خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/23 17:08:00
سرویس سیاسی
در پیام لاریجانی به روسای مجالس‌جهان در محکومیت اهانت به قرآن تاکید شد:

تدوین منشور جهانی جلوگیری از توهین به ادیان الهی

**" علی لاریجانی" در پیامی به روسای مجالس جهان با اشاره به حادثه تلخ اهانت به قرآن کریم در امریکا، خواستار تدوین منشوری جهانی در جلوگیری از هرگونه توهین به مقدسات ادیان آسمانی گردید.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن پیام بدین شرح است:

فبشر عبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه

آری به بندگانم بشارت ده، همانها که به سخن گوش می سپرند و آنگاه از بهترین آن پیروی می کنند

آنگونه که از بررسی اخبار و حوادث هفته های اخیر مستفاد می شود، دگر بار عناصری ماجراجو و کم دانش از مسیحیت به بهانه حوادث تروریستی 11 سپتامبر 2001 بر آن شده اند باتحریک عواطف و احساسات درون جوامع مغرب زمین، به تکرار تجربیات تلخ تاریخی تقابل ادیان تمسک جویند و با توهین به قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان، نگاه روشن تری از رفتار امریکا در حوزه های فرهنگی را به مسلمانان عرضه کنند.

بعید است کسی مانورهای تبلیغاتی مسئولان امریکا در عدم رضایت از این موضوع را بپذیرد. در حالیکه سال ها است آنها برای کوچکترین خطر امنیتی بیشترین حقوق انسان ها را نادیده می گیرند. آیا این رفتارهای تحقیرآمیز نوع دیگری از نزاع صلیبی است که رئیس جمهور قبلی امریکا آن را به زبان آورد و می خواهند در سطح جهان آن را بازتعریف نمایند؟ چه کسانی باید هزینه اینگونه طرح های غیرمسئولانه را بدهند؟

تاریخ بشریت، مشحون از صفحات تلخ بحران های اجتماعی برگرفته از ریشه اختلافات قرون وسطایی است، که بیم از تکرار آن همواره کابوسی جدی برای نسل های قبل از ما بوده است. از این رو برای ما در این برهه خاص وظیفه ای سنگین و مسئولیتی جدی نمود یافته که با هم اندیشی و تنظیم یک منشور جهانی در برابر این اقدامات فاجعه آمیز به همکاری برخیزیم، تاریخ گواه است که دنیای مسیحیت برای سال های متمادی تحت تاثیر القائات یوحنای دمشقی، با قضاوتی نادرست از اسلام روبرو گشت، قضاوتی که بیش از آنچه به تفاهم میان ادیان منتهی شود اسباب چالشی درازمدت گشت.

تلاش هایی پیوسته توسط اندیشمندان بزرگی در غرب برای شناخت تاریخ و اندیشه اسلامی سبب شد سرانجام قرن ها پس از روایت نادرست یوحنای دمشقی،بخش عمده ای از دنیای غرب پی به قرائت غیرمنصفانه از اسلام برده و بکوشد آثار و تبعات منفی این سوءبرداشت را در قالب گسترش کرسی های مطالعات سالامی و افزایش تبادلات اجتماعی جبران نماید.

امروزه افرادی با عقاید افراطی و خطرناک بر آن هستند با سخنان و اقدامات ضداسلامی خود، چالش های جدیدی چون انتشار کتاب آیات شیطانی و کاریکاتورهای توهین آمیز مطبوعات دانمارکی، تولید فیلم هایی چون فتنه و تسلیم و یا اقدام اخیر توهین به کتاب آسمانی مسلمانان را پدید آورند. در این فضا و در حالیکه دنیای ما از عوارضی چون مواد مخدر، تهدیدات ناشی از عدم رعایت ضوابط زیست محیطی، فقر، نابرابری های سیاسی، دخالت آشکار قدرت های بزرگ، اشغالگری و تروریسم دولتی رژیم خطرناکی چون اسرائیل، تهدیدات ناشی از توسعه زرادخانه های هسته ای و... رنج می برد، برخی در غرب با رفتاری وقیحانه و سیستماتیک در توهین به مقدسات مذاهب آسمانی سعی در گسترش نزاع های فرقه ای و حتی دینی دارند.

اینجانب به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی امید آن دارم تا ضمن تلاش و رایزنی مشترک با آن مقام محترم بتوانیم پیشنهاد تدوین منشوری جهانی در محکومیت توهین به مقدسات ادیان آسمانی را برای طرح در مجمع اتحادیه بین المجالس تنظیم نمائیم. بنابراین چنانچه بتوانم در آینده نزدیک نظرات آن همکار محترم را دریافت کنم، می توان با مشورت یکدیگر ساز و کاری را برای تنظیم چنین سندی در نظر گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet