خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/06/22 16:58:00
سرویس سیاسی
وحدت از دیدگاه نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد

نگاه جناحی؛ آفت وحدت

**حفظ وحدت در جامعه اسلامی، همواره مورد تأکید و تأیید بوده است. هنوز صدای معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (قدس سره) در گوش‌ها می‌پیچد که با تأکید، از «وحدت کلمه» سخن می‌گفت و همواره جمله مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را به یاد داریم که وحدت در جامعه اسلامی را فریضه می‌دانند.

وحدت، رمز پیروزی در نبردهای سهمگین است و امروز، کشور ما، ایران اسلامی در یکی از سهمگین‌ترین نبردهای تاریخ خویش قرار دارد؛ دشمن، از هر ابزاری بهره می‌جوید تا به کیان کشورمان آسیب برساند، روزی از باب فرهنگ وارد می‌شود و شبیخون فرهنگی به راه می‌اندازد و روزی دست به دامن تحریم می‌شود و روزی. . . و هر روز، توطئه‌ای تازه و دسیسه‌ای نو می‌چیند، و در کمین روزی است که این اتحاد به افتراق و تفرقه بکشد، تا ضربه خود را وارد کند. در این میان، وظیفه مجلس شورای اسلامی و دولت چیست؟ مردم چه وظایفی دارند؟ چگونه باید در راه حفظ وحدت کوشید؟ به گزارش خبرنگار خانه ملت،روزنامه امید مردم اینها و سؤالاتی دیگر از این دست را با نمایندگان استان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی در میان نهاده است که در پی می آید.

بزرگواری: اختلاف سلیقه‌ها، درون گروهی حل شوند

"سیدعلی محمد بزرگواری "نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید اختلاف‌سلیقه‌های بین مجلس و دولت و اختلاف در سطوح مختلف کشور را درون‌گروهی حل کنیم.

وی با اشاره به تاکید مجدد بزرگان نظام بر ضرورت وحدت و مراقبت از اصل نظام، اظهارداشت: در واقع وحدت یکی از راهکارهای اساسی حفظ نظام جمهوری اسلامی و یکی از راهبردهای اساسی امام(ره) بوده است.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: از ابتدای انقلاب، کلمه‌ وحدت همواره در گفته‌ها و نوشته‌های امام(ره) مورد تذکر قرار می‌گرفت و بعد از ایشان مقام معظم رهبری هم دائماً بر وحدت در میان مسئولان و اقشار مختلف جامعه تاکید داشته و دارند. عضو فراکسیون روحانیون خانه ملت، رمز موفقیت نظام و ملت ایران را در همه‌ زمینه‌ها، براساس آموزه‌های دینی و سنت پیامبر(ص) و اهل بیت، وحدت دانست و ادامه داد: هر برنامه، عنوان و هر راهکاری باید در واقعیت خود تعریف شود.

بزرگواری در ادامه گفت: دشمنان تصور می‌کنند که بین ملت ایران اختلاف وجود دارد، در حالی که اکثریت ملت ما از رهبری تبعیت می‌کنند، اما این مسئولان هستند که باید اختلاف‌ سلیقه ‌هایشان را تبدیل به درگیری‌ها نکنند. اگر ما به منشور امام(ره) در رابطه با وحدت بین جامعه‌ روحانیت و روحانیون مبارز نگاه کنیم، مشاهده خواهیم کرد که امام خمینی(ره) چگونه وحدت را تعریف کرده است. در نظر ایشان نباید اختلاف سلیقه‌‌ها یا بحث‌های طلبگی را تبدیل به مناقشات و درگیری‌‌هایی کنیم که به جامعه کشیده شود و جو وحدت را در جامعه خدشه‌دار کند.

وی با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس و کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه‌ای اظهارداشت: رهبر معظم انقلاب، بیشترین اشاره را به وحدت میان مجلس شورای اسلامی و دولت محترم داشتند. با توجه به این نکاتی که ایشان در این دیدار بیان کردند، امیدواریم مسئولان کشور، دست از اختلاف‌ها بکشند و جامعه را به سوی تعالی به حرکت درآورند.

نماینده کهگیلویه و بهمئی ادامه داد: مقام معظم رهبری، این اختلافات را عادی می‌دانند و در مقابل بزرگ کردن اختلاف را خطای بزرگ می‌خوانند. ایشان در این دیدار گفتند که اختلاف نظر دولت و مجلس در مسائل مختلف فاجعه نیست، بلکه تبدیل این اختلاف سلایق به شکاف‌های غیرقابل اصلاح و زخم‌های غیرقابل علاج، خطایی بزرگ است. ایشان در همین زمینه فرمودند که از شورای نگهبان خواسته‌ایم در مواردی که میان مجلس و دولت محل گفت‌وگو و مناقشه است، ورود کند تا با مشخص شدن حدود اختیارات و وظایف، مسائل حل شود.

بزرگواری در پایان گفت: البته بحث وحدت که در این جلسه مطرح شد، همان گونه حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند، مایه پیشرفت کشور است. با توجه به اینکه ما اعتقاد داریم که تمام برنامه‌های دین اسلام با فطرت بشری سازگار است، در نتیجه می‌توان با تمرین همدلی راه وحدت در میان تمام گروه‌ها را فراهم کرد. باید به این نیز توجه کرد که رفتار و سیره مقام معظم رهبری در دعوت از تمامی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی در ماه رمضان، بیانگر نگرش مبتنی بر وحدت و همدلی معظم له است. به هر حال امیدوارم که در ماه رمضان، دوستی جایگزین دشمنی و فضایل نیز جانشین رذایل شود. بسیاری از اختلاف‌ها و دشمنی‌ها ناشی از هوای نفس است.

 

ستار هدایت خواه؛ ولی فقیه، محور وحدت

"ستار هدایت خواه" نماینده مردم بویر احمد و دنا در مجلس شورای اسلامی ولایت فقیه را محور وحدت در جامعه دانست و گفت: از لحاظ عینی و عملی رمز موفقیت نظام مقدس جمهوری اسلامی در سی و یک سال گذشته رهبری ولی فقیه بود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با ولایت فقیه از یک طرف جلوی هرگونه استبداد و دیکتاتوری و از طرف دیگر جلوی هر گونه انحراف از مسیر اهداف اسلام و انقلاب اسلامی گرفته می‌شود، از طرفی ضامن حرکت صحیح کشور در مسیر اهداف اسلامی و انقلاب اسلامی است.

نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از جهت دیگر اندیشه ولایت فقیه باعث حفظ روحیه انقلابی درمعتقدان به این اندیشه است.

هدایت خواه تصریح کرد: حکومت ولایت فقیه در واقع نوعی رابطه عاشقانه و محبت آمیز میان مردم و ولی فقیه و بالعکس است. وی ادامه داد: ولی فقیه بر اساس مبانی دینی ما محور وحدت آحاد جامعه و عامل ارتباط جامعه با خداوند است.

نماینده  بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آن حبل‌الله یا ریسمان الهی که خداوند در قرآن توصیه می‌کند که به آن چنگ زنید و متفرق نشوید رهبری برحق و ولی برحق زمان است که مردم با چنگ زدن به آن از تفرق جلوگیری می‌کنند و با خدا پیوند صحیح بر قرار می‌کنند.

هدایت خواه، در ارزیابی از تاکید مجدد مقام معظم رهبری درباره نیاز کشور به وحدت و یکپارچگی گفت: اساسا یکی از رموز پیروزی انقلاب و تداوم آن وحدت و همدلی همه آحاد ملت به ویژه نیروهای اثر‌گذار جامعه بوده است.

نماینده مردم بویر احمد و دنا در مجلس شورای اسلامی افزود: دشمن نیز این نقطه قوت را شناخته و در برنامه‌های خود آن را نشانه گرفته است و تلاش می‌کند به شیوه‌های مختلف در این جریان موسوم به جنگ نرم اختلافات میان آحاد جامعه به‌ویژه نخبگان را دامن بزند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقام معظم رهبری نیز به عنوان کسی که دیده‌بان تیزبین حریم نظام مقدس جمهوری اسلامی و اندیشه دینی است، این توطئه‌ها و خطرات را می‌بیند و می‌شناسد و براساس تکلیف و وظیفه‌ای که دارد، آنها را گوشزد می‌کند. در واقع این تاکید ایشان ناظر بر اقدامات و برنامه‌ریزی‌های وسیع دشمن برای دامن‌زدن به مسئله تفرقه در میان آحاد جامعه به ویژه نخبگان است.

وی ادامه داد: قطعاً هم این فرمایش ایشان جایگاه ولایی دارد و به عنوان یک امر و فرمان ولایی تلقی می‌شود و برای آحاد جامعه به ویژه نخبگان که نقش الگویی برای سایر جامعه دارند، یک تکلیف است که تلاش ‌کنند تا زمینه‌هایی که باعث ورود تفرقه و تشتت می‌شود، را برطرف کنند. به ویژه در میان قوای سه‌گانه، بعضاً متأسفانه مشاهده می‌شود به دلیل برخی مسائل شخصی یا گروهی یا تنگ‌نظری‌ها اقدامات، رفتار‌ها و گفتار‌هایی ابراز می‌شود که وحدت ملی را خدشه‌دار می‌کند یا این دغدغه و نگرانی را در بین مردم را ایجاد می‌کند که نکند میان مسئولان تفرقه و تشتتی به وجود آید.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet