ولادت حضرت امام رضا (ع)
1389/06/23 17:25:00
سرویس اقتصادی
/در پنجاه سالگی اوپک/

شبانپور: ایران تنها کشور مستقل عضو اوپک است

**عضو کمیسیون انرژی مجلس در پنجاهمین سالگرد تاسیس اوپک، فعالیت ۵۰ ساله این نهاد را فعالیت زیر سایه ابرقدرت‌ها عنوان کرد و گفت: در طول حیات اوپک ایران تنها کشور مستقل عضو این نهاد است، در صورتیکه اگر تمام اعضای اوپک مستقل بودند، امروز این نهاد قدرتمندترین نهاد جهانی بود.

"حسن شبانپور" عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس اوپک، این نهاد بین‌المللی را دارای ظرفیت تبدیل شدن به یکی از قدرتمندترین نهادهای جهان عنوان کرد و گفت: در طول 50 سال فعالیت این نهاد بین المللی، اکثر کشورهای عضو این نهاد بخاطر وابستگی به غرب یا شرق، توانایی برخورد مستقل در امور مهم را نداشته‌اند و همواره تصمیماتی که گرفته اند زیر سایه فشارهایی بوده است که از جانب ابرقدرت ها به اعضای این نهاد وارد می‌شده است.

شبانپور که سابقه کار در وزارت نفت و عضویت در هیئت مدیره پتروشیمی عسلویه را در کارنامه خود دارد، کارنامه  فعالیت 50 ساله اوپک را مثبت ارزیابی نمی کند و می گوید: حقیقت این است که اوپک و اعضای آن در طول 50 سال فعالیت خود، همواره تحت نفوذ آمریکا و شوروی قرار داشته اند و کمتر توانسته اند تصمیماتی بگیرند که در مسیر منافع ملی اعضای این نهاد باشد و در خلاف منافع این قدرت ها؛ چراکه همگان به خوبی می‌دانستند که این نهاد می‌تواند تنها با کنترل فروش نفت بر جهان حکومت کند و از همین رو بود که اعضای آن را همواره وابسته و محتاج نگاه داشتند.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در ادامه با اشاره به حادثه اسفناک اهانت به قرآن در آمریکا، گفت: اگر کشورهای مسلمان عضو اوپک فقط پنج روز صادرات نفت را متوقف می‌کردند و برای پاسداری از اسلام حریت نشان می دادند، هرگز کشورهایی مانند آمریکا جرات پیدا نمی‌کردند با مقدسات کشورهای اسلامی بازی کنند.

عضو کمیسیون انرژی همچنین افزود: اوپک می‌توانست در این 50 سال تبدیل به قدرتمندترین نهاد در تصمیم‌گیری‌های جهانی شود و مسیر بسیاری از اتفاقات را در جهان تغییر دهد؛ بعنوان مثال اگر اوپک یک نهاد قدرتمند بود، امروز دیگر شاهد وضعیت بوجود آمده در افغانستان، عراق، لبنان و فلسطین نبودیم و منطقه خاورمیانه به جای اینکه بحرانی‌ترین نقطه جهان باشد، تبدیل به امن‌ترین و آبادترین نقطه جهان می‌شد.

شبانپور در ادامه با بیان این مطلب که ایران تنها کشور مستقل اوپک است، گفت: در طول حیات اوپک بخصوص بعد از سال‌های انقلاب ایران تنها کشور عضو اوپک است که بر اساس منافع ملی خود تصمیم می‌گیرد و تحت فشار کشورهای غربی اتخاذ نظر نمی‌کند و در تمام این سال‌ها نیز تلاش کرده است که کشورهای عضو اوپک را در پیدا کردن استقلال رای یاری دهد اما متاسفانه کمتر توفیق یافته و بسیاری از کشورهای عضو اوپک از جمله کشورهای عربی، همچنان تحت سیطره غرب برای مردم خود تصمیم می‌گیرند.

این نماینده مجلس با انتقاد از سران کشورهای عربی که هرگز تلاشی برای استقلال رای خود در برابر غرب نکرده‌اند، خطاب به آنان گفت: حادثه اخیر و توهین بی‌سابقه‌ای که به قرآن شد نتیجه وابستگی و انفعال سران کشورهای عربی در برابر غرب است و این افراد باید بدانند اگر آنها به دلیل وابستگی به غرب نمی‌توانند پاسخ رفتارهای توهین آمیز آمریکا را بدهند، ملت های آنان و مردم مسلمان جواب سختی به آنان و امریکایی خواهند داد.

دفتر مرکزی اوپک در وین پنجاه سال پیش؛ در روزهای دهم تا چهاردهم سپتامبرسال 1960 میلادی (19 تا 22 شهریور ماه 1339) رهبران ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا، در بغداد گرد آمدند. این گردهمائی چهار روزه، به تشکیل "سازمان کشورهای تولیدکننده نفت" انجامید. از هم‌نشینی حروف اول واژگان Organisation of Petroleum Countries که نام این سازمان کشورهای تولید‌کننده نفت را تشکیل می‌داد، Opec آفریده شد که در پنج دهه گذشته نقشی ویژه در تحولات اقتصادی و سیاسی جهان داشته است.
رهبران چهار کشوری که بیشتر آن‌ها در گذشته جزو مستعمرات قدرت‌های غربی به حساب می‌آمدند، معتقد بودند که در بازار جهانی نفت، قیمت نفت‌خام از سوی کنسرن‌های غربی به صورت غیرعادلانه تعیین می‌شود و باید برای مقابله با این سیاست دست به کار شد، اما همواره در این مسیر با فشارهای غرب و کشورهایی که استقلال اوپک را در تضاد با منافع خود می دیدند مواجه بود.
هدف اوپک، از همان آغاز این نبود که بهای نفت را در بازارهای جهانی بالا ببرد. بلکه اعضای آن می‌خواستند با استفاده از قانون عرضه و تقاضا و اثرگذاری بر آن، سهم خود را از درآمد نفت به حدی برسانند که بتوانند اقتصاد ملی خود را در مسیر توسعه هدایت کنند. تنها سیاست اوپک در 50 سال گذشته این بوده که تولید نفت را در حد تامین نیاز بازار و جلوگیری از افزایش بی‌رویه عرضه نسبت به تقاضا، کنترل کند. برای اجرای همین سیاست است که رهبران اوپک هر‌سال دوبار در وین گردهم می‌آیند. در این نشست‌ها، وضعیت بازار بررسی و سقف تولید اوپک تعیین می‌شود. هریک از کشورهای عضو، نسبت به میزان ذخائر و توان تولید خود، سهم معینی از میزان تولید تعیین شده دارند و مجاز نیستند بیش از آن در اختیار بازار قرار دهند. به این ترتیب است که اوپک نقش خود را در ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا ایفا می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet