خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/06/24 10:28:00
سرویس بین الملل
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

ایران نمی‌تواند افراد مغرض را به نام بازرس آژانس بپذیرد

**نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولان آژانس بین المللی انرژی اتمی از سوی آمریکا و گروه ۱+۵ تحت فشار هستند،خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران نمی تواند افراد مغرض و جهت دار را به عنوان بازرس بپذیرد.

"حسین ابراهیمی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در واکنش به ادعاهای روز دوشنبه "یوکیا آمانو" مدیرکل آژانس در نشست آغازین شورای حکام که از نپذیرفتن دو بارزس این سازمان از سوی ایران انتقاد کرده بود،گفت: جمهوری اسلامی توقعی جز این، از آنها ندارد.

نماینده بیرجند و درمیان با اعلام اینکه مسئولان آژانس نوعی وابستگی دارند، افزود: مسئولان این نهاد بین‌المللی متاسفانه تحت فشار آمریکا و دیگر کشورهای گروه 1+5 قرار دارند.

پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلیس و چین) به علاوه آلمان گروه 1+5 را تشکیل می دهند. این گروه طی سال‌های اخیر همواره در موضوع هسته‌ای ایران فعال بوده و در برخی مواقع اعضای این گروه ادعاهای غیرمستندی را علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مطرح کرده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با استقبال از پیشنهاد منوچهر متکی، وزیر امور خارجه مبنی بر تغییر اعضای گروه 1+5 ، گفت: این پیشنهاد خوبی است که وزیر امور خارجه برای آغاز مذاکره با گروه 1+5 در موضوع هسته‌ای مطرح کرده است.

وی با اشاره به سابقه برخورد اعضای گروه 1+5 با موضوع هسته‌ای ایران در طی سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: آنها در مذاکرات همواره خواسته‌هایی را مطرح کرده و سعی می‌کنند که مذاکرات همواره به خواسته‌های آنها منتج شود؛ این درحالی است که به  این شیوه نمی‌شود، مذاکره کرد.

ابراهیمی با اظهار اینکه در برخی مواقع هم گروه 1+5 توهم برخورد با انقلاب اسلامی را دارند به ادعاهای اخیر آمانو در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران اشاره کرد و  افزود: گاهی اوقات، مسئولان  آژانس قانون را در اظهارات خود رعایت  نمی‌کنند.

نایب رئیس کمیسیون سیاست خارج مجلس با یادآوری مقررات آژانس درباره پذیرش بازرسان این نهاد بین‌المللی توسط کشورهای میزبان، گفت: براساس مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، کشورهای میزبان می‌توانند بازرسان این سازمان را پذیرفته، اخراج و یا درخواست تغییر دهند.

ابراهیمی با اعلام اینکه آژانس و کشورهای غربی مصر هستند آن چیزی که آنها عنوان کرده و یا به عنوان بازرس تعیین می‌کنند، جمهوری اسلامی به آن عمل کند، خاطرنشان کرد: این درحالی است که تهران درباره دو بازرسی که آنها را نپذیرفته اعلام کرده آنها جاسوس بوده و اطلاعات را به مراجع غیرمرتبط و غیرمسئول انتقال داده است.

نماینده بیرجند با تاکید براینکه جمهوری اسلامی نمی‌تواند افراد مغرض و جهت‌دار را تحت عنوان بازرس بپذیرد، خاطرنشان ساخت: آژانس بین المللی انرژی اتمی با این گستره وسیعی که دارد می تواند افراد دیگری را بفرستد؛ همانطوری که بارها فرستاده و جمهوری اسلامی بدون هیچ مشکلی آنها را پذیرفته است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان با اشاره به سوابق گزارش‌های مدیران کل آژانس درباره فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، خاطرنشان کرد: همیشه این طور بوده که بخش اول گزارش حقوقی بوده؛ اما بخش آخر آن همواره تحت سلطه دیگران برای القای نظراتی تنظیم و ارائه شده است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس روز دوشنبه در نطق آغازینش در برابر 35 عضو شورای حکام درباره "اجرای توافقنامه پادمان‌ها در جمهوری اسلامی ایران" بدون توجه به حق قانونی ایران برای انتخاب بازرسان آژانس خاطرناشن کرد: با نهایت تاسف از تصمیم ایران برای نپذیرفتن انتصاب دو بازرس که اخیرا در ایران بازرسی‌هایی انجام داده بودند، مطلع شدم.

مدیرکل آژانس در ادامه گفت: یک بار دیگر از ایران می‌خواهم در تصمیم مورخ 16 ژانویه 2007 خود که از آژانس درخواست کرد از انتصاب 38 بازرس صرف نظر کند، تجدیدنظر کند.

جمهوری اسلامی ایران پیش از این اعلام کرده بود که دو بازرس مذکور گزارش‌های محرمانه‌‌ای را که برای آژانس جمع‌آوری شده بود را در اقدامی غیرقانونی به رسانه‌ها انتقال داده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet