هدر موبایل
1389/06/23 18:37:00
سرویس سیاسی
شریعتی با اشاره به اهانت به قرآن کریم

چهره صهیونیسم بار دیگر آشکار شد

**نماینده مردم مشهد و کلات معتقد است که اهانت به قرآن کریم بی‌ارتباط با تلاش لابی صهیونیسم نبوده است.

 "عفت شریعتی کوهبنانی" نماینده 58ساله مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی درباره اداره شهر مقدس مشهد برنامه و پیشنهاداتی مبنی‌بر تقسیم شهر به چند فرمانداری زیرنظر یک فرمانداری دارد.

وی عضو کمیسیون اجتماعی است و علاوه بر تحصیلات حوزوی، فوق‌لیسانس مدیریت و برنامه‌ریزی دارد و معتقد است با تقسیم مدیریت شهر مشهد به چند فرمانداری می‌توان به ساماندهی حاشیه‌نشین‌های شهر پرداخت. گفت و گوی وی با روزنامه خراسان را با هم می خوانیم:

شما علاوه بر عضویت در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در فراکسیون‌هایی چون «قرآن و عترت» نیز مشغول فعالیت هستید. این روزها سخن از اقدام یک کشیش آمریکایی مطرح بود. کسی که به تصور خود قصد داشت در روز 11 سپتامبر کتاب مقدس مسلمانان، قرآن را آتش بزند. حتماً شما و دیگر همکارانتان هم در این‌باره مواضعی داشته‌اید. تحلیلتان از این موضوع را بفرمایید.

در درجه نخست این اتفاق یعنی ادعای این کشیش آمریکایی سبب شده تا چهره واقعی نظام سلطه بار دیگر برملا شود. گرچه قلوب مردم ایران نیز چون سایر مسلمانان جهان جریحه‌دار شده بود اما مردم مسلمان و متدین، در عین حال اجازه ندادند از این موقعیت به عنوان خشونت‌طلبی مسلمانان در اقدام مقابله با این کشیش سوء‌استفاده شود. آنچه تاکنون شاهد آن بوده‌ایم ابراز انزجار مسلمانان ایران و جهان از طرق منطقی بوده است.

این واقعه نشان داد که هیچ‌یک از ادیان الهی و آنان که به یکی از این ادیان معتقدند توهین به کتاب مقدس دیگری را برنمی‌تابند. البته این خود از الطاف الهی است که بار دیگر چهره واقعی صهیونیست بین‌المللی بر همه مسلمانان روشن شود و آشکار شدن این چهره به تصمیم‌گیری مسلمانان در مراوده با حامیان آن کمک می‌کند. مردم ما پیشتر نیز چون ماجرای سلمان رشدی در زمان حضرت امام‌خمینی‌ (ره) در برابر توهین و هتک حرمت مقدسات آرام ننشسته و این‌بار نیز حساسیت خود را به خوبی نشان داده‌اند.

 نکته اینجاست که دولت‌های کشورهای اسلامی نیز چه واکنشی تاکنون از خود بروز داده‌اند، زیرا این دولت‌ها نباید از ملت خود جدا باشند، به ویژه سران کشورهای اسلامی نباید بی‌تفاوت از کنار این مسئله بگذرند. از منظر دیگر این واقعه در آمریکا نشان داد که خداوند که در قرآن نیز فرموده حافظ کتاب خویش است اجازه هتک حرمت و بی‌احترامی به آن را نخواهد داد و خداوند خود حافظ کتاب خویش است.

یکی از خصوصیات واکنش ایرانیان و به ویژه مراجع تقلید شیعه به این واقعه، رفتارهای منطقی و معقول و خالی از خشونت بود زیرا همواره غربی‌ها سعی در خشن جلوه دادن مسلمانان داشته‌اند. آیت‌الله مکارم شیرازی در مواجهه با این اظهارنظر کشیش آمریکایی فرمودند؛ حتی اگر چنین اتفاقی روی بدهد ما با یهودیان و مسیحیان با دوستی رفتار می‌کنیم. این رفتار نشان از مدنیت و دوری از خشونت مسلمانان داشت.

بله همین‌طور است. نکته جالبی که در پیام آیت‌الله مکارم شیرازی بود اشاره به سایر پیروان ادیان الهی است که نامشان در قرآن کریم تصریح شده‌است. ما پیروان حضرت عیسی (ع) و حضرت موسی (ع) و سایر پیامبران الهی را محترم می‌شماریم و به ساحت این بندگان خاص خداوند احترام می‌گذاریم. پیامبران رسالتشان روشنگری و هدایت انسان‌ها بوده‌است و این‌گونه نبوده که قرار باشد با اهانت‌کنندگان مقابله به مثلی صورت بگیرد و خدای ناکرده بی‌احترامی به ادیان دیگر رقم بخورد.

ما در شرایطی با این اظهارات کشیش بی‌اطلاع آمریکایی مواجه شدیم که ماه مبارک رمضان را پشت‌سر می‌گذاشتیم و در این ماه مردم به ختم قرآن و تأثیرپذیری از این کتاب بزرگ مشغول بوده‌اند. پرواضح است که در این زمان مردم به خوبی در قرآن با سایر پیامبران و پیروانشان نیز آشنا شده‌اند و هیچ‌گاه به خود اجازه نمی‌دهند رفتار نامناسبی با پیروان سایر ادیان و کتاب مقدس آنان صورت پذیرد.  این اظهارات کشیش بی‌اطلاع آمریکایی چه بسا خود دسیسه و فتنه‌ای برای تحریک مسلمانان بود تا چهره خشنی از آنان به تصویر کشیده شود و خوشبختانه در عمل چهره کثیف و سخیف طراحان و حامیان این کشیش آمریکایی برملا شد. البته پاسخ مسلمانان چه در ایران و چه در جهان پاسخی دندان‌شکن به این اظهارات خواهد بود.

در عین حال ما شاهد واکنش رئیس‌جمهور آمریکا در این‌باره نیز بودیم. در واقع به نوعی می‌توان چنین گفت که او به سرعت موضوع را به نفع خود جمع‌بندی کرد و با موضع‌‌گیری در این‌باره سعی در موجه جلوه دادن خود نزد مسلمانان کرد. شاید این طرح اساساً برنامه‌ای تبلیغاتی برای این دولت‌ها بوده باشد؟

خوشبختانه رفتارها خود گویای نیات افراد هستند. ما مدتی قبل شاهد پیام‌های مختلف آقای اوباما بودیم. پیام نوروزی ایشان یا پیام‌های دیگری که به مسلمانان می‌دادند. اگر این پیام‌ها را بار دیگر مرور و مقایسه کنیم، خواهیم دید که او نیز یک دنباله‌رو است. دنباله‌روی اسلاف خویش. آقای اوباما با شعار تغییر بر سرکار آمد ولی در عمل نشان داد که اینها مکرهایی است برای تسلط آنها بر مردم جهان و دنیای اسلام. خوشبختانه در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز ما دست این عده را رو شده یافتیم و رهبر انقلاب تأکید و تصریح داشتند که اینها هیچ فرقی با یکدیگر ندارند و قصدشان
سلطه‌گری است.

به هر حال باید بار دیگر به دستاوردهای مردم عزیزمان در این مدت 31 سال که از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شده اشاره‌کنم و اینکه مردم ما استقلال و عزتی را تجربه می‌کنند که با این پیام‌ها و ارعاب‌ها و تضییع حقوق کوتاه نمی‌آیند و کنار نمی‌نشینند و خوب دست طراحان چنین فتنه‌هایی را در دنیا خوانده‌اند.

البته سابقه جامعه بین‌المللی در حمایت از این‌گونه رفتارها نیز قابل تأمل است.

اگر رجوع کنیم به تاریخ همین چند سال و بازخوانی ماجرای 11 سپتامبر، خواهیم دید که این وقایع اتفاقاتی از پیش طراحی شده برای نظام سلطه بوده است. بر همگان روشن و واضح است که حادثه 11 سپتامبر فتنه خود صهیونیست‌ها بود تا به این بهانه بتوانند بر مسلمانان مسلط شوند. در واقع این ماجرا بهانه‌ای برای حمله آنان در خاورمیانه علیه مسلمانان بود. طراحی وقایع 11 سپتامبر به دست همین عده صورت گرفته بود. امروز شاهدیم که آمریکا در افغانستان زمین‌گیر شده است و مردم عراق نیز بر اداره کشور به دست خودشان تأکید دارند. تجربه آنان در پاکستان نیز به همین منوال است.

البته این رفتارها و این برنامه‌ها با درایت مقام معظم رهبری در قبال کشور و مردم ما بی‌نتیجه مانده است. زمان نشان داده که تحریم‌ها، جنگ‌ها و تهدیدها کوچکترین خللی در عزم و اراده ملت ایران به وجود نیاورده است همان‌‌گونه که 8 سال دفاع مقدس نشان داد که مردم ایران از ارزش‌ها و پایبندی‌های خود کوتاه نمی‌آیند و عقب نمی‌نشینند.

با توجه به فعالیت شما در فراکسیون قرآن و عترت، آیا برنامه خاصی را در مجلس شورای اسلامی در مقابله با این حرکت توهین‌آمیز دنبال می‌کنید؟

البته همه نمایندگان و همین‌طور اعضای فراکسیون نسبت به این موضوع حساسیت لازم را نشان داده‌اند اما باید توجه داشته باشیم که این قرآن است که همواره ما را راهنمایی و هدایت می‌کند. قرآن کتابی است که در همه زمینه‌ها هدایتگر ما انسان‌ها و به ویژه مسلمانان است. حتی آنگاه که قرآن را بر سر نیزه کردند، امیر مؤمنان حضرت علی (ع) فرمودند؛ قرآن ناطق منم و به سپاهی که به سرنیزه به سپیدی می‌تازید اشاره‌کردند. بنابراین همواره قرآن خود راه و چاره را نشان می‌دهد. بنابراین در این مقطع زمانی نیز ان‌شا‌ء‌الله با پشتوانه‌ای که از معنویت داریم و با آموزه‌های قرآنی راه برخورد با این فتنه بر ما آشکار خواهد شد. به هر حال امیدواریم همواره بتوانیم با استفاده از مدنیت، معرفت و اخلاق‌مداری برخاسته از قرآن مسائل و مشکلات را پشت سر بگذاریم.

سؤال دیگر نیز به فراکسیون قرآن و عترت بازمی‌گردد. آیا برای کاربردی کردن و جاری شدن دستورات قرآن در زندگی عملی مردم نیز برنامه‌ای در دستور کار فراکسیون وجود دارد؟

ببینید فراکسیون‌ها همیشه در حاشیه مجلس فعالیت می‌کنند. نمایندگان نیز در عرصه‌های مختلف خانه ملت حضوردارند و برنامه‌های خود را مطرح و آنها را برای اجرایی شدن پیگیری می‌کنند. ما باید بتوانیم چه در مجلس شورای اسلامی و چه در هر جای دیگری موارد مختلف و مهم زندگی را بر پایه دستورات قرآن پیش ببریم. خوب زیستن و زندگی واقعی مسلماً بر پایه قرآن و دستوراتش شکل می‌گیرد و ما نمی‌توانیم آن را محدود به برنامه‌ای در یک فراکسیون کنیم اما همگی باید اهتمام لازم برای هر چه کار برای کاربردی‌تر کردن دستورات کتاب الهی خود، قرآن کریم به کار گیریم. در قرآن بهترین راه‌حل‌های گذران زندگی چه قبل از تولد و چه بعد از آن مطرح و تصریح شده است. احکام سیاست و علم و دانش در آن مطرح است، بنابراین وظیفه همه ماست که در این راستا گام برداریم. بنده نیز چه در زمان حضور در شورای شهر و چه اینک که در مجلس فرصت خدمتگزاری یافته‌ام تلاش خود را برای این مهم به کار بسته‌ام، با این حال تصور من این است که در این زمینه هنوز ما غفلت داریم.

کتابی که در همه زمینه‌ها برای ما چراغ راه است چه در کشورداری، چه در روابط اخلاقی و عاطفی و چه در امور دیگر باید بیش از آنچه اینک هست مورد توجه ما در امور اجرایی قراربگیرد. شرط زندگی سعادتمندانه که همه انسان‌ها در جست‌وجوی آن هستند در قرآن تصریح شده است که همانا عمل کردن زن و مرد بر مبنای ایمان و عمل صالح است، بنابراین توجه به این مهم وظیفه 3 قوه در کنار فعالیت‌های مردمی است.

از حوزه انتخابیه‌ خودتان مشهد مقدس چه خبر؟

خب، در هفته‌ پایانی ماه مبارک رمضان نمایشگاه بزرگ و بین‌المللی قرآن را برای پنجمین بار تجربه کردیم که این بار کشورهای همسایه نیز در آن نقش خوبی ایفا کرده بودند. حتی به مراتب این نمایشگاه از نمایشگاه  سالانه قرآن در پایتخت نیز پرحضورتر و باشکوه‌تر بود. البته مشهد مقدس و همجواری با مرقد حضرت رضا (ع) نیز به حال و هوای این نمایشگاه رنگ و بوی معنوی‌تری بخشیده بود. حال انتظار داریم که نمایشگاهی دائمی برای قرآن در مشهد مقدس تدارک و راه‌اندازی شود که در وصف حسنات آن و تأثیرگذاری بر شهر و مردم و زائران زبان قاصر است.  ان‌شاء‌الله شاهد اهتمام ویژه مسئولان استانی و کشوری در این زمینه باشیم.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم مشهد وضعیت حاشیه‌نشین‌های آن است. شما به عنوان نماینده مردم در این زمینه چه کره‌اید؟

بنده از مجلس قبل پیشنهاداتی در زمینه ساماندهی و مدیریت شهر مشهد به ویژه در زمینه حاشیه‌نشین‌ها داشته‌ام. برنامه‌ریزی‌های زیادی هم در مجلس هفتم صورت گرفت. بنده فکر می‌کنم کاربردی‌ترین راه‌حل برای برون‌رفت از مشکلات حاشیه‌نشین‌های مشهدمقدس و حاشیه‌نشین‌های آن ایجاد چند فرمانداری زیر نظر فرمانداری کل است.

این تجربه در کلانشهر تهران نیز وجود دارد و شما می‌دانید که تهران فرمانداری شمیرانات، فرمانداری تهران، فرمانداری اسلامشهر و... را دارد ولی همه این فرمانداری‌ها زیرنظر فرمانداری کل پایتخت فعالیت می‌کنند. به هرحال وجود شهرک‌هایی در اطراف مشهد که گاه جمعیت آنان بالغ بر 300 هزار نفر که از یک شهر هم متجاوز است، می‌طلبد راهکارهای بهتر و بهینه‌ای برای آن تدارک دیده شود.

ایجاد دست‌کم 3 فرمانداری در مشهد می‌تواند در ساماندهی حاشیه‌نشین‌ها مؤثر افتد. خوشبختانه تقسیمات کشوری در وزارت کشور نیز از این پیشنهاد استقبال می‌کند و با چنین کاری موافق است. ما حتی نقشه و طرح لازم را برای این کار را در اختیار داریم و منتظریم در صورت موافقت، آن را ارائه و کمک کنیم  تا اجرایی شود.

پیگیری‌های شما در این زمینه به چه مرحله‌ای رسیده است؟ آیا اقدامی در این زمینه برای تحقق این طرح انجام داده‌اید؟

البته. عرض‌کردم که خوشبختانه تقسیمات کشوری مخالف این طرح نیست. ما نمونه‌هایی نیز در تهران از این تجربه داریم. وقتی جمعیت حاشیه‌نشین مشهد به 800 هزار نفر می‌رسد باید چاره‌ای مؤثر اندیشید. استانداری خراسان‌رضوی نیز با این پیشنهاد موافق است و فرمانداری مشهد نیز همین طور و دیگر نمایندگان مشهد نیز نظر موافق دارند. بنده هم این قول را به مردم می‌دهم که پیگیر اجرایی شدن این طرح هستم تا اقدامی مؤثر انجام گیرد.

در آستانه سال تحصیلی هستیم و شما نیز در این زمینه تجربه‌هایی دارید.

بله. به نکته بسیار مهمی اشاره کردید. سال تحصیلی به ویژه برای آن دسته از دانش‌آموزانی که برای نخستین بار راهی کلاس درس می‌شوند، اهمیت حیاتی دارد. این نوگلان ذهن پاک و نانوشته‌ای دارند که در اختیار معلمان است و سرنوشت معنوی و اجتماعی و... نسل آینده به دست معلمان ماست.

بنابراین باید این دسته توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند. هفته آینده و در شماره بعدی ویژه‌نامه مجلس و مردم صفحاتی‌را به مناسبت آغاز سال تحصیلی تدارک دیده‌ایم که به طور مفصل نظرات خانم عفت شریعتی در این زمینه در آن خواهد آمد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet