هدر موبایل
1389/06/23 08:05:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از هادی مقدسی

منطقه اقتصادی، کلید بالندگی است

**"هادی مقدسی" نماینده بروجرد طی یادداشتی در هفته‌نامه بامداد لرستان ضرورت توجه به منطقه آزاد بروجرد را مورد بررسی قرار داده است. متن یادداشت در پی می‌آید:

منطقه اقتصادی بروجرد نکته مهمی است که باید به آن اشاره شود و شکر خدا قرار است در اولین هفته‌های بعد از تعطیلی تابستانی مجلس به همراه 23 منطقه ویژه اقتصادی و یک منطقه آزاد تجاری در صحن علنی مجلس مطرح شده و در دستور کار قرار بگیرد. ان شاءالله با حرکتی که از سوی دولت انجام گرفته، تمام نقاطی که برای آنها منطقه ویژه اقتصادی تصویب شده شاهد یک بالندگی در وضعیت اقتصادی و ایجاد جذابیت خاص خواهند بود چرا که واردات و صادرات کالا در این مناطق معاف از عوارض گمرکی است.

همین امتیاز موجب می‌شود که فعالان و سرمایه گذاران اقتصادی به دلیل اینکه کالای آنها قیمت تمام شده کمتری خواهدداشت جذب این مناطق شوند.

در این میان انتظار این است که با آغاز فعالیت منطقه ویژه اقتصادی بروجرد، پویایی و تحرک اقتصادی خاصی در منطقه لرستان ایجاد شود. برای همین منظور در منطقه ویژه اقتصادی بروجرد زمینی به وسعت دو هزار هکتار در نظر گرفته شده است.

مکاتباتی هم با دولت محترم انجام شده است تا درباره موضوع مهم تمرکززدایی و تخلیه بنگاه‌ها و مشاغل مزاحم از تهران اقداماتی انجام شود که با توجه به این 2هزار هکتار ، ظرفیت زیادی برای جذب فعالیت‌های اقتصادی و کارخانه‌های اطراف تهران داریم.

البته کارخانه‌ها نیز به دلیل قیمت تمام شده پایین که ناشی از معافیت‌های مالیاتی است، استقبال خاصی از چنین مناطقی نشان خواهند داد. ما نیز امیدواریم تا هرچه زودتر بتوانیم این منطقه را برای استان فعال کنیم چراکه تحول عظیمی در رونق اقتصادی و اشتغالزایی ایجاد شده و انشاءالله بستر مناسبی برای دیگر پروژه‌ها ایجاد خواهد شد.

به طور کلی اگر بخواهید از خارج از کشور کالایی وارد کنید و اگر صاحب کالا پیشنهاد بدهد که کالای وی از منطقه خاصی ترخیص شود یکسری بسته‌های تشویقی خاص در آن مناطق در نظر گرفته شده که جذابیت اقتصادی را بالا می‌برد.

همچنین برای کارخانجات با توجه به اینکه مواد اولیه مورد نیازشان معاف از عوارض گمرکی می‌شود، می‌تواند در پایین آمدن قیمت تمام شده کالای تولیدی خیلی مؤثر باشد.

همچنین با توجه به احداث خط آهن دورود - بروجرد به غرب کشور که به نفت شهر و گمرک پرویز خان در مرز عراق می‌رسد، به راحتی می‌توانیم به کشورهای همسایه کالا صادر کنیم. همچنین با راه‌اندازی فرودگاه هم منطقه ما شاهد پویایی اقتصادی خاصی خواهد بود.

این امتیازی است که دولت در یک فرایند فکری خوب برای مناطق مختلف به خصوص آنهایی که از قافله توسعه عقب مانده اند، ایجاد کرده تا بتوانند از این امتیاز استفاده کنند.

هرگونه فعالیت اقتصادی تولیدی در این مناطق به مدت 10 سال معاف از مالیات خواهدبود. ما درباره همین موضوع با یکی از کارخانه‌های تولید خودرو در تهران وارد مذاکره شدیم و محاسبه‌ای نیز با مدیر عامل شرکت داشتیم که اگر آنها تأسیسات خود را در تهران بفروشند، با نیمی از هزینه آن می‌توانند یک خط تولید مدرن در منطقه‌ای مانند بروجرد راه‌اندازی کنند.

وقتی این کارخانه‌ها در منطقه‌ای اقتصادی مانند بروجرد ایجاد شوند تا 10 سال نیز از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet