هدر موبایل
1389/06/23 16:23:00
سرویس بین الملل
سبحانی‌نیا:

موضع‌گیری‌ اخیر آمانو به حیثیت آژانس ضربه می‌زند

**عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه موضع‌گیری‌های اخیر مدیرکل آژانس به حیثیت این نهاد بین‌المللی ضربه می‌زند، خاطرنشان کرد: آمانو باید بداند در جایگاه بین‌المللی که قرار گرفته، باید به همه کشورها نگاه مساوی داشته باشد.

"حسین سبحانی‌نیا" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در واکنش به اعاهای روز دوشنبه یوکیا آمانو مدیرکل آژانس در نشست آغازین شورای حکام که از نپذیرفتن دو بارزس این سازمان از سوی ایران انتقاد کرده بود، گفت: آقای آمانو وظیفه اصلی‌اش این است که در جایگاه مدیرکلی آژانس نقش واسطه را داشته و کار کارشناسی بی‌طرفانه‌ای برای شورای حکام، آژانس و شورای امنیت سازمان ملل انجام دهد.

نماینده نیشابور با اشاره به دو گزارش آمانو از زمان انتصاب به عنوان مدیرکل آژانس درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خاطرنشان کرد: طی دو گزارشی که از سوی آمانو ارائه شده، وی به جای اینکه بی‌طرفانه طبق مقررات آژانس به ارائه گزارش بپردازد، به عنوان مدعی همسو با برخی کشورهای غربی در مقابل جمهوری اسلامی قرار گرفته که ادامه این روند به حیثیت آژانس صدمه زده و مشروعیت آن را زیر سوال خواهد برد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تصریح کرد: آمانو فکر می کند که تهران پروتکل الحاقی را باید همچون گذشته به صورت داوطلبانه اجرا کرده و هر کارشناس و یا بازرسی که آژانس تعیین می کند، جمهوری اسلامی باید آن را بپذیرد.

سبحانی‌نیا با اشاره به مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی، خاطرنشان ساخت: بر اساس مقرارت این نهاد بین المللی، جمهوری اسلامی این حق را دارد به بازرسانی ویزا داده یا آنها را بپذیرد که اطلاعات خود را طبق مقررات آژانس پس از بازدید از مراکز هسته‌ای در اختیار مراجع ذیربط قرار داده؛ نه این که، این افراد اطلاعات خود را به کسانی منتقل کنند که هیچ مسئولیتی درقبال فعالیت‌های هسته‌ای تهران ندارند.

عضو هیات رئیسه مجلس در این راستا به همکاری های گذشته و فعلی ایران با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و افزود: تاکنون جمهوری اسلامی با آژانس در چارچوب مقررات این نهاد بین المللی همکاری داشته و در آینده هم خواهد داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره نحوه پذیرش بازرسان آژانس از سوی تهران در آینده نیز گفت: جمهور اسلامی افرادی را به عنوان بازرسان آژانس می پذیرد که به وظایف خود آشنا بوده و اطلاعات به دست آورده را تنها به مراجع ذیربط منتقل کنند.

سبحانی‌نیا در پایان این گفت وگو همچنین با خطاب قرار دادن مدیرکل آژانس، گفت: آقای آمانو باید بداند در این جایگاه بین‌المللی که قرار گرفته، وظیفه‌اش این است که به همه کشورها نگاه مساوی داشته و با یک نگاه، فضا را برای فعالیت‌های هسته‌ای کشورها فراهم سازد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس روز دوشنبه در نطق آغازینش در برابر 35 عضو شورای حکام درباره "اجرای توافقنامه پادمان‌ها در جمهوری اسلامی ایران" بدون توجه به حق قانونی ایران برای انتخاب بازرسان آژانس خاطرناشن کرد: با نهایت تاسف از تصمیم ایران برای نپذیرفتن انتصاب دو بازرس که اخیرا در ایران بازرسی‌هایی انجام داده بودند، مطلع شدم.

مدیرکل آژانس در ادامه گفت: یک بار دیگر از ایران می‌خواهم در تصمیم مورخ 16 ژانویه 2007 خود که از آژانس درخواست کرد از انتصاب 38 بازرس صرف نظر کند، تجدیدنظر کند.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بود که دو بازرس مذکور گزارش‌های محرمانه‌‌ای را که برای آژانس جمع‌آوری شده بود را در اقدامی غیرقانونی به رسانه‌ها انتقال داده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet