هدر موبایل
1389/06/23 11:53:00
سرویس فرهنگی
نماینده بروجن:

حل مشکلات جوانان نیاز به مجموعه ای از سیاست های راهبردی دارد

**نماینده مردم بروجن معتقد است برای حل مشکل اشتغال جوانان نیاز به اراده و اهتمام ملی داریم به عنوان مثال برخی وزارتخانه‌‌ها اعم از وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت تعاون برای اشتغال جوانان باید با سرعت، جدیت و دقت بیشتری به سیاستگذاری بپردازند و پس از آن نظارت بر حسن اجرای آن سیاست‌ها داشته باشد.

"سیروس برنا بلداجی" در گفت وگو با ویژه نامه مجلس و مردم چهارمحال و بختیاری می گوید: مشکل اساسی جوانان اشتغال است. اشتغال جوانان یک مشکل زیرساختی است که نیاز به یک پکیج و مجموعه‌ای از سیاست‌های راهبردی دارد.

 شما عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هستید. این عضویت شما چه تأثیری بر حوزه انتخابیه‌تان دارد؟

یکی از چالش‌های مهم در کشورهای مختلف، سبک زندگی و مهارت‌های زندگی است. با توجه به فرآیند جهانی‌سازی برخی قدرت‌های بزرگ‌تر از طریق اقدامات نامحسوس و نامرئی مقتضیات جوامع دیگر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند و از این طریق آسیب وارد می‌کنند. کشور ایران دارای یک فرهنگ غنی و دینی است. ایران باید نیازهای مردم را شناسایی کند تا از آن طریق آسیب‌های ناشی از تهاجم فرهنگی را جبران کند، از سوی دیگر نسل سوم جامعه دچار گسست نسلی شده است و باید ارزش‌های غنی اولیه را به نسل جدید از طریق خانواده که مهم‌ترین نهاد جامعه است انتقال دهیم تا آسیب را پوشش دهیم. به‌خصوص در کمیسیون اجتماعی که بخش اصلی پیگیری این‌گونه موضوعات است باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.

 برای جلوگیری از این مشکلات چه راهی را پیشنهاد می‌کنید؟

خانواده‌ها باید آموزه‌های علمی و اخلاقی را از طریق الگوهای عملی آموزش دهند و فقط در حد شعار نباشد و نیز فرزندان خودشان را به‌صورت غیرمستقیم کنترل کنند. با رشد فزاینده تکنولوژی IC، IT و سرعت بالای آنها باید سطح ملی و نهادهای خانواده را اغنا  و با ارزیابی صحیح از آسیب‌های اجتماعی و مشکلات، آنها را حل کنیم.

 روند اجرای مصوبات دولت در استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در مجموع وضعیت اجرای مصوبات هیأت دولت در سفرهای اول و دوم به استان چهارمحال و بختیاری در  قیاس با سایر استان‌ها و میانگین کشوری وضعیت خوبی است اما در سطح استان و در شهرستان بروجن در بین پروژه‌های مختلف، مهم‌ترین پروژه‌های شهرستان که عبارتند از پروژه موسوم به انتقال آب سبزکوه که مقرر شده بود در سال 86 به بهره‌برداری برسد و نیز پروژه مهم مجتمع پتروشیمی شهرستان بروجن هر دو به نحو بارزی عقب مانده‌اند به گونه‌ای که پروژه انتقال آب سبزکوه در سفر سوم تازه کلنگ خورد و پروژه پتروشیمی همچنان راکد مانده است.

 دلیل این اتفاقات چیست؟

دلیلش مشخص نیست. شاید کمبود اعتبارات است. اما در مجموع باید از زحمات دولتمردان در دولت‌های نهم و دهم تشکر کرد و امیدواریم تحول جدید ایجادشده در مدیریت ارشد استان نویدبخش حرکت‌های نو، شتابنده و امیدبخشی باشد که غقب‌ماندگی‌های چند سال اخیر به‌خصوص در زمینه این دو پروژه جبران شود.

 وضعیت گردشگری در استان و حوزه انتخابیه‌تان چگونه است؟

این استان برخلاف طبیعت چشمگیر و جاذبه‌های گردشگری فراوان، متأسفانه مورد بی‌مهری از سوی سازمان میراث فرهنگی و گرشگری قرار گرفته است. طبیعت زیبای کوهستان‌ها، قابلیت برگزای انواع مسابقات اسکی روی چمن و برف، گز بلداجی و جاذبه دیگر می‌تواند به عنوان مهم‌ترین قطب گردشگری در کشور شده و به سایر کشورها نیز شناسانده شود. به همین دلیل این حوزه به توجه بیشتری از سوی مسئولان نیاز دارد.

 مشکل اساسی جوانان را با توجه به اینکه عضو کمیسیون اجتماعی هستید چه می‌دانید؟

مشکل اساسی جوانان اشتغال است. اشتغال جوانان یک مشکل زیرساختی است که نیاز به یک پکیج و مجموعه‌ای از سیاست‌های راهبردی دارد. مشکل اشتغال جوانان از طریق راهکارهای مقطعی و بعضی از اقدامات جزیره‌ای حل نمی‌شود، در واقع به گونه‌ای است که نمی‌توان با سرعت و شتاب بر آن فائق آمد. واقعیت این است که مشکل اقتصاد کشور ریشه در بعضی از نواقص، خلأ‌ها و نارسایی‌های ساختاری اقتصاد کشور دارد که در طول یکی، دو دهه گذشته از دولت‌ها به میراث رسیده است.

 چه راه حلی برای این مشکل وجود دارد؟

امنیت درسرمایه‌گذاری باید در دستور کار قرار گیرد، باید فضای مطمئن‌تر، با شتاب بیشتری جهت ورود سرمایه‌گذاران خارجی و شرکت‌های بزرگ خارجی به عرصه داخلی بیش از پیش ایجاد شود. مصوبه اخیر هیأت دولت مبنی بر ایجاد بانک‌‌ها با مالکیت خارجی در داخل کشور را هم به فال نیک می‌گیریم که این امر باعث ایجاد رونق اقتصادی کشور می‌شود. 70 درصد جمعیت کشور را نیروی جوان تشکیل داده و اکثر جوانان ایرانی جویای کار هستند در نتیجه باید در کشور تلاش شود تا روحیه و تمنای راحت طلبی، عافیت‌طلبی و پشت میز نشینی به‌خصوص در بین اقشار تحصیلکرده جامعه هرروز کمرنگ و کمرنگ‌تر شود، تفکر خلاق و روحیات کارآفرینی در کشور باید روز به روز تقویت و توسعه یافته و نهادینه شود تا به تدریج شاهد حل تدریجی مشکل اشتغال باشیم.

 زمانی که تعداد افراد بیکار در جامعه افزایش پیدا کند طبیعتا میزان فقر نیز به همان نسبت بالا می‌رود. شما خط فقر را چگونه تعریف می‌کنید؟

خط فقر مبیّن متغیرهای گوناگونی است که می‌توان آن را در جامعه  از در آمد تا هزینه و حتی موقعیت جغرافیایی و آب وهوایی تعیین کرد. این موارد هرکدام به نوعی در زندگی روزمره و آینده افراد تأثیر دارد. وضعیت بهداشت و حتی امید به زندگی را هم می‌توان از جمله مواردی دانست که تعیین‌کننده خط فقر هستند.

 وقتی قانون یکی از وظایف تعیین شده برای وزارت رفاه را «تعیین خط فقر» عنوان کرده، چرا وزارت رفاه از اعلام آن طفره می‌رود؟

ما هم در تکاپو هستیم تا هرچه سریع‌تر این موضوع خاتمه پیدا کند و وزارت رفاه این مسئله را روشن کند و وزارت رفاه نیز وظیفه دارد تا هرچه زودتر به این چالش خاتمه دهد و از اعلام این موضوع طفره نرود.

 پیش از این اعلام شده بود که میزان خط فقر در ایران 900 هزار تومان است اما در حال حاضر 500 هزار تومان اعلام می‌شود. این در حالی است که وزارت رفاه هیچ‌کدام از این آمارها را قبول ندارد.

تعیین خط فقر را نمی‌توان در همه جای ایران یکسان ارائه کرد. گرچه دراین‌خصوص آمار متفاوتی ارائه شده است و کارشناسان با یک آمار مشخص و بارز روبه‌رو نبوده‌اند.

 پس نمی‌توان به هیچ‌یک از این آمار استناد کرد؟

به نظر می‌رسد آمار ارائه شده باید از نقاط مختلف ایران تفکیک شده باشند و با توجه به اینکه میزان توسعه یافتگی در استان‌ها و مناطق مختلف ایران متفاوت است بنابراین باید خط فقر را هم تفکیک کرد یا آنکه راه حل بهتری در نظر گرفت و خط فقر میانگین در کشور تعریف کرد. در حال حاضر شاهد هستیم که میزان عقب‌ماندگی در استان‌های ایران متفاوت است و همین امر نشان می‌دهد که نمی‌توان خط فقر را در نقاط مختلف ایران یکسان دانست. مثلا در تهران برای رسیدن به یک وسیله نقلیه عمومی شهرندان شاید10 دقیقه وقت صرف کنند، اما در یک روستا تا 45 دقیقه زمان مصرف شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet