خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/06/23 13:41:00
سرویس اقتصادی
علی‌اکبر اولیا نماینده یزد و صدوق:

علی‌رغم کم‌آبی محصولات کشاورزی یزد در دنیا بی‌نظیر است

**" علی اکبر اولیا "نماینده یزد و صدوق در گفتگو با هفته نامه بشارت نو گفت : در بین کل پروژه‌های آبی کشور با توجه به سابقه حضور در حوزه مدیریت منابع آب کشور به نظرم هیچ طرحی مثل طرح انتقال آب به یزد برای وزارت نیرو توجیه اقتصادی و فنی ندارد و در این رابطه با وزیر سابق نیرو نیز توافقاتی انجام شده است و من خواستار اجرای این توافقات هستم.

متن کامل گفت‌وگوی هفته نامه بشارت‌نو با وی را در ادامه می‌خوانید 
آقای اولیا مهم‌ترین مشکل استان از نظر شما کدام است و چه راهکاری برای آن پیشنهاد می‌کنید؟

در استان مشکلات زیادی وجود دارد اما مسئله خشکسالی مشکلی است که بسیار با آن دست به گریبان هستیم. در بین کل پروژه‌‌های آبی کشور با توجه به سابقه حضور در حوزه مدیریت منابع آب کشور به نظرم هیچ طرحی مثل طرح انتقال آب به استان یزد برای وزارت نیرو توجیه اقتصادی و فنی ندارد و در این رابطه با وزیر سابق نیرو توافقاتی نیز انجام شده است که خواستار اجرای این توافقات هستم. همچنین باید برنامه زمانبندی و بسته کامل اطلاعات اقدامات انجام شده در مورد طرح تأمین آب استان یزد از سوی وزیر نیرو ارائه شود. به علت مشکلات مربوط به آب باید بیشترین بهره‌وری در این زمینه صورت بگیرد و باید از پساب فاضلاب استان برای مصارف صنعتی و کشاورزی بهره‌برداری بهینه شود، همچنین تهیه تصاویر و گزارش مستند از وضعیت خشکسالی استان جهت ارائه در کمیسیون کشاورزی ضروری است.

  به کشاورزی اشاره کردید. وضعیت کشاورزی در استان به چه صورت است؟

علی‌رغم مشکل بی‌آبی و کم‌آبی در استان کشاورزی در یزد از افتخارات ارزشمند به‌شمار می‌رود. محصولات کشاورزی در استان از باکیفیت‌ترین محصولات در ایران هستند و می‌توان ادعا کرد محصولات کشاورزی یزد در دنیا کم‌نظیر هستند که این موفقیت حاصل دانش فنی و تجربه بالای کشاورزان یزدی است اما متأسفانه مشکل خشکسالی چالش بزرگ پیش روی کشاورزان استان است.

  به غیر از مسئله خشکسالی چه مشکلاتی در حوزه انتخابیهتان وجود دارد؟

در صدوق رسیدگی به قنوات روستاها، تأمین زمین برای مسکن جوانان روستا، بهسازی راه‌های روستایی و رفع مناطق حادثه‌خیز از جمله مواردی است که می‌توانم اشاره کنم و در این رابطه اقداماتی نیز صورت گرفته است.

  با توجه به اینکه شما عضو کمیسیون عمران هستید در رابطه با پروژههای عمرانی در استان اخیراً چه اقداماتی انجام دادهاید؟

با تأمین بخشی از اعتبار پروژه مرکز بهداشتی و درمانی در حال احداث توسط خیرین در اشکذر و پیگیری‌هایی که من انجام دادم در وزارت متبوع و تأمین بخشی از اعتبار توسط دانشگاه، مراحل عمرانی کار در حال انجام است.

 وضعیت راهها در استان به چه صورت است؟

البته در این مورد از وزیر راه سؤال پرسیده شد. در مورد علت بلااستفاده ماندن ترمینال شماره 2 فرودگاه یزد و عدم رسیدگی به وضعیت این ترمینال علی‌رغم نیاز به این فضا و امکانات و همچنین روند اجرایی مصوبات سفر هیأت‌دولت در رابطه با وعده‌هایی که در مورد بهبود راه‌ها داده شده است؛ هنوز در رابطه با راه‌های روستایی مشکلات زیادی وجود دارد و احداث جاده بین روستاها از اولویت کاری ماست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet