برنامگی‌ها و تنبلی مدیران سبب عدم تحقق برخی مصوبات و یا رکود و عدم تأمین بودجه به موقع سبب به وجود آمدن موج ناامیدی در جامعه شود. نباید اجازه دهیم امید مردمان تبدیل به یأس شود.

به نظر می‌رسد مصوبات بزرگ دولت برای کرمانشاه عمدتاً زمین مانده‌اند؟

عمدتا به همین صورت است، مصوبه کلیدی برای توسعه پالایشگاه آناهیتای کرمانشاه که قرار بود ظرفیت آن را از 30 هزار به 150 هزار بشکه افزایش دهد، همچنان در کش و قوس میان سازمان تأمین اجتماعی و وزارت نفت است و سازمان تأمین اجتماعی را در برابر پیگیری‌های بحث فنی، تأمین خوراک توجیه‌ناپذیر اقتصادی را مطرح می‌کند.

پیگیری نمایندگان در این بخش به کجا رسیده است؟

به اجرای هر چه سریع‌تر توسعه این پالایشگاه که خواست عمومی مردم استان و گامی برای اشتغال پایدار به شمار می‌رود، دو تا سه گروه حتی خارجی آماده سرمایه‌گذاری هستند که در موارد متعدد به وزارت نفت وصل شده‌اند تا به نحوی مشکل نقدینگی حدود دو هزار میلیاردی برای توسعه پالایشگاه مرتفع شود.

مصوبات دیگری هم هست که مردم از عدم تحقق آنها گلایه دارند؟

بله، دانشکده صنعتی استان در مرحله فوندانسیون  رها شده است و متأسفانه اهتمام لازم برای جذب 6/4 میلیاردی اعتبار آن وجود نداشته و این مصوبه دولت نیز که اکنون می‌بایست در آستانه بهره‌برداری باشد همچنان در مراحل اولیه قرار دارد. همچنین برای تحقق منوریل در شهر کرمانشاه هیچ پیگیری دیده نمی‌شود.

شما پیگیر جدی استیضاح وزیر کشاورزی هستید.  در آستانه تعطیلی دوهفته‌ای مجلس، آیا قصد دارید موضوع را پیگیری کنید؟

حتماً استیضاح وزیر کشاورزی را با قدرت پیگیری می‌کنیم، اعضا در استیضاح وزیر کشاورزی مصمم هستند و علی‌رغم تلاش‌های بسیاری که برای منصرف کردن آنان صورت گرفته، همچنان بر این موضوع تأکید دارند و چون عقبه علمی و اصولی برای این استیضاح وجود دارد، اعضا یکپارچه این طرح را پیگیری می‌کنند.

اگر موافق باشید به جزئیات دقیق‌تر علل استیضاح بپردازیم، حتماً در این میان عوامل محلی هم وجود دارد؟

ببینید، دلایل استیضاح ممکن است مبتنی بر مشاهدات محلی باشد اما در پاسخ به عدم توجه وزیر به درخواست‌های شخصی نیست. به عنوان مثال در مصوبات دولت برای کرمانشاه بحث قطبیت کشاورزی کشور مطرح شد که به واقع کرمانشاه، شایسته این توجه جدی بود اما متأسفانه با سهل‌انگاری و بی‌توجهی به این مصوبه رها شده است. ضعف مدیریت کشاورزی استان از موضوعاتی است که شخص وزیر نیز به آن اذعان کرده است، بسیاری از طرح‌های بزرگ کشاورزی استان نظیر نظام مهندسی کشاورزی و توسعه گلخانه‌ها بر زمین مانده است و در عین حال شاهد ارائه آمارهای غلط و نادرست و غلوشده هستیم.

آیا تولید محصولات کشاورزی استان با رکود مواجه شده است؟

بخش قابل‌توجهی از تولید گسترده گندم در استان به واسطه تلاش شبانه‌روزی کشاورزان محروم استان بوده و این در حالی‌ است که امسال وضعیت بارندگی در شرایط مطلوبی بوده است.

پس مشکل کجاست؟

آفت سن و زنگ‌زدگی گندم کشاورزی استان را فراگرفته است. دلال‌بازی در همه عرصه‌ها حتی خرید گندم کشاورزان استان نیز به شرایط سختی را بر کشاورزان تحمیل کرده، در بخش تولید دام و طیور هم، تب‌برفکی به علت عدم رسیدن به‌موقع واکسن و کم‌توجهی شدید باعث تعطیلی واحدها و تلف شدن گسترده دام شده است وگرنه اگر در این بخش به خوبی عمل می‌کردیم اکنون نباید دام زنده و ذبح شده از دیگر کشورها وارد می‌کردیم. از سوی دیگر بانک‌ها، بی‌توجه به مشکلات مردم، در حال نقد کردن مطالباتشان از ضامن‌ها و دیگر طرق هستند و هیچ دستگاهی حتی برای تأخیر کوتاه‌مدت فشار بانک‌ها پیگیری و پادرمیانی نمی‌کند و شرایط کشاورزان که می‌توانست با اندک توجه و برنامه‌ریزی مطلوب و رو به پیشرفت باشد در وضعیت بحرانی قرار گرفته است.

مصداق واقعی برای این انتقادها وجود دارد؟

بله، تمامی این مطالب به خوبی قابل مشاهده است، بخش عمده‌ای از برخی آمارهای موجود در مجموعه وزارت کشاورزی کذب است. کشاورز کرمانشاهی محصول خود را با هزار مشقت تا پای سیلو برای تحویل برده است و با بهانه پر شدن سیلو و نبود بستر لازم برای انبار کردن، کشاورزی را که با هزار امید و آرزو محصولش  را تا پای سیلو رسانده برمی‌گردانند و درست چند روز بعد دلال برای خرید زیر قیمت گندم وارد معامله با کشاورز می‌شود و محصول و دسترنج کشاورز را با قیمت‌های ناچیزی خریداری می‌کند. سال‌هاست که همگی در تمامی بخش‌ها، شعار حذف دلال در عرصه کشاورزی را می‌دهیم اما هرگز عملی نشده است و نه تنها عملی نشده بلکه شاهد حضور دلالان در حوزه خرید تضمینی نیز هستیم.

اینها دلایل استانی شما برای استیضاح است. دلایل کشوری هم برای پیگیری این استیضاح وجود دارد؟

عمده این دلایل مستقیما به بخش کشاورزی ملی مربوط می‌شود. تب برفکی و کوتاهی در تولید و واردات واکسن تنها مختص استان کرمانشاه نیست، عمده نمایندگان امضاکننده استیضاح به عدم مدیریت صلح و بی‌برنامگی در وزارت جهاد کشاورزی تأکید دارند. ساختار عمومی این وزارتخانه به قدری آشفته است که در یک مورد به عنوان مثال دو موضوع «پردیس کشاورزی» را در حوزه معاونین این وزارتخانه «تدریس کشاورزی» تلقی کرده بودند و حتی بدون یک نیم نگاه به مصوبات دولت، در مورد یک موضوع اشتباه فهم شده از سوی خودشان ده‌ها صفحه فلسفه‌بافی کرده بودند. این از یک سو و از سوی دیگر، عدم تمایل جدی وزیر به مدیریت جامع بر بخش کشاورزی کشور بسترساز بروز این همه بحران در مجموعه فعالیت‌های زیرمجموعه‌ای این وزارتخانه شده، وزیر کشاورزی حتی یک سفر استانی مستقل برای رسیدگی به اوضاع کشاورزی مناطق مختلف از جمله استان کرمانشاه نداشته، اهمال‌کاری به قدری شدید است که بسیاری از کشاورزان که لااقل قادر به تأمین معیشت خود و خانواده‌شان بودند اکنون بیچاره و سرگردان به دنبال راه‌چاره‌ای می‌گردند.

با این اوصاف، امضاکنندگان استیضاح عزم خودشان را جزم کرده‌اند؟

جلسات پیاپی با وزیر جهاد کشاورزی و بیش از 16-15 ساعت حضور وی در مجلس نتوانسته سبب شود نمایندگان استیضاح‌کننده از نظر خود منصرف شوند و به طور یقین وزیر کشاورزی اولین وزیر استیضاحی دولت دهم در مجلس خواهد بود که باید با اعلام وصول طرح استیضاح، صلاحیت دوباره وی مورد بررسی نمایندگان ملت قرار گیرد.

آقای کرمی‌راد اگر اجازه دهید به صورت کوتاه به موضوع بروز برخی رخدادهای روز قدس کرمانشاه نیز بپردازیم.

موضوع اساسی در باب رخدادهای اخیر کرمانشاه، لزوم توجه همه گروه‌ها به وحدت رویه و جلوگیری از تندروی در امور است. از دیگر سو همان‌طور که مکرر در قالب تذکر در جلسه علنی مجلس مطرح کردم باید با تدبیر نسبت به موضوعات استان برخورد شود. گاهی بی‌تدبیری می‌تواند موجب بروز رخدادهای اجتماعی شود که دشمن پس از وقوع آنها شاد می‌شود، مسئولین امنیتی استان می‌بایست با سیاست و شناخت رگه‌های اصلی بروز مسائل، راه‌حل‌های جامع و به دور از جانبداری بیندیشند. از دیگر سو تمامی جریان‌ها و گروه‌های استان باید با تبعیت از قانون و خط روشن رهبری معظم انقلاب به نحوی برخورد کنند که شائبه عدم توفیق دولت و حکومت اسلامی به وجود نیاید، نباید بستری را خلق کنیم که قبیله‌کشی و رفتارهای متعصبانه قوی در استان باب شود. باید مواجهه با عوامل ناامنی در مرزها از اولویت بیشتری برخوردار شود و دولت در برخی انتصابات دقت لازم را صورت دهد. باید بدانیم برای رشد و توسعه شتابان کرمانشاه نیازمند عزمی جدی به دور از چالش‌ و رفتارهای نسنجیده هستیم. نباید به شکلی به موضوعات نگریسته و رفتار شود که عوامل اصلی دشمنی با انقلاب و خالقان فتنه بتوانند عملکرد حاکمیت را در موضوعات مختلف زیر سؤال ببرند. باید در موضوعات متعدد استان نماینده محترم ولی‌فقیه محور تبعیت قرار گیرد تا به واسطه علم و آگاهی ایشان در موضوعات متعدد، مسائل با دقت و اهتمام بیشتری مرتفع شود.

در آستانه سفر رئیس‌جمهور آیا در باب مدیریت پروژه‌های زمین‌مانده برنامه‌ای برای ارائه به دولت دارید؟

از آن‌جا که رویکرد سفر دور سوم هیأت‌دولت فرهنگی است عمده مطالبات ساماندهی شده نمایندگان در حوزه فرهنگ است اما از آن‌جا که موضوعاتی نظیر بهره‌گیری از کانال‌های ایجاد شده کشاورزی توسط وزارت نیرو، موضوع منوریل، وضعیت کارگاه‌ها و کارخانجات تولیدی و خدماتی پالایشگاه و راه‌آهن و موضوع قطبیت‌بخشی کشاورزی نیازمند تذکر و توجه جدی استو این موضوعات نیز مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet