هدر موبایل
1389/06/22 20:38:00
سرویس سیاسی
کواکبیان با محکوم کردن اهانت به قرآن:

هتک حرمت قرآن نماد بربریت مدرن و بزرگترین تجاوز به حقوق بشر است

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بیستمین مجمع اقتصادی اتحادیه اروپا و روسیه در لهستان تاکید کرد: قرآن سوزی نماد بربریت مدرن و بزرگترین تجاوز به حقوق بشر است.

 به گزارش خانه ملت، در بیستمین مجمع اقتصادی اتحادیه اروپا و روسیه که از تاریخ هشتم تا یازدهم سپتامبر در کرینیکای لهستان با حضور صدها میهمان خارجی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و روسیه و کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی تشکیل شده بود، مصطفی کواکبیان نماینده سمنان و مهدیشهر به اتفاق سیدحسین نقوی نماینده ورامین از سوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی شرکت کرده بودند.

در بخشی از این اجلاس سیاست‌های منطقه‌ای تاثیرگذار در قفقاز جنوبی با شرکت نمایندگان اتحادیه اروپا و روسیه و ایران و سه کشور آذربایجان، ارمنستان و گرجستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست مصطفی کواکبیان ضمن ارائه نکاتی در مورد آینده این منطقه حساس به شدت اقدام اهانت آمیز هتک حرمت قرآن کریم از سوی کشیش آمریکایی را محکوم کرد و قرآن سوزی را نماد بربریت مدرن و بزرگترین تجاوز به حقوق بشر دانست.

متن کامل سخنان وی به شرح زیر می‌باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر گری گوریا رییس محترم و اعضای مکرم شرکت کننده در این مبحث مهم بیستمین مجمع اقتصادی اتحادیه اروپا و روسیه؛ مایلم قبل از هر سخنی تشکر ویژه خویش را از دعوت جمهوری اسلامی ایران به این اجلاس ابراز نموده و قلبا دستیابی اجلاس به اهداف از قبل تعیین شده را آرزو کنم.

در همین جا عید سعید فطر و پایان یک ماه روزه داری را به مسلمانان جهان به ویژه ملت‌های مسلمان منطقه آسیای مرکزی و قفقاز تبریک و تهنیت می‌گویم و تنفر و انزجار شدید خویش را از اهانت یک کشیش آمریکائی به ساحت یکی از مقدسترین مقدسات بشریت یعنی قرآن کریم اعلام نموده و بر این نکته تاکید کنم در زمان حاکمیت منطق و تفکر و اندیشه و خردورزی اقداماتی همچون قرآن سوزی نماد نوعی بربریت مدرن و بزرگترین ظلم و تجاوز به حقوق بشر است؛ حقوق بشری که خوشبختانه این همه مدعی دارد و کشورهای غربی دائما برای آن سینه چاک می‌کنند. بر این نکته اصرار می‌کنم که اقدامات افراطیونی همچون این کشیش جاهل آمریکایی ما را عصبانی نخواهد کرد تا ما هم بخواهیم به سایر ادیان الهی توهین کنیم. در مجلس شورای اسلامی نمایندگان اقلیت‌های مذهبی به ویژه آشوری‌ها و ارامنه شمال و جنوب قویا اهانت به قرآن کریم را محکوم کرده‌اند.

و اما در مورد مبحث این بخش از اجلاس چون فرصت کوتاهی در اختیار دارم فقط رئوس عناوین پنج نکته مورد نظر را مطرح می‌کنم و تفصیل آن را به نشست‌های جزئی‌تر واگذار می‌نمایم.

اولا: هر چند اتحادیه اروپا، روسیه، ایران و حتی ترکیه می‌توانند روابط مطلوب و مناسبی را با کشورهای قفقاز جنوبی داشته باشند؛ اما نباید فراموش کرد که پایه اساسی سازندگی آینده قفقاز جنوبی، همان همگرایی جدی و اتحاد مستحکم بین کشورهای اصلی منطقه یعنی آذربایجان و ارمنستان و گرجستان می‌باشد. لذا این سه کشور باید به دنبال راه‌حل‌های مطلوب‌تری جهت اتحاد همه جانبه و دائمی باشند و اختلافات مرزی و ارضی را کنار گذاشته و کینه‌های گذشته را به فراموشی بسپارند. بنابراین همگرایی به جای واگرایی اصل اساسی و نخست سازندگی آینده روابط در این منطقه است.

ثانیا: بدون شک همکاری منطقه‌ای پایه‌ای مهم برای ایجاد ممانعت از دست‌اندازی‌های قدرت‌های فرامنطقه‌ای خواهد بود. واقعا جای این پرسش مهم وجود دارد که چرا آمریکا از فرسنگ‌ها راه دور باید در این منطقه مدعی نفوذ باشد؟ اساسا چرا باید رژیم صهیونیستی در این منطقه پایگاه نظامی مستقر کند؟

لذا به عنوان نکته دوم ضرورت مقابله با خصلت‌های توسعه‌طلبانه قدرت‌های فرامنطقه‌ای اصل مهم و اولویت بعدی باشد.

ثالثا: جمهوری اسلامی ایران به دلیل ضرورت برقراری ثبات و آرامش در منطقه برای تمام کشورهای منطقه احترام ویژه قائل است و حتی حاضر است براساس قواعد و مقررات حقوق بین‌الملل پیشنهادات خاص خویش را برای برنامه درازمدت و ایجاد ثبات و امنیت دستجمعی و دائمی و انعقاد پیمان‌های مهم ارائه دهد. نباید فراموش کنیم که ملت‌های منطقه به دلیل پیشینه تاریخی و تعلقات خاص خویش نوعی ارتباط عاطفی با ملت سرافراز ایران دارند کما این که جاده تاریخی ابریشم همواره از طریق ایران کشورهایی همچون هند و پاکستان و چین را با اروپا متصل می‌کرده است و امروزه نیز جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نیازهای عمده اقتصادی ققفاز جنوبی را رفع نماید.

رابعا: اتحادیه اروپا قطعا سنخیت بیشتری برای مبادلات اقتصادی و تجاری قفقاز جنوبی دارند لذا این مجمع اقتصادی می‌تواند به سهم خویش پیشتاز روابط اقتصادی مطلوبی بین کشورهای اروپائی و کشورهای منطقه باشد. به شرط آن که شرکای تجاری اروپایی منافع دو جانبه و چند جانبه را با حفظ هویت اساسی ملت‌ها و کشورهای منطقه خواستار باشند.

خامسا: در این فرصت مایلم تاکید کنم عده‌ای از سخنرانان دائما بر کمبود دموکراسی در کشورهای منطقه تاکید می‌کنند و وابستگی به قدرت‌های خارجی و از جمله آمریکا را می‌خواهند از این طریق توجیه کنند. البته من دخالت معمولی هر کشوری حتی روسیه را در امور کشورهای منطقه جایز نمی‌دانم چه رسد به لشکرکشی نظامی؛ اما با این حال فکر نمی‌کنم با توجه به سوابق و پیشینه و تجربیات قبلی چراغ سبزها و دخالت‌های آمریکائی‌ها هم نمی‌تواند ارمغان بخش دموکراسی واقعی و آزادی حقیقی و حقوق بشر قطعی برای ملت‌های منطقه باشد. به عبارت دیگر دموکراسی وارداتی را همسان با همان اقتدارگرایی می‌دانم و امیدوارم همه ملت‌ها با تکیه بر ‌آرمان‌های والای خویش و تاکید بر دموکراسی بومی هر چه سریع‌تر به مردم‌سالاری دائمی و انسانی و غیروارداتی دست یابند.

در پایان مایلم بر این نکته تاکید داشته باشم امیدوارم جناب آقای رئیس در طول سال آینده نیز طوری برنامه‌ریزی کنند که ارتباط اعضای شرکت‌کننده حداقل در بخش پارلمانی همچنان مستمر باشد تا برای سال آینده بتوانیم برنامه‌های مطلوب‌تری داشته باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet