هدر موبایل
1389/06/24 08:24:00
سرویس فرهنگی
داوود نظریان فهرست نویس تشریح کرد

روند چاپ قرآن مجلس شورای اسلامی

**"داوود نظریان" فهرست نویس کتابخانه مجلس شورای اسلامی روند چاپ قرآن مجلس را تشریح کرد.

کمتر از یک ماه از رونمایی قرآن مجلس شورای اسلامی که با تلاش یک ساله و نیمه کتابخانه مجلس شورای اسلامی به صورت منحصر به فرد چاپ شده است، می‌گذرد، در این مدت کوتاه، استقبال عمومی محققان، نسخه‌شناسان و عموم مردم به ویژه در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم نشان از به بار نشستن تلاش‌هایی دارد که برای چاپ این قرآن انجام شده است.

به همین منظور با "داوود نظریان" فهرست نویس این کتابخانه که در کلیه مراحل چاپ قرآن نظارت داشته و پیگیری امور مربوط به دارالقرآن را نیز بر عهده داشته به گفت‌و‌گو نشتیم،  وی در اشاره به مراحل طی شده برای انتشار قرآن مجلس شورای اسلامی گفت: در نخستین مراحل انتخاب قرآن برای چاپ، حدود 60 نسخه قرآنی را در مرحله نخست بررسی کارشناسی کردیم، سپس از آن میان 15 نسخه انتخاب و با توجه به خط، تذهیب و نفاست درجه‌بندی شد.

وی ادامه داد: در ادامه در جلساتی از اساتید خوشنویسی و تذهیب دعوت شد، تا از میان  این 15 نسخه که در دوم کارشناسی‌ها انتخاب شده بودند، با توجه به ملاک‌ها، بهترین گزینه برای چاپ انتخاب شود. در نهایت این گروه پس از کارشناسی‌های دقیق قرآن وقف تلاوت امام زمان(عج) را برای چاپ انتخاب کردند.

نظریان تصریح کرد: پس از انتخاب قرآن و صدور مجوز چاپ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انجام اقدامات لازم پیش از چاپ به دارالقرآن مراجعه کردم و اسکن اولیه قرآن انجام شد، سپس مصححان دارالقرآن کارهای تصحیح و رفع اغلاط را انجام دادند، در چندین مرحله این قرآن بازبینی شد و حدود 15 هزار مورد غلط اعم از غلط‌های آیه‌ای، کلمه‌ای و حرفی رفع شد.

وی تصریح کرد:  هم‌چنین این قرآن به دو روش قرائت «حفص از عاصم» و «ورش از نافع» نوشته شده که در مراحل تصحیح روش «ورش از نافع» حذف و روش «حفص از عاصم» که رایج است، حفظ شد، در مجموع تصحیح این قرآن حدود یک سال و نیم به طول انجامید.

نظریان در اشاره به سایر روند کار گفت: پس از طی این مراحل با استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های اسکن، تصاویری با کیفیت بالا از قرآن انجام تهیه شد و  در ادامه توسط آقای سبزه این تصاویر اصلاح و با همکاری موسسه اسرار قلم کار چاپ آغاز شد، به عبرات دیگر در این مرحله به اصلاح تصویری اغلاطی که در دارالقرآن از قرآن گرفته شد، پرداختیم، سپس این نسخه اصلاح شده دوباره به دارالقرآن ارجاع داده شد.

وی ادامه داد: در کنار این امر، تصاویر تهیه شده از نسخه از نظر تذهیب، سایر تزئینات و.. نیز مرمت و اصلاح شد و مواردی به کار افزوده شد، برای نمونه قرآن دارای شماره صفحات، شماره آیات و... نبود که تلاش کردیم هماهنگ با سایر تزئینات قرآن شماره صفحات و آیات را نیز در داخل گل‌آیه‌ها ذکر کنیم.

نظریان تصریح کرد: هم‌چنین  قرآن فهرست سوره نداشت که به خط نیریزی داخل متن قرآن عناوین سوره‌ها را درآوردیم و فهرست سوره طراحی و استفاده شد.

نظریان با بیان این مطلب که در تمام مراحل کار نظارت داشتم گفت: همواره این دقت وجود داشت که اگر موردی دچار نقص است، برطرف شود و اثری ارائه شود که کمترین نقص در آن راه نداشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet