هدر موبایل
1389/06/23 07:53:00
سرویس اقتصادی
محمدتقی بختیاری:

جبران خسارت زلزله و سیل در کرمان نیازمند اعتبارات ملی است

**بختیاری با اشاره به بازدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی از مناطق سیل‌زده و زلزله زده شهرستانهای استان کرمان اظهار کرد: در این سفر برای بررسی مسائل مهمی از جمله مسکن مقاوم با استفاده از تسهیلات و کمک‌های بلاعوض به صورت ویژه برای ۶ هزار واحد مسکونی پیگیری و اقدام می‌شود .

"محمدتقی بختیاری" نماینده مردم بافت و رابر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با روزنامه نگارستان  اظهار می‌کند: 6 هزار واحد مسکونی بافت برای مقاوم‌سازی نیازمند کمک‌های بلاعوض و اعتبار هستند.

وی می‌افزاید: برای رفع مشکل سیلاب‌ها و روان‌آب‌ها باید کار ویژه‌ای در سطح کلی برای کنترل سیلاب آبخیزداری و حفاظت از شهرها و روستاها و سیل‌بندها به انجام برسد.

بختیاری تصریح می‌کند: باید برنامه‌ریزی‌های کارشناسی برای آب کشاورزی مردم، قنات‌ها، چشمه‌ها، کانال‌ها و استخرها انجام شود.

وی خاطرنشان می‌کند: برای مسکن عمومی روستاهایی که فاقد استحکام لازم است، تدابیر ویژه‌ای از سوی این هیأت اتخاذ می‌شود.

نماینده مردم بافت و رابر در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: هماهنگی با دولت برای جبران خسارت سیل‌زدگان و زلزله‌زدگان به صورت ویژه، تجمیع مدارس روستاهای پراکنده و احداث مجتمع‌های شبانه‌روزی با سازمان نوسازی کشور هماهنگی و برنامه‌ریزی می‌شود.

بختیاری ادامه می‌دهد: باید مکان‌یابی مناسب و به هنگام‌سازی طرح هادی روستاهای در دست نوسازی و بهسازی آنها صورت گیرد.

بختیاری با تأکید بر اینکه جبران خسارت زلزله و سیل اخیر در کرمان نیازمند اعتبارات ملی است می‌افزاید: دستگاه‌های اجرایی کرمان تلاش لازم را برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده انجام داده‌اند اما بودجه استانی جوابگوی جبران خسارت‌های ناشی از سیل و زلزله در این مناطق نیست.

وی ادامه می‌دهد: بازسازی مناطق آسیب دیده نیاز به کمک‌های اصولی و بودجه کلان دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار می‌کند: به درخواست رئیس مجلس شورای اسلامی به عنوان رئیس قوه مقننه هیأتی برای بازدید و ارائه گزارش از این مناطق راهی استان کرمان شد تا اعتبار مورد نیاز برای بازسازی برآورد شود.

بختیاری یادآور می‌شود: در مجموع 6 هزار واحد مسکونی روستایی در اثر سیل و زلزله اخیر در شهرستان‌ها رابر، بافت و بردسیر آسیب دیده‌اند که در این راستا بنیاد مسکن کرمان تلاش‌هایی انجام داده که به دلیل کمبود اعتبارات اقدامات کامل نیست.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید در کمتر از 10 روز آینده می‌افزاید: برخی مدارس این مناطق قابل استفاده نیست بنابراین در تماس با رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور درخواست کردیم گروهی را برای بررسی وضعیت مدارس مناطق زلزله و سیل‌زده استان کرمان اعزام کنند.

وی می‌گوید: همچنین بخشی از مزارع و قنات‌ها نیز در اثر این وقایع طبیعی آسیب دیده که با انجام کار کارشناسی میزان خسارت وارده اعلام و بودجه مورد نظر برای جبران آنها از مرکز اختصاص خواهد یافت.

بختیاری می‌گوید: پس از بازدید کامل از مناطق و روستاهای مورد نظر نشستی را با استاندار کرمان برای جمع‌بندی میزان خسارات و اعتبار مورد نیاز برگزار خواهیم کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet