خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/02/25 15:17:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

مسعود امینی: مجلس در همه سعادتها و شقاوتهای جامعه ‌سهیم است

نماینده مردم استهبان و نی‌ریز با اشاره به جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی و ساختار قدرت در کشور، تصریح کرد: اگر ادعا کنیم مجلس در همه سعادتها و شقاوتهای جامعه ذی‌سهم است، ادعایی به خطا نیست.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "مسعود امینی" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با گرامیداشت یاد شهیدان و امام شهداء.

باتوجه به جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی و ساختار قدرت در کشور، اگر ادعا کنیم مجلس در همه سعادتها و شقاوتهای جامعه ذی‌سهم است، ادعایی به خطا نیست و نقد عملکرد مجالس مختلف از جمله مجلس هفتم می‌تواند در کارآیی مجالس دیگر بویژه مجلس هشتم مؤثر باشد و مردم را در انتخاب وکلای بهتری در آینده یاری برساند. شاید بتوان کم بودن یا نبودن چالش و درگیری و جهتگیری بسوی کمک به محرومین و همسویی و همراهی با دیگر ارکان قدرت در کشور را از مهمترین خصوصیات مجلس هفتم قلمداد کرد و تصویب قوانینی مثل قانون مربوط به سیاستهای ابلاغی اصل 44 قانون اساسی را از افتخارات آن دانست ولی با پرسش چند سؤال ذهن همکاران محترم و منتخبین مجلس هشتم را به نکاتی توجه می‌دهم.

آیا واقعاً امروز مجلس در رأس امور است؟ آیا مجلس دچار روزمرگی نشده است؟ آیا مصوبات مجلس به دقت اجراء می‌شود؟ آیا مصوبات مجلس دارای استحکام و ارتباط منطقی با قوانین قبلی و نیازهای جامعه است؟ در مجلس هفتم چند بار ما قوانین موجود کشور را تغییر دادیم؟ و حتی چند بار قوانین مصوب همین مجلس را عوض کرده یا هک و اصلاح کردیم؟

حداقل زمانیکه قانون تصویب کردیم تا وقتیکه آنرا تغییر دادیم، چقدر بود؟ آیا راجع به تأثیرات قوانین در جامعه دقت می‌کنیم؟ شایسته است از خود بپرسیم اینهمه آگهی راجع به خرید و فروش وامهای بانکی به چه علت است؟ و چه زمینه‌ای باعث این عمل ناپسند اقتصادی است؟ آیا به قیمت گندم در بازار جهانی، قیمت خرید تضمینی آن در کشور، قیمت آرد و نان و قیمت جو و علوفه و دورریز سالانه نان خشک دقت کرده‌ایم؟ آیا دقت کرده‌ایم که قیمت بنزین در بازار آزاد کمتر از قیمت بنزین خودروهای دولتی است؟ آیا تفاوت بیش از 7 هزار ریال قیمت هرلیتر قیمت گازوئیل در بازار جهانی و داخل کشور که با شعار حمایت از کشاورزان و حمل و نقل ایجاد شده‌است، موجد زمینه قاچاق و فساد نیست؟ با دادن کارت سوخت به هر خودرو و نه هر خانوار، آیا یارانه دهها میلیارد دلار بنزین را به سمت دهکهای نسبتاً برخوردار جامعه سوق نداده‌ایم؟

آیا بیاد داریم پولی را که مجلس برای مقاوم‌سازی و بازسازی مدارس از حساب ذخیره ارزی پرداخت، آنچنان بازار مصالح ساختمانی را بهم ریخت و جذب آن خارج از توان مدیریتی و پیمانکاری وزارتخانه مربوطه بود که دولت طی لایحه‌ای خواستار هزینه‌کرد دهساله مبلغ فوق شد ولی با مقاومت و مخالفت مجلس روبرو گردید.

آنروز که با دلسوزی برای محرومین گازرسانی به روستاها را تصویب کردیم آیا کسی فریاد وزیر مربوطه را که می‌گفت اصلاً ما امکان تولید و تزریق چنین گازی را به فرض اجرای حدود انتقال نداریم، شنید؟ آیا مجوز یکباره برای استخدام 40 هزار نفر باعث شد که نیازهای دستگاه ذی‌ربط در بکارگیری نیروهای قراردادی مرتفع شود؟ و آیا تصویب بازنشستگی پیش از موعد گروه دیگری از کارمندان همین دستگاه در همان سال تأمل برانگیز نیست؟

متأسفانه عملکرد ما و اسلاف باعث شده است که هر کسی خود را محرومتر و بدبخت‌تر نشان داد و بیشتر گریه کرد، از خان نعمت و سفره گسترده دولت بیشتر بهره بگیرد و این موضوع عزت نفس مردم و نمایندگان ایشان را زیر سؤال برده است و هم سطح انتظارات و توقعات اجتماعی را که بزرگترین خطر برای هر جامعه‌ای است بدون انگیزه کار و تلاش بیشتر فزونی بخشیده است. در کجای دنیا سراغ داریم و سراغ دارید که مسؤولین در سفر به مناطق مختلف کشور پول و پروژه توزیع کنند و ناخداگاه خود را صاحبان ثروت و ولی‌نعمتان مردم بدانند.

در کشورهایی که با مالیات از مردم اداره می‌شود، طبیعی است که دولتها خود را با نقطه نظرات مالیات‌دهندگان هماهنگ می‌کنند و در کشورهایی که براساس فروش منابع طبیعی و ثروتهای بین نسلی مثل نفت اداره می‌شود، مردم خود را با دولت و دولت خود را با حساب ذخیره ارزی هماهنگ می‌کنند.

واقعاً جای این سؤال است که آیا با رسیدن قیمت نفت به بالای 100 دلار در مقایسه با زمانی که نفت مثلاً 20 دلار بود، رفاه و احساس خوشبختی در جامعه ما 5 برابر شده است و اگر خیر، جای این پرسش است که آیا ما دعا کنیم تا نفت گران شود یا ارزان؟!

بنظر می‌رسد یکی از راههای کم شدن مشکلات فوق و شاید حل بسیاری از مشکلات کشور، باز تعریف جایگاه و نقش نفت در اقتصاد ملی و سوق دادن درآمد نفت که درواقع بدون کار و تلاش ملی بدست می‌آید، صرفاً به توسعه زیرساختها و سرمایه‌گذاری مولد و حذف کامل آن از بودجه جاری است. در کشورهایی با ساختار کشور ما همه دولتها و مجلسها علاقمند به استفاده هرچه بیشتر از درآمد نفت هستند. لذا اکیداً می‌خواهم مجلس محترم تمهیداتی بیندیشد که نه‌تنها هیأت امنای ذخیره ارزی منحل نشود، بلکه هرگونه برداشت از این حساب برای هر فرد یا گروهی بدون مصوبه مجلس کاملاً ممنوع شده و قابل پیگرد باشد و از این منبع حتی با مصوبه مجلس هم صرفاً برای امور تولیدی و زیرساخت مصرف شود.

در پایان چند مطلب را قابل ذکر می‌دانم؛

اول، بهرحال با هر شرایطی نمایندگان مجلس هشتم انتخاب شدند و باتوجه به اینکه اینجانب در صحنه انتخابات نبودم و از کاندیداتوری انصراف دادم عرض می‌کنم، اولاً بایستی در فضایی آرام و بدون احساسات قانون انتخابات بنحوی اصلاح شود که در منتخبین ملت امکان نگاه ملی بجای نگاه غالب منطقه‌ای فراهم شود.

ثانیاً، حتی به قیمت کاهش درصدی از حضور مردم با بعضی بداخلاقیها و روشهای غلط که کم کم درحال نهادینه شدن است برخورد جدی‌تری شود.

ثالثاً، شرایطی ایجاد شود که تکلیف امکان حضور یا عدم حضور کاندیداها در صحنه انتخابات حداقل از یکماه قبل از برگزاری انتخابات مشخص باشد و بعضی تأیید و ردها به هفته قبل یا روزهای قبل از انتخابات نرسد. به نمایندگان محترم مردم در مجلس هشتم در مورد انتخاب هیأت‌رئیسه عرض می‌کنم:

من نگویم که کنون با که نشین و چه بنوش               که تو خود دانی اگر زیرک و عاقل باشی

ولی مراقبت کنید که هیأت‌رئیسه محترم مجلس هشتم از جایگاه و شأن مجلس بیش از پیش حمایت و صیانت کند و مصلحت‌گرایی افراطی و خدای‌ناکرده سهم‌خواهی در قوه مجریه باعث نشود که جایگاه مجلس تضعیف گردد. البته رئیس محترم دولت هم در عمل دیدند که هماهنگی با بدنه مجلس بهتر است از هماهنگی با چند نفر خاص.

همانطورکه ما در مسائل تخصصی هر رشته‌ای بحث را به جامعه نمی‌کشانیم استدعا می‌کنم در نظرات تخصصی فقها و مجتهدین هم بحث را در سطوح عالی علمی و در حوزه‌های علمیه پیگیری کنیم، چه اینکه ورود به این حریم در روزنامه‌ها و سطح اجتماع عملاً شرایطی ایجاد خواهد کرد که نظرات علمی و کارشناسی سیاسی شود و آنگاه ممکن است افرادی به حریمهایی که ما مقدس می‌دانیم مجوز ورود پیدا کند که این به صلاح دین و کشور نیست.

مجدداً و مکرراً به سازمان حفاظت محیط‌زیست، وزارت نیرو، وزارت جهادکشاورزی، استانداری فارس و همه دلسوزان مردم و محیط‌زیست درمورد نابودی کامل دریاچه‌ بختگان در استان فارس تذکر و هشدار می‌دهم و بدانید مردم حاشیه این دریاچه‌ها که زندگیشان در حال نابودی است هیچ توجیهی را از شما نمی‌پذیرند و در پایان از طرف مجمع نمایندگان استان فارس از مردم شریف استان که در سفر اخیر مقام معظم رهبری شایستگی همیشگی خود را نشان دادند صمیمانه سپاسگزارم و امیدوارم برکات این سفر برای کشور و فارس مستدام باشد و از مردم شریف حوزه انتخابیه نی‌ریز و استهبان بخاطر همه لطفشان سپاسگزارم و بخاطر قصورهای احتمالی صمیمانه حلالیت می‌طلبم.

خدا چنان کن سرانجام کار                                                 تو خوشنود باشی و ما رستگار

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet