هدر موبایل
1389/06/23 12:33:00
سرویس اقتصادی
فرهمند با اشاره به سخنان معاون وزیر بازرگانی:

از ممنوعیت واردات برخی اقلام کشاورزی استقبال می‌کنیم

**نایب رییس کمیسیون کشاورزی ضمن اشاره به فصل برداشت محصول با استقبال از ممنوع شدن واردات ۲۰ قلم کالای کشاورزی، گفت: ممنوعیت واردات این اقلام می‌تواند جلوی زیان بیشتر کشاورزان را بگیرد.

"کاظم فرهمند" نماینده مردم مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم و نایب رییس کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به مشکلاتی که واردات بی‌رویه اقلام کشاورزی برای این بخش بوجود آورده است، گفت: واردات بی‌رویه لطمات زیادی به بخش کشاورزی وارد کرد که اگر قانون بودجه سال 89 درست عملی می‌شد، دیگر شاهد بسیاری از این لطمه‌ها نبودیم.

نماینده مردم مهریز، بافق، ابرکوه و خاتم با تاکید بر اینکه اعمال ممنوعیت برای واردات اقلامی که تولید آنها در داخل وجود دارد، ضروری است، گفت: وزارت بازرگانی و جهاد کشاورزی باید پیش از اینها اقدام به ممنوعیت واردات این اقلام می کرد ولی هنوز هم این ممنوعیت می تواند مفید باشد.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی با اشاره به سخنان معاون وزیر بازرگانی در مورد ممنوعیت واردات 20 قلم کالای کشاورزی،گفت: این کار برای حمایت از تولید کننده داخلی ضروری است و اقدام وزارت بازرگانی علاوه بر اینکه از خروج مقدار زیادی ارز از کشور جلوگیری خواهد کرد، باعث رونق تولید داخلی و حمایت از سرمایه گذاران داخلی نیز خواهد شد.

فرهمند با تاکید بر اینکه نباید در اجرای این سیاست افراط کرد، گفت: باید طوری برنامه ریزی کرد که وقتی نیاز ضروری به واردات این اقلام پیدا شد، راه واردات آنها باز شود تا مصرف کنندگان داخلی هم تحت فشار قرار نگیرند.

در ماه‌های اخیر موضوع کنترل واردات به یکی از اساسی ترین انتقادات وارده به دولت تبدیل شد، بگونه ای که واژه "واردات بی‌رویه" تبدیل به جز جدایی ناپذیر ادبیات انتقادی کارشناسان و نمایندگان مجلس تبدیل شد. در همین راستا مقام معظم رهبری نیز در دیدار خود با کارگزاران نظام بر لزوم مدیریت واردات تاکید کردند.انتقادات نمایندگان مجلس و شکایت‌های کشاورزان در مورد واردات بی‌رویه، در نهایت منجر به نامه‌ای شد که در آن وزیر جهاد کشاورزی خواستار ممنوعیت واردات 49 قلم کالای کشاورزی از وزیر بازگانی شد، وزیر بازرگانی نیز در نهایت در پاسخ به این نامه، واردات 20 قلم کالا را ممنوع اعلام کرد.

به گفته معاون وزیر بازرگانی 20 قلم کالایی که واردات آن‌ها ممنوع شده است،‌ نیز عبارتند از: گوشت حیوانات از نوع گاو، تازه یا سرد کرده ـ گوشت حیوانات از نوع گاو، منجمد شده ـ تخم‌مرغ خوراکی ـ تخم‌مرغ پرندگان بدون پوست ـ عسل طبیعی ـ گندم و مخلوط گندم ـ برنج ـ پیاز ـ موسیر و سیر ـ تره‌فرنگی و سایر سبزیجات سیرگونه ـ میوه‌های سخت پوست، تازه یا خشک کرده ـ مرکبات تازه یا خشک کرده ـ انگور تازه یا خشک کرده ـ سیب، گلابی و به ـ زردآلو، گیلاس، آلبالو و هلو ـ کلیه میوه‌های تازه ـ میوه‌های نپخته و پخته شده یعنی انواع کمپوت‌ها ـ میوه‌های محفوظ شده یا کنسروی ـ میوه‌های خشک شده ـ انواع پوست مرکبات یا پوست میوه‌های مختلف.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet